Šį pavasarį į Lietuvą ketvirtą kartą sugrįš pamėgtas mokslo komunikacijos projektas „Šlovės laboratorija“. Projektą organizuojanti „Britų taryba“ pakvies jaunuosius mokslininkus atlikti jiems neįprastą užduotį: pristatyti savo tyrinėjimus suprantamai bet kuriam žmogui.
Šį pavasarį į Lietuvą ketvirtą kartą sugrįš pamėgtas mokslo komunikacijos projektas „Šlovės laboratorija“. Projektą organizuojanti „Britų taryba“ pakvies jaunuosius mokslininkus atlikti jiems neįprastą užduotį: pristatyti savo tyrinėjimus suprantamai bet kuriam žmogui.
Iki šiol vykusiuose „Šlovės laboratorijos“ konkursuose dalyvavę jaunieji mokslininkai įrodė nestokojantys fantazijos ir kūrybiškumo. Cheminius procesus išaiškinti padėjo pėdkelnės, skiepų veikimą iliustravo žaislinės lėlės, o molekules vaizdavo pripučiami balionai. Konkurso žiūrovams mokslininkų pasirodymai virto smagia ir, be abejo, intelektualia pramoga.
Konkurse kviečiami dalyvauti tiksliųjų ir medicinos sričių jaunieji mokslininkai, studentai ar pedagogai. Užduotis – paaiškinti klausytojams pasirinktą mokslo koncepciją kuo paprasčiau. Vienintelis apribojimas – trys minutės laiko. Mokslininkų pasirodymus gegužės 24 d. vyksiančiame finaliniame konkurse vertins komisija, sudaryta iš komunikacijos specialistų ir mokslininkų, savo favoritą išrinks ir žiūrovai. Iškalbingiausias mokslininkas bus apdovanotas kelione į tarptautinį konkurso „Šlovės laboratorija“ finalą Jungtinės Karalystės Čeltenhamo mieste, kuriame teks varžysitis su jaunaisiais mokslininkais iš viso pasaulio.
Projekto vadovės Danguolės Kiznienės manymu, geriausiais mokslininkais tampa žmonės su lakia vaizduote. Juk prieš įgyvendindamas atradimus mokslininkas turi patikėti neįmanomais dalykais. „Ne pirmus metus dirbdami su jaunaisiais lietuvių mokslininkais įsitikinome, kad jiems nei vaizduotės, nei iškalbingumo netrūksta. Atrandame tokių genijų, kurių lūpose sudėtingos teorijos virsta pasakojimais apie žmogaus gyvenimą, o jų rankose chemijos formulės tirpsta ir virsta visiems pažįstamais daiktais. Džiaugiamės galėdami tęsti gerą „Šlovės laboratorijos“ tradiciją ir taip suartinti mokslo ir paprasto gyvenimo visatas, kurios Lietuvoje kiek per stipriai nutolusios“, – teigia D. Kiznienė.
Į „Šlovės laboratoriją“ kviečiami registruotis gamtos, techninių, inžinerinių ir tiksliųjų mokslų atstovai: studentai, dėstytojai, mokytojai ir visi kiti, dirbantys šių mokslų srityse. Registruotis galima interneto svetainėje www.famelab.lt iki balandžio 23 d. Dalyvių atrankos vyks Vilniuje ir Kaune balandžio 25 – 26 dienomis.
Britų tarybos Lietuvoje projektas per keletą metų sulaukė tiek studentų ir mokslininkų, tiek visuomenės susidomėjimo. Konkurse jau dalyvavo įvairių sričių studentai ir mokslininkai iš įvairių aukštųjų Lietuvos mokyklų. Kauno technologijos universiteto (KTU) studentai taip pat dalyvavo ir šauniai pasirodė „Šlovės laboratorijoje“. Mokslininkai ir studentai raginami aktyviai dalyvauti ir šiais metais.
Didžiulio susidomėjimo pasaulyje sulaukiantis konkursas „Šlovės laboratorija“ (angl. „FameLab“) prasidėjo 2005 metais Jungtinėje Karalystėje, Čeltenhemo mokslo festivalyje. Šiuo metu konkursas rengiamas jau beveik trisdešimtyje valstybių, tarp kurių Austrija, Graikija, Izraelis, Vokietija, Honkongas, Marokas ir Egiptas.