Regos negalią turintiesiems – nauja galimybė naudotis technologijomis

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 10 d. penktadienis

Nuo rudens sutrikusios regos žmonės, skaitydami knygas prisijungę internete prie Elektroninių leidinių valdymo sistemos ELVIS adresu www.elvis.labiblioteka.lt  ir naudodamiesi čia įdiegtu moderniu virtualiu grotuvu, galės tiesiogiai skaityti visus skaitmeninius leidinius, esančius Lietuvos aklųjų bibliotekoje (LAB). Prie naujosios sistemos galima jungtis ne tik kompiuteriu, bet ir mobiliaisiais įrenginiais. ELVIS sukūrimas – Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis vykdomo projekto „Virtuali aklųjų biblioteka“ dalis.

„Šios elektroninės leidinių sistemos privalumas yra tas, kad turintieji regos negalią galės 24 valandas per parą gauti visavertę bibliotekos paslaugą neišeidami iš namų ir taip pat – naudotis naujausiomis technologijomis, nes prie sistemos galės jungtis ne tik kompiuteriu, bet ir mobiliaisiais telefonais ar kitais įrenginiais, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Rasa Januševičienė. – Iš pradžių skaitytojams pasiūlysime daugiau nei 6 tūkst. leidinių, o kiekvieną mėnesį pildysime sistemą naujais suskaitmenintais ir įgarsintais literatūros kūriniais, DAISY knygomis, garsiniais žurnalais bei kitais leidiniais.“ R. Januševičienė pabrėžia, kad naujos sistemos vartotojai klausys žmogaus balsu įgarsintą leidinį, kuris, palyginti su sintezatoriaus įgarsintu, yra malonesnis ausiai bei suprantamesnis.

ELVIS sistemos grotuve yra galimybė klausyti leidinį jo neatsisiunčiant į asmeninį kompiuterį, sustabdyti įrašą bet kurioje leidinio vietoje ir kito prisijungimo metu pratęsti skaitymą nuo tos vietos. Taip pat „įsiminti“ patikusias leidinio vietas, daryti savo asmeninius patikusių ištraukų rinkinius, juos pristatyti viešai kitiems skaitytojams. Nauja yra ir tai, kad bet kuriuo klausymosi metu galima įsijungti tiek pagreitintą leidinio variantą, tiek vėl grįžti prie įprasto.

Naujoji sistema – suasmeninta: kiekvienas skaitytojas turi savo profilį, gali kurti mėgstamiausių jau perskaitytų ar pageidaujamų skaityti leidinių sąrašus. Žinantys, kokių leidinių pageidauja, galės užsisakyti mėgstamų leidinių prenumeratą. LAB, skatindama bendruomeniškumą, sistemoje ELVIS sukūrė skaitytojų forumą, kuriame galima dalintis savo mintimis apie perskaitytus kūrinius, siūlyti garsinti naujus leidinius. Taip pat yra galimybė susirašinėti su bibliotekos darbuotojais, pateikti užklausas, dalyvauti skaitytojų nuomonių tyrimuose ir susipažinti su tyrimų rezultatais. 

Įgyvendinant projektą „Virtuali aklųjų biblioteka“ jau suskaitmeninta 450 senuose formatuose (magnetofono ritėse ir kasetėse) įrašytų leidinių, išleista 250 naujų garsinių leidinių, leidžiami 2 nauji garsiniai žurnalai („Informacinė visuomenė ir „Intelekto generatorius“), pradėtos leisti visiškai naujo Lietuvoje formato DAISY knygos (integruotas ir leidinio tekstas, ir jo garsinis, diktoriaus balsu įskaitytas variantas). Visi šie leidiniai bus elektroninėje leidinių sistemoje ELVIS.

Lietuvos aklųjų biblioteka – valstybinės reikšmės biblioteka, skirta aprūpinti literatūra ir informacija sutrikusios regos žmones. LAB leidžia spaudinius Brailio raštu ir padidintu šriftu silpnaregiams, yra vienintelė šalyje garsinių leidinių akliesiems leidėja. LAB sudaro bibliotekos centras Vilniuje ir Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio bei Ukmergės filialai.   

 

 

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema – geriausias aklųjų kultūros gidas

Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis sukurta Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema (ELVIS) arba kitaip – virtuali aklųjų biblioteka – savo duomenų bazėje turi daugiau kaip 8,5 tūkst. įgarsintų leidinių ir vis sparčiai plečiasi. skaityti »

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »