Sukurta lengviausia medžiaga pasaulyje

Publikuota: 2011 m. lapkričio 18 d. penktadienis

Tyrėjų komanda iš Kalifornijos universiteto Irvine, Hjuso tyrimų laboratorijų ir Kalifornijos technologijos instituto (JAV) sukūrė lengviausią medžiagą pasaulyje – ji net 100 kartų lengvesnė už polistirolą.

Dėl savo unikalios korytos mikrogardelinės struktūros naujoji medžiaga verčia iš naujo nustatyti lengvųjų medžiagų ribas. Tyrėjamas pavyko sukonstruoti darinį, kurio net 99.99 procento sudaro oras. Likusieji 0.01 procento – nanometrinio, mikrometrinio ir milimetrinio mastelio kietasis kūnas. „Visas įdomumas yra tai, kad sukurtoji gardelė sudaryta iš tarpusavyje sujungtų tuščių vamzdelių, kurių sienelių storis tūkstantį kartų plonesnis už žmogaus plauką“, – pasakoja pagrindinis straipsnio autorius Tobiasas Šaedleris (Tobias Schaedler) iš Hjuso tyrimų