Studentai žinias gilina net pataisos namuose

Publikuota: 2014 m. gegužės 12 d. pirmadienis

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto studentai kartu su dėstytoja dr. Jūrate Baltušnikiene gegužės 7 d. lankėsi Panevėžio pataisos namuose. Tai pirmas kartas, kai šioje įkalinimo įstaigoje savo žinias gilino teisę studijuojantys studentai.

Renginio metu nuteistosios klausėsi paskaitos „Smegenų mankšta – jaunystės eliksyras“, studentai apžiūrėjo moterų kalėjimo patalpas, gilinosi į nuteistųjų gyvenimo kasdienybę.

Kaip kilo mintis kartu su studentais apsilankyti Panevėžio pataisos namuose?, – paklausėme J. Baltušnikienės.

Pastaraisiais metais dirbdama su studentais įsitikinau, kad tradiciniai „vadovėliniai“ mokymo metodai nebeveikia taip efektyviai kaip prieš dešimtmetį. Mokyti šiuolaikinį jaunimą, kuris it žuvys nardo interneto neaprėpiamuose vandenynuose, tampa tikru iššūkiu.

Jauni žmonės apsiginklavę šiuolaikinėmis technologijomis yra persisotinę be didesnių pastangų pasiekiama informacija ir specialiaisiais efektais. O tai, kas lengvai gaunama, dažniausiai lengva ranka ir paleidžiama. Ne veltui lietuvių liaudies patarlė byloja: kas lengvai ateina, tas lengvai išeina.

Sužadinti studentų susidomėjimą, vidinę motyvaciją mokytis ir atsikovoti mažareikšme informacija ar net informaciniu šlamštu perpildytus jaunuolių komunikavimo kanalus šiandien tapo bene pagrindine ir sunkiausia mokytojų ir dėstytojų užduotimi. Išgyvendama šiuos jausmus, ieškojau naujų paveikesnių mokymo metodų. Taip ir gimė idėja organizuoti išvažiuojamąsias paskaitas, kuomet studentai patys tiesiogiai susiduria su tam tikrais reiškiniais ir problemomis, o ne išgirsta apie tai tik iš dėstytojo lūpų.

Ar tai pirma tokio pobūdžio išvyka?

Pirmiausia studentus vedžiausi į Panevėžio apylinkės teismą. Galiausiai gimė mintis suorganizuoti išvyką į Panevėžio moterų pataisos namus. Šią idėją realizuoti taip pat paskatino ir studentų dažnai išsakomos mintys, kad pasėdėti kalėjime nėra didelė tragedija. Vyrauja įsitikinimas, kad kalėjimas – tai lyg sanatorija ar, blogiausiu atveju, dviejų žvaigždučių viešbutis, kuriame gana skaniai maitina, rūpinamasi nuteistųjų laisvalaikiu, psichologine savijauta ir kitomis problemomis.

Negana to, visas šitas malonumas suteikiamas nemokamai. Nemažai visuomenėje manančių, kad dažnai kaliniai daug geriau gyvena už kitus mūsų šalies gyventojus.

O kaipgi yra iš tiesų? Kokie įspūdžiai apsilankius anapus įkalinimo įstaigos sienų?

Geriausiai sugriauti mitus pavyksta, kai pats pamatai viską iš vidaus. Todėl visada tokiu atveju atsakau, kad tereikia nuvykti į įkalinimo įstaigą ir pamatyti ten kalinčių žmonių veidus, slegiančius vaizdus, pajusti ore tvyrančią įtampą ir jūsų nuomonė, labai tikėtina, greitai pasikeis.

Kai pati pirmą kartą apsilankiau moterų kalėjime, patyriau nemenką sukrėtimą ir įsitikinau, kad pagyventi anapus kalėjimo sienų – mažas malonumas. Mes dažnai būdami toli nuo tam tikrų problemų vertiname situaciją neadekvačiai, mąstome stereotipiškai, tačiau prisilietus prie tam tikrų reiškinių, nuomonė pakinta ir iš fantazijos virsta realybe.

Kokia buvo kalėjime apsilankiusių studentų reakcija?

Studentų paprašiau, kad pasidalintų savo išgyvenimais. Po apsilankymo moterų pataisos namuose jie parašė štai tokius atsiliepimus:

Justinas: Pamatęs nuteistųjų gyvenimą iš arti, įsitikinau, kad tai ne rojus. Vien laisvės suvaržymas ir gyvenimas vienoje patalpoje su keliolika žmonių, manau, nepatiktų nei vienam, nebent iš gyvenimo jau nieko nebesitiki ir gyveni be jokių tikslų.

Gediminas: Palikus pataisos namus buvo gera žinoti, kad ten tik svečiavomės.

Karolina: Įėjus į pataisos namus iš laisvės pasidaro nejauku, nes pamatai visur rakinamas duris, langus su grotomis. Pradėjus vaikščioti po patalpas, kuriose jos gyvena, pasidarė netgi baisu, nes sąlygos išties ne kokios, kai vienoje patalpoje gyvena po keliolika nuteistųjų. Pastebėjau, jog nemažai moterų veiduose nebėra jokių emocijų. 

