Regos negalią turintiesiems – nauja galimybė naudotis technologijomis

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 10 d. penktadienis

Nuo rudens sutrikusios regos žmonės, skaitydami knygas prisijungę internete prie Elektroninių leidinių valdymo sistemos ELVIS adresu www.elvis.labiblioteka.lt  ir naudodamiesi čia įdiegtu moderniu virtualiu grotuvu, galės tiesiogiai skaityti visus skaitmeninius leidinius, esančius Lietuvos aklųjų bibliotekoje (LAB). Prie naujosios sistemos galima jungtis ne tik kompiuteriu, bet ir mobiliaisiais įrenginiais. ELVIS sukūrimas – Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis vykdomo projekto „Virtuali aklųjų biblioteka“ dalis.

„Šios elektroninės leidinių sistemos privalumas yra tas, kad turintieji regos negalią galės 24 valandas per parą gauti visavertę bibliotekos paslaugą neišeidami iš namų ir taip pat – naudotis naujausiomis technologijomis, nes prie sistemos galės jungtis ne tik kompiuteriu, bet ir mobiliaisiais telefonais ar kitais įrenginiais, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Rasa Januševičienė. – Iš pradžių skaitytojams pasiūlysime daugiau nei 6 tūkst. leidinių, o kiekvieną mėnesį pildysime sistemą naujais suskaitmenintais ir įgarsintais literatūros kūriniais, DAISY knygomis, garsiniais žurnalais bei kitais leidiniais.“ R. Januševičienė pabrėžia, kad naujos sistemos vartotojai klausys žmogaus balsu įgarsintą leidinį, kuris, palyginti su sintezatoriaus įgarsintu, yra malonesnis ausiai bei suprantamesnis.

ELVIS sistemos grotuve yra galimybė klausyti leidinį jo neatsisiunčiant į asmeninį kompiuterį, sustabdyti įrašą bet kurioje leidinio vietoje ir kito prisijungimo metu pratęsti skaitymą nuo tos vietos. Taip pat „įsiminti“ patikusias leidinio vietas, daryti savo asmeninius patikusių ištraukų rinkinius, juos pristatyti viešai kitiems skaitytojams. Nauja yra ir tai, kad bet kuriuo klausymosi metu galima įsijungti tiek pagreitintą leidinio variantą, tiek vėl grįžti prie įprasto.

Naujoji sistema – suasmeninta: kiekvienas skaitytojas turi savo profilį, gali kurti mėgstamiausių jau perskaitytų ar pageidaujamų skaityti leidinių sąrašus. Žinantys, kokių leidinių pageidauja, galės užsisakyti mėgstamų leidinių prenumeratą. LAB, skatindama bendruomeniškumą, sistemoje ELVIS sukūrė skaitytojų forumą, kuriame galima dalintis savo mintimis apie perskaitytus kūrinius, siūlyti garsinti naujus leidinius. Taip pat yra galimybė susirašinėti su bibliotekos darbuotojais, pateikti užklausas, dalyvauti skaitytojų nuomonių tyrimuose ir susipažinti su tyrimų rezultatais. 

Įgyvendinant projektą „Virtuali aklųjų biblioteka“ jau suskaitmeninta 450 senuose formatuose (magnetofono ritėse ir kasetėse) įrašytų leidinių, išleista 250 naujų garsinių leidinių, leidžiami 2 nauji garsiniai žurnalai („Informacinė visuomenė ir „Intelekto generatorius“), pradėtos leisti visiškai naujo Lietuvoje formato DAISY knygos (integruotas ir leidinio tekstas, ir jo garsinis, diktoriaus balsu įskaitytas variantas). Visi šie leidiniai bus elektroninėje leidinių sistemoje ELVIS.

Lietuvos aklųjų biblioteka – valstybinės reikšmės biblioteka, skirta aprūpinti literatūra ir informacija sutrikusios regos žmones. LAB leidžia spaudinius Brailio raštu ir padidintu šriftu silpnaregiams, yra vienintelė šalyje garsinių leidinių akliesiems leidėja. LAB sudaro bibliotekos centras Vilniuje ir Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio bei Ukmergės filialai.   

 

 

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema – geriausias aklųjų kultūros gidas

Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis sukurta Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema (ELVIS) arba kitaip – virtuali aklųjų biblioteka – savo duomenų bazėje turi daugiau kaip 8,5 tūkst. įgarsintų leidinių ir vis sparčiai plečiasi. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »