Senieji leidiniai – elektroniniu formatu

Publikuota: 2012 m. rugsėjo 6 d. ketvirtadienis

2012 m. rugsėjo 6 ir 20 dienomis 15 val. Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriuje (K. Donelaičio g. 8, III a.) vyks suskaitmeninto spaudos paveldo pristatymas „Senoji knyga internete“. Jo metu supažindinsime su vertingiausiais, elektroniniu formatu prieinamais kultūros paveldo leidiniais, elektroninėmis paslaugomis ir šiuolaikinėmis paieškos technologijomis bei galimybėmis rasti jus dominančią informaciją.

Senųjų ir retų spaudinių fonde saugomi XV a. – 1850 m. išleisti leidiniai, likusi fondo dalis apima iki XX a. vidurio ir po Antrojo pasaulinio karo lietuvių emigracijoje leistus leidinius. Šio laikotarpio leidiniai bei rankraščiai turi didelę vertę kultūros, istorijos, menotyros, literatūros ir kt. mokslo sričių paveldui. Dauguma senųjų leidinių yra unikalūs ar ypač reti, dažnai sunykę.

Istorinių aplinkybių veikiama nemaža dalis spaudinių buvo sunaikinta arba nukentėjo nuo to meto saugojimo sąlygų. Jų fizinė būklė nukenčia ir dėl populiarumo bei aktualumo skaitytojų tarpe. Leidiniai yra tyrinėjami įvairių sričių specialistų, dažnai tenka praleisti nemažai laiko siekiant rasti vienokią ar kitokią reikalingą informaciją, atpažinti tekstą, išstudijuoti medžiagą. Todėl norint visiems Lietuvos ir pasaulio vartotojams kuo plačiau atverti bei išsaugoti kultūros paveldo objektus, bibliotekose siekiama juos perkelti į elektroninę erdvę.

Šiuo metu, pasibaigus Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos inicijuotam ir iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuotam nacionaliniam skaitmeninimo projektui „Virtualios elektroninio paveldo sistemos (VEPS) plėtra“, į duomenų banką bei portalą www.epaveldas.lt suskaitmeninta ir įkelta per 2 mln. puslapių archyvų, bibliotekų, muziejų fonduose saugomų dokumentų, 17 tūkst. 500 Lietuvos dailės muziejaus saugomų vaizdų bei 11 tūkst. muzikos kūrinių. Daug išskirtinio Lietuvos kultūros paveldo atsidūrė viešai prieinamame portale, taip pat bus skelbiami didžiausioje Europos skaitmeninėje bibliotekoje www.europeana.eu. Siekiant mažinti atskirtį tarp bibliotekose, muziejuose ir archyvuose saugomų rinkinių bei skaitytojų, dabar visi juos gali rasti šiuo principu „7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą“ veikiančiose virtualiose didžiausiose Lietuvos ir Europos bibliotekose.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kaune vyko konferencija skaitmeninto kultūros paveldo tema

Lapkričio 17 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotojas strateginei plėtrai Eugenijus Stratilatovas dalyvavo Kauno apskrities viešosios bibliotekos 65-mečio šventinėje konferencijoje. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Pokyčiai VU rektoriaus komandoje – studijų prorektoriaus pareigas eis doc. dr. Valdas Jaskūnas

Naujus mokslo metus Vilniaus universitete (VU) pasitinka atsinaujinusi rektoriaus komanda: nuo rugsėjo 1 d. studijų prorektoriaus pareigas vietoj filosofijos docentės dr. Nijolės Radavičienės eis indologijos docentas dr. Valdas Jaskūnas, iki šiol vadovavęs VU Orientalistikos centrui. skaityti »

MRU prasidėjo tarptautinė studentų savaitė

Rugpjūčio 29–rugsėjo 4 dienomis Mykolo Romerio universitete (MRU) vyksta tradicinė įvadinė tarptautinių studentų savaitė, kurios metu studentai susipažįsta su universitetu, dalyvauja susitikimuose su administracija, susipažįsta su Lietuva. skaityti »

LEU vaikų darželio „Mažųjų akademija“ laukia vaikų

Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Ugdymo mokslų fakulteto dėstytojai subrandino ir įgyvendino idėją – vaikų darželis „Mažųjų akademija“ jau laukia vaikų. skaityti »

Lietuvos pedagogai semiasi žinių skaitmeniniuose mokymuose

Artėjant rugsėjo pirmajai Lietuvos pedagogai jau pradėjo ruoštis naujiesiems mokslo metams. Labiausiai motyvuoti šalies mokytojai susirinko į Kauną, kur startavo skaitmeninių mokymų programa „Samsung Mokykla ateičiai“. skaityti »

KTU tapo vasaros universitetu kinų moksleiviams

Keturi kinų moksleiviai iš Šenženio miesto Kinijoje dvi savaites šią vasarą praleido Kauno technologijos universitete (KTU) – mokėsi fizikos ir anglų kalbos, kūrė svajonių namus kompiuterine 3D programa, mokėsi šokio ir piešimo. skaityti »

Vilniaus universitetas gerina sąlygas žmonėms su negalia

Vilniaus universitetas (VU) skirs dar daugiau dėmesio negalią turinčių žmonių poreikių užtikrinimui. Siekiama, kad visuose VU padaliniuose galėtų studijuoti ir dirbti asmenys su negalia. skaityti »

Kaip išnaudoti mobiliojo telefono galimybes ugdymo procese?

Įtraukus mobilųjį telefoną į ugdymo procesą, jis ugdytiniams neatrodys toks trokštamas kaip uždraustas vaisius. skaityti »

Ministro pareigos sudomino projekto „Moksleiviai – į Vyriausybę“ jaunuolius

Būti aktyviems, neprarasti pozityvumo ir nuoširdžiai mylėti savo veiklą. To projekte „Moksleiviai – į Vyriausybę“ dalyvaujantiems klaipėdietei Klaudijai Lukošiutei ir Lukui Neverdauskui iš Šilalės linkėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė. skaityti »

Kaip pagal moksleivio amžių parinkti telefoną, planšetę ar kompiuterį?

Išmaniojo įrenginio pasirinkimas prieš mokslo metus kelia nemažai klausimų ir moksleiviams, ir jų tėvams. Kas ir kokioje situacijoje pravers labiau – telefonas, planšetė ar kompiuteris? skaityti »

Vilniaus licėjaus mokinys Tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kazanėje pelnė bronzos medalį

28-ojoje tarptautinėje informatikos olimpiadoje, rugpjūčio 12–19 dienomis vykusioje Kazanėje (Rusija), Vilniaus licėjaus vienuoliktokas Jonas Pukšta pelnė bronzos medalį. skaityti »