Senieji leidiniai – elektroniniu formatu

Publikuota: 2012 m. rugsėjo 6 d. ketvirtadienis

2012 m. rugsėjo 6 ir 20 dienomis 15 val. Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriuje (K. Donelaičio g. 8, III a.) vyks suskaitmeninto spaudos paveldo pristatymas „Senoji knyga internete“. Jo metu supažindinsime su vertingiausiais, elektroniniu formatu prieinamais kultūros paveldo leidiniais, elektroninėmis paslaugomis ir šiuolaikinėmis paieškos technologijomis bei galimybėmis rasti jus dominančią informaciją.

Senųjų ir retų spaudinių fonde saugomi XV a. – 1850 m. išleisti leidiniai, likusi fondo dalis apima iki XX a. vidurio ir po Antrojo pasaulinio karo lietuvių emigracijoje leistus leidinius. Šio laikotarpio leidiniai bei rankraščiai turi didelę vertę kultūros, istorijos, menotyros, literatūros ir kt. mokslo sričių paveldui. Dauguma senųjų leidinių yra unikalūs ar ypač reti, dažnai sunykę.

Istorinių aplinkybių veikiama nemaža dalis spaudinių buvo sunaikinta arba nukentėjo nuo to meto saugojimo sąlygų. Jų fizinė būklė nukenčia ir dėl populiarumo bei aktualumo skaitytojų tarpe. Leidiniai yra tyrinėjami įvairių sričių specialistų, dažnai tenka praleisti nemažai laiko siekiant rasti vienokią ar kitokią reikalingą informaciją, atpažinti tekstą, išstudijuoti medžiagą. Todėl norint visiems Lietuvos ir pasaulio vartotojams kuo plačiau atverti bei išsaugoti kultūros paveldo objektus, bibliotekose siekiama juos perkelti į elektroninę erdvę.

Šiuo metu, pasibaigus Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos inicijuotam ir iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuotam nacionaliniam skaitmeninimo projektui „Virtualios elektroninio paveldo sistemos (VEPS) plėtra“, į duomenų banką bei portalą www.epaveldas.lt suskaitmeninta ir įkelta per 2 mln. puslapių archyvų, bibliotekų, muziejų fonduose saugomų dokumentų, 17 tūkst. 500 Lietuvos dailės muziejaus saugomų vaizdų bei 11 tūkst. muzikos kūrinių. Daug išskirtinio Lietuvos kultūros paveldo atsidūrė viešai prieinamame portale, taip pat bus skelbiami didžiausioje Europos skaitmeninėje bibliotekoje www.europeana.eu. Siekiant mažinti atskirtį tarp bibliotekose, muziejuose ir archyvuose saugomų rinkinių bei skaitytojų, dabar visi juos gali rasti šiuo principu „7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą“ veikiančiose virtualiose didžiausiose Lietuvos ir Europos bibliotekose.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kaune vyko konferencija skaitmeninto kultūros paveldo tema

Lapkričio 17 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotojas strateginei plėtrai Eugenijus Stratilatovas dalyvavo Kauno apskrities viešosios bibliotekos 65-mečio šventinėje konferencijoje. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Vilniaus universitetas pirmą kartą įvertintas Šanchajaus ARWU akademinių sričių reitinge

Vilniaus universitetas (VU) pirmą kartą šalies universitetų istorijoje pateko į Akademinį pasaulio universitetų reitingą (ARWU, Academic Ranking of World Universities) medžiagų mokslo ir inžinerijos kryptyje. skaityti »

Informacinės technologijos taps universitetų branduoliu?

Kaip suderinti įmonių poreikius ir mokymo įstaigų galimybes, diskutavo didžiausių šalies universitetų vadovai ir Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) atstovai. skaityti »

Pedagogų veiklos vertinimą siūloma sieti su mokinių pasiekimais

Švietimo ir mokslo ministerija parengė ir Vyriausybei pateikė Pedagogų rengimo, kvalifikacijos, veiklos vertinimo, atestacijos ir kvalifikacijos tobulinimo kaitos kryptis. Siūloma veiklos vertinimą sieti su mokinių pasiekimais. skaityti »

Šiaulių universitetas steigs „Microsoft“ sertifikavimo centrą

Šiaulių universitetas (ŠU) pradeda bendradarbiavimą IT kompanija „Microsoft“. ŠU atstovai tikisi, kad šie ryšiai suteiks dar daugiau galimybių tiek dėstytojams, tiek studentams. skaityti »

Paleidžiama jungtinė UNESCO IBE ir VDU magistro programa

Lietuvoje ir pasaulyje įvairūs socialiniai, ekonominiai, kultūriniai iššūkiai skatina diskusijas apie globalų švietimą ir jo skatinimą. Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) didelį dėmesį skiria švietimo galimybių plėtrai, nepriklausomai nuo ekonominių, demografinių skirtumų. skaityti »

Didžiosios Britanijos ambasadorė Claire Lawrence įteikė Edinburgo hercogo apdovanojimus

Birželio 17 d. Jungtinės Karalystės ambasadoje vyko iškilminga apdovanojimų ceremonija, kurios metu apdovanoti„ The Duke of Edinburgh‘s International Award“ („DofE“) programos dalyviai iš visos Lietuvos. skaityti »

VGTU mokslininkai kuria pirmąjį Lietuvoje skaitmeninį miestelį

VGTU mokslininkai žengė pirmą žingsnį skaitmeninio miesto link – sukūrė pirmąjį Lietuvoje skaitmeninio VGTU Saulėtekio miestelio modelio prototipą. skaityti »

Vyriausybėje vėl darbuosis moksleiviai

Jau aštuntus metus iš eilės Lietuvos Respublikos Vyriausybė, bendradarbiaudama su Lietuvos moksleivių sąjunga, Lietuvos mokinių parlamentu ir Nacionaline moksleivių akademija, kviečia baigiamųjų klasių moksleivius dalyvauti projekte „Moksleiviai – į Vyriausybę“. skaityti »

IT egzaminą laiko būsimi perspektyviausi darbuotojai

Abiturientams laikant IT egzaminą, leidyklos „Šviesa“ informacinių technologijų vadovėlių ir kitų mokymo priemonių autoriai Vaino Brazdeikis, Jurgis Pralgauskis, Tatjana Balvočienė ir patys abiturientai pasakoja apie tai, ar įmanoma IT specialistu tapti dar mokykloje. skaityti »

ŠMM ir pedagogų asociacijos pasirašys sutartis dėl mokinių pasiekimų gerinimo

Kaip pagerinti mokinių pasiekimus? Jau septintąjį kartą organizuojamas Pedagogų bendruomenės asociacijų rėmimo konkursas kvietė pedagogų bendruomenes įsitraukti į šios problemos sprendimą. skaityti »