Man pati jaukiausia vieta pataisos namuose – „Motinos ir vaiko skyrius“, kuriame gyvena nuteistos moterys su mažais vaikučiais. Beje, šiame skyriuje kalinčios moterys buvo mums labai malonios, nuoširdžiai pabendravo, viską aprodė, neslėpė veidų. Tačiau labai pagailo vaikučių, kurie turi gyventi nematydami laisvės, nors jie nekalti. Susipažinti su gyvenimu pataisos namuose ir pamatyti tai, ko nesi matęs buvo labai įdomu, tačiau daugiau į tokią vietą grįžti nenorėčiau.

Gediminas: Beveik kasdien tenka praeiti šalia Panevėžio pataisos namų, todėl buvo labai smalsu pamatyti, kas darosi anapus tvoros. Niūriai nuteikiantys pasivaikščiojimai tamsiais koridoriais, kartais nukreipiant žvilgsnį į grotuotus langus, neleido pamiršti pataisos namų paskirties. Tiesa, teigiamą įspūdį paliko užuominos į čia gyvenančiųjų iniciatyvas – įvairūs rankdarbiai aktų salėje bei foto ekspozicija, pakeliui į ją, nuteistosioms sudarytos sąlygos dirbti ar kitaip produktyviai leisti laiką.

Paulius: Buvo įdomu pamatyti kalinių darbo patalpas. Gali pagalvoti, jog lankaisi įprastame fabriko ceche, bet grotuoti langai ir durys primena, jog esame įkalinimo įstaigoje. Pataisos namai mane sudomino ir savo architektūra. Įdomu pamatyti visas apsaugos priemones, naudojamas įstaigos saugumui užtikrinti.

Pabandžiau įsijausti į kalinčiojo vaidmenį ir iš karto man kilo klausimas, o kaipgi aš iš čia pabėgčiau? Įsitikinau, kad gyvenimas kalėjime tikrai nėra malonus, ir ne tiek dėl laisvės apribojimo, bet, kaip sakė viena kalinčioji, dėl ne visada gerų santykių su kitomis nuteistosiomis.

Einant į vieną iš darbo cechų, dulkėse ant turėklų pastebėjau pirštu nupieštus tris veidelius. Du iš jų buvo liūdni, o vienas –  besišypsantis. Tai puikiai atspindi pataisos namuose tvyrančią nuotaiką.

Jūs moterų kalėjime ne tik gilinotės į nuteistųjų kasdienybę, bet ir skaitėte joms paskaitą.

Panevėžio pataisos namų administracijos prašymu studentams ir nuteistosioms skaičiau paskaitą „Smegenų mankšta – jaunystės eliksyras“. Džiugu buvo matyti susidomėjusius moterų veidus, aktyvų dalyvavimą, norą pabendrauti ir išsakyti savo nuomonę. Todėl labai tikiuosi, kad apsilankymas pataisos namuose buvo naudingas ne tik studentams, bet ir ten kalinčioms moterims.

Išsakius šią mintį, iš karto prieš akis iškyla pykstantieji, kad pernelyg daug dėmesio skiriama kaliniams ir per mažai nukentėjusiesiems nuo nusikalstamos veikos bei jų artimiesiems. Tačiau žiūrint plačiau, tenka pripažinti, kad ir kokia nemaloni tiesa bebūtų: kaliniai yra mūsų visuomenės dalis.

Vieną dieną nuteistosios išeis į laisvę ir gyvens šalia mūsų. Todėl dėmesys nuteistiesiems turėtų būti vertinamas ne kaip kažkas smerktino, o kaip bandymas juos integruoti į visuomenę, mažinti jų socialinę atskirtį. Dėl to pačiai visuomenei bus tik saugiau. Bet kuris kriminologas jums pasakytų, kad nusikalstamumas yra neišvengiamas reiškinys.

Žinoma, mes turime rūpintis, kad jo lygis būtų kiek įmanoma mažesnis, tačiau visiškai išvengti nusikalstamų veikų neįmanoma. Čia netgi norėtųsi pacituoti labai iškalbingą M. Bulgakovo mintį iš kūrinio „Meistras ir Margarita“, kuriame velnias sako: „…ką veiktų tavasis gėris, jeigu nebūtų blogio, ir kaip atrodytų žemė, jeigu joje pradingtų šešėliai?“.

Mokslininkai, tiriantys nusikaltimus, netgi teigia, kad tam tikras nusikalstamumo lygis visuomenėje yra netgi naudingas, nes mobilizuoja visuomenę bei paskatina sutelkti jėgas valstybėje kylančių problemų sprendimui. Tokie pasvarstymai jokiu būdu nereiškia, kad pateisinu teisės pažeidimus darančius žmones. Tai tik bandymas suprasti tam tikrus socialinius reiškinius.

