Regos negalią turintiesiems – nauja galimybė naudotis technologijomis

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 10 d. penktadienis

Nuo rudens sutrikusios regos žmonės, skaitydami knygas prisijungę internete prie Elektroninių leidinių valdymo sistemos ELVIS adresu www.elvis.labiblioteka.lt  ir naudodamiesi čia įdiegtu moderniu virtualiu grotuvu, galės tiesiogiai skaityti visus skaitmeninius leidinius, esančius Lietuvos aklųjų bibliotekoje (LAB). Prie naujosios sistemos galima jungtis ne tik kompiuteriu, bet ir mobiliaisiais įrenginiais. ELVIS sukūrimas – Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis vykdomo projekto „Virtuali aklųjų biblioteka“ dalis.

„Šios elektroninės leidinių sistemos privalumas yra tas, kad turintieji regos negalią galės 24 valandas per parą gauti visavertę bibliotekos paslaugą neišeidami iš namų ir taip pat – naudotis naujausiomis technologijomis, nes prie sistemos galės jungtis ne tik kompiuteriu, bet ir mobiliaisiais telefonais ar kitais įrenginiais, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Rasa Januševičienė. – Iš pradžių skaitytojams pasiūlysime daugiau nei 6 tūkst. leidinių, o kiekvieną mėnesį pildysime sistemą naujais suskaitmenintais ir įgarsintais literatūros kūriniais, DAISY knygomis, garsiniais žurnalais bei kitais leidiniais.“ R. Januševičienė pabrėžia, kad naujos sistemos vartotojai klausys žmogaus balsu įgarsintą leidinį, kuris, palyginti su sintezatoriaus įgarsintu, yra malonesnis ausiai bei suprantamesnis.

ELVIS sistemos grotuve yra galimybė klausyti leidinį jo neatsisiunčiant į asmeninį kompiuterį, sustabdyti įrašą bet kurioje leidinio vietoje ir kito prisijungimo metu pratęsti skaitymą nuo tos vietos. Taip pat „įsiminti“ patikusias leidinio vietas, daryti savo asmeninius patikusių ištraukų rinkinius, juos pristatyti viešai kitiems skaitytojams. Nauja yra ir tai, kad bet kuriuo klausymosi metu galima įsijungti tiek pagreitintą leidinio variantą, tiek vėl grįžti prie įprasto.

Naujoji sistema – suasmeninta: kiekvienas skaitytojas turi savo profilį, gali kurti mėgstamiausių jau perskaitytų ar pageidaujamų skaityti leidinių sąrašus. Žinantys, kokių leidinių pageidauja, galės užsisakyti mėgstamų leidinių prenumeratą. LAB, skatindama bendruomeniškumą, sistemoje ELVIS sukūrė skaitytojų forumą, kuriame galima dalintis savo mintimis apie perskaitytus kūrinius, siūlyti garsinti naujus leidinius. Taip pat yra galimybė susirašinėti su bibliotekos darbuotojais, pateikti užklausas, dalyvauti skaitytojų nuomonių tyrimuose ir susipažinti su tyrimų rezultatais. 

Įgyvendinant projektą „Virtuali aklųjų biblioteka“ jau suskaitmeninta 450 senuose formatuose (magnetofono ritėse ir kasetėse) įrašytų leidinių, išleista 250 naujų garsinių leidinių, leidžiami 2 nauji garsiniai žurnalai („Informacinė visuomenė ir „Intelekto generatorius“), pradėtos leisti visiškai naujo Lietuvoje formato DAISY knygos (integruotas ir leidinio tekstas, ir jo garsinis, diktoriaus balsu įskaitytas variantas). Visi šie leidiniai bus elektroninėje leidinių sistemoje ELVIS.

Lietuvos aklųjų biblioteka – valstybinės reikšmės biblioteka, skirta aprūpinti literatūra ir informacija sutrikusios regos žmones. LAB leidžia spaudinius Brailio raštu ir padidintu šriftu silpnaregiams, yra vienintelė šalyje garsinių leidinių akliesiems leidėja. LAB sudaro bibliotekos centras Vilniuje ir Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio bei Ukmergės filialai.   

 

 

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema – geriausias aklųjų kultūros gidas

Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis sukurta Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema (ELVIS) arba kitaip – virtuali aklųjų biblioteka – savo duomenų bazėje turi daugiau kaip 8,5 tūkst. įgarsintų leidinių ir vis sparčiai plečiasi. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »