Senieji leidiniai – elektroniniu formatu

Publikuota: 2012 m. rugsėjo 6 d. ketvirtadienis

2012 m. rugsėjo 6 ir 20 dienomis 15 val. Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriuje (K. Donelaičio g. 8, III a.) vyks suskaitmeninto spaudos paveldo pristatymas „Senoji knyga internete“. Jo metu supažindinsime su vertingiausiais, elektroniniu formatu prieinamais kultūros paveldo leidiniais, elektroninėmis paslaugomis ir šiuolaikinėmis paieškos technologijomis bei galimybėmis rasti jus dominančią informaciją.

Senųjų ir retų spaudinių fonde saugomi XV a. – 1850 m. išleisti leidiniai, likusi fondo dalis apima iki XX a. vidurio ir po Antrojo pasaulinio karo lietuvių emigracijoje leistus leidinius. Šio laikotarpio leidiniai bei rankraščiai turi didelę vertę kultūros, istorijos, menotyros, literatūros ir kt. mokslo sričių paveldui. Dauguma senųjų leidinių yra unikalūs ar ypač reti, dažnai sunykę.

Istorinių aplinkybių veikiama nemaža dalis spaudinių buvo sunaikinta arba nukentėjo nuo to meto saugojimo sąlygų. Jų fizinė būklė nukenčia ir dėl populiarumo bei aktualumo skaitytojų tarpe. Leidiniai yra tyrinėjami įvairių sričių specialistų, dažnai tenka praleisti nemažai laiko siekiant rasti vienokią ar kitokią reikalingą informaciją, atpažinti tekstą, išstudijuoti medžiagą. Todėl norint visiems Lietuvos ir pasaulio vartotojams kuo plačiau atverti bei išsaugoti kultūros paveldo objektus, bibliotekose siekiama juos perkelti į elektroninę erdvę.

Šiuo metu, pasibaigus Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos inicijuotam ir iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuotam nacionaliniam skaitmeninimo projektui „Virtualios elektroninio paveldo sistemos (VEPS) plėtra“, į duomenų banką bei portalą www.epaveldas.lt suskaitmeninta ir įkelta per 2 mln. puslapių archyvų, bibliotekų, muziejų fonduose saugomų dokumentų, 17 tūkst. 500 Lietuvos dailės muziejaus saugomų vaizdų bei 11 tūkst. muzikos kūrinių. Daug išskirtinio Lietuvos kultūros paveldo atsidūrė viešai prieinamame portale, taip pat bus skelbiami didžiausioje Europos skaitmeninėje bibliotekoje www.europeana.eu. Siekiant mažinti atskirtį tarp bibliotekose, muziejuose ir archyvuose saugomų rinkinių bei skaitytojų, dabar visi juos gali rasti šiuo principu „7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą“ veikiančiose virtualiose didžiausiose Lietuvos ir Europos bibliotekose.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kaune vyko konferencija skaitmeninto kultūros paveldo tema

Lapkričio 17 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotojas strateginei plėtrai Eugenijus Stratilatovas dalyvavo Kauno apskrities viešosios bibliotekos 65-mečio šventinėje konferencijoje. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Pasaulyje mokytojų trūkumas

Jungtinės tautos praėjusiais metais paskelbė, kad pasaulyje trūksta beveik 8 milijonų mokytojų. skaityti »

Inžinerija – ateities specialybė, kuria vis labiau domisi ir merginos

Kokią sritį rinktis studijoms? Ar tikslieji mokslai išliks populiarūs ateityje? skaityti »

100 reikšmingiausių vaikų knygų: sąrašo viršūnėje Nėris, Geda ir Maironis

Paskelbtas Lietuvos šimtmečiui skirtas geriausių vaikiškų knygų sąrašas „Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“. skaityti »

M.Mažvydo biblioteka kviečia Motinos dieną sutikti su knyga

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atvers duris visoms mamoms, močiutėms ir šeimoms su mažaisiais skaitytojais. skaityti »

Vilniaus dailės akademijos studentai sukūrė pirmąją grojančią sieną Lietuvoje

Du Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentai, panaudoję inovatyvias technologijas, sukūrė specialią grojančią sieną, simbolizuojančią vandenyno būgnus. skaityti »

Išskirtiniam pokalbiui apie meno ir mokslo jungtis susiburs Šveicarijos ir Lietuvos ekspertai

Meno ir edukacijos centras Rupert kviečia į trečiąjį edukacinės paskaitų serijos „Pažintis su šiuolaikiniu menu“ pokalbį. skaityti »

VU Fizikos fakultetas plėtoja bendradarbiavimą su „Huawei“

Vilniaus universiteto Fizikos fakultete lankėsi garbūs svečiai iš kompanijos „Huawei“. skaityti »

Penktokai mikrokompiuteriais jau kuria švieslentes, žingsniamačius ir nuotoliniu būdu valdo planšetes

Vilniuje gimusi idėja visiems vaikams padovanoti po mikrokompiuterį labai sparčiai artėja prie realybės – 110 micro:bit kompiuteriukų jau išdalinta, o vos per mėnesį penktokai jais prikūrė netikėčiausių projektų. skaityti »

Programuotojų stygius nemažėja: jų poreikis Lietuvoje dar išaugs kone du kartus

Šiuo metu šalyje veikiančios įmonės į darbą iš karto galėtų priimti per 3 tūkst. informacinių technologijų specialistų, o per artimiausius trejus metus jų poreikis rinkoje išaugs 83 procentais. skaityti »

Panevėžio studentui robotų entuziastui – kelialapis į prestižinį renginį Japonijoje

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto magistrantas Giedrius Liaučys, sukonstravęs robotą „Ciongs“, laimėjo nacionalinį kelialapį į Japoniją. skaityti »