Kaip manote, ar pasiteisino tokio pobūdžio paskaita? Galbūt ateityje ir dažniau lankysitės su studentais šioje įkalinimo įstaigoje?

Mūsų šalyje yra didelis susidomėjimas gyvenimu įkalinimo įstaigose. Plačiajai visuomenei pažvelgti į nuteistųjų gyvenimo kasdienybę galimybę buvo suteikusi ir Lukiškių kalėjimo administracija. 15 žmonių ekskursijos buvo rengiamos kiekvieną savaitę, o norinčiųjų patekti už trijų metrų storio sienų buvo tiek daug, kad užsirašiusieji pamatyti kalinių buitį galėjo tik po pusmečio.

Kuomet užsiminiau studentams apie galimybę apsilankyti Panevėžio pataisos namuose, jie nuolat manęs klausinėjo, kada gi aš juos ten nusivesiu. O tai rodo, kad studentus labai domina gyvenimas anapus įkalinimo įstaigos sienų. Todėl ateityje numatoma pasirašyti bendradarbiavimo sutartį tarp KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto bei Panevėžio pataisos namų ir periodiškai skaityti paskaitas nuteistosioms, o teisės dalykus studijuojančius studentus supažindinti su įkalinimo įstaigos kasdienybe.

 

Šaltinis: ktu.edu
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Vilniaus universiteto mokslininkams – apdovanojimai už nuopelnus Vilniaus miestui

Jau devynioliktąjį kartą įteikti garbingiausi Vilniaus miesto apdovanojimai – Šv. Kristoforo statulėlės, teikiamos už nuopelnus švietimo, mokslo, kultūros, meno bei kitus darbus. skaityti »

KTU ir LSMU sukūrė unikalią technologiją vestibulinės funkcijos sutrikimams tirti

Kauno technologijos (KTU) ir Lietuvos sveikatos mokslų (LSMU) universitetai apjungė jėgas bendram tikslui – vestibulinio aparato sutrikimams tirti ir jų diagnostikai tobulinti. skaityti »

Tarptautinėje jaunių gamtos mokslų olimpiadoje Lietuvos mokiniai iškovojo sidabro ir bronzos medalius

Tarptautinėje jaunių gamtos mokslų olimpiadoje, gruodžio 2–11 dienomis vykusioje Indonezijoje, Balyje, sidabro medalius pelnė Ignas Šakuro ir Ernestas Ramanauskas. skaityti »

LEU IF prof. Benediktas Šetkus lankėsi Nursultano Nazarbajevo intelektinėje mokykloje Almatoje

Lietuvos edukologijos universiteto Istorijos fakulteto (LEU IF) prof. Benediktas Šetkus lankėsi Nursultano Nazarbajevo intelektinėje mokykloje Almatoje (Kazachstanas). skaityti »

„Mokslo pusryčiai“ – kaip mokslas gali kurti pridėtinę vertę verslui?

Antradienį Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros organizuotoje konferencijoje „Mokslo pusryčiai“ pristatyta nauja iniciatyva – „Mokslo ir tyrimų atvira prieiga“, kuri, kaip planuojama, padės mokslininkams pritraukti daugiau verslo užsakymų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. skaityti »

VU studentai pateko į pasaulinės programavimo olimpiados finalą

Pasaulinės studentų programavimo olimpiados Šiaurės Rytų Europos regiono atrankos turnyre Vilniaus universitetui atstovaujanti Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) studentų komanda užėmė 10 vietą iš 228 ir pirmą kartą VU istorijoje iškovojo kelialapį į finalą. skaityti »

VU tyrėjus pripažinę CERN specialistai Lietuvoje ieškos naujų idėjų pasaulinio mokslo pažangai

Gruodžio 13–14 d. mokslinėse dirbtuvėse „CERN CMS Computing and Technology Workshop“ Vilniaus universiteto ir Europos branduolinių tyrimų organizacijos Kompaktiškojo miuonų solenoido (CMS) mokslininkai aptars aktualiausius iššūkius, su kuriais susiduria geriausi pasaulio tyrėjai. skaityti »

VGTU mokslininkai rado praktišką būdą, kaip panaudoti avių vilnos atliekas

Lietuvoje šiuo metu auginama daugiau nei 180 tūkst. avių. Iš jų vilnos gaminant verpalus susidaro itin daug vilnos atliekų, kurios yra netinkamos pakartotinei verpalų gamybai. skaityti »

Prevencines programas įgyvendino daugiau nei 60 proc. Lietuvos mokyklų

2015–2016 m. m. bent vieną prevencinę programą įgyvendino 730 bendrojo ugdymo mokyklų, tai sudaro 62,8 proc. visų šalies mokyklų. skaityti »

Vilniaus universitetas bendradarbiaus su Generaline prokuratūra

Vilniaus universitetas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos Respublikos generaline prokuratūra. Šią sutartį inicijavo VU Filosofijos fakultetas. skaityti »