Senieji leidiniai – elektroniniu formatu

Publikuota: 2012 m. rugsėjo 6 d. ketvirtadienis

2012 m. rugsėjo 6 ir 20 dienomis 15 val. Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriuje (K. Donelaičio g. 8, III a.) vyks suskaitmeninto spaudos paveldo pristatymas „Senoji knyga internete“. Jo metu supažindinsime su vertingiausiais, elektroniniu formatu prieinamais kultūros paveldo leidiniais, elektroninėmis paslaugomis ir šiuolaikinėmis paieškos technologijomis bei galimybėmis rasti jus dominančią informaciją.

Senųjų ir retų spaudinių fonde saugomi XV a. – 1850 m. išleisti leidiniai, likusi fondo dalis apima iki XX a. vidurio ir po Antrojo pasaulinio karo lietuvių emigracijoje leistus leidinius. Šio laikotarpio leidiniai bei rankraščiai turi didelę vertę kultūros, istorijos, menotyros, literatūros ir kt. mokslo sričių paveldui. Dauguma senųjų leidinių yra unikalūs ar ypač reti, dažnai sunykę.

Istorinių aplinkybių veikiama nemaža dalis spaudinių buvo sunaikinta arba nukentėjo nuo to meto saugojimo sąlygų. Jų fizinė būklė nukenčia ir dėl populiarumo bei aktualumo skaitytojų tarpe. Leidiniai yra tyrinėjami įvairių sričių specialistų, dažnai tenka praleisti nemažai laiko siekiant rasti vienokią ar kitokią reikalingą informaciją, atpažinti tekstą, išstudijuoti medžiagą. Todėl norint visiems Lietuvos ir pasaulio vartotojams kuo plačiau atverti bei išsaugoti kultūros paveldo objektus, bibliotekose siekiama juos perkelti į elektroninę erdvę.

Šiuo metu, pasibaigus Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos inicijuotam ir iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuotam nacionaliniam skaitmeninimo projektui „Virtualios elektroninio paveldo sistemos (VEPS) plėtra“, į duomenų banką bei portalą www.epaveldas.lt suskaitmeninta ir įkelta per 2 mln. puslapių archyvų, bibliotekų, muziejų fonduose saugomų dokumentų, 17 tūkst. 500 Lietuvos dailės muziejaus saugomų vaizdų bei 11 tūkst. muzikos kūrinių. Daug išskirtinio Lietuvos kultūros paveldo atsidūrė viešai prieinamame portale, taip pat bus skelbiami didžiausioje Europos skaitmeninėje bibliotekoje www.europeana.eu. Siekiant mažinti atskirtį tarp bibliotekose, muziejuose ir archyvuose saugomų rinkinių bei skaitytojų, dabar visi juos gali rasti šiuo principu „7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą“ veikiančiose virtualiose didžiausiose Lietuvos ir Europos bibliotekose.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kaune vyko konferencija skaitmeninto kultūros paveldo tema

Lapkričio 17 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotojas strateginei plėtrai Eugenijus Stratilatovas dalyvavo Kauno apskrities viešosios bibliotekos 65-mečio šventinėje konferencijoje. skaityti »

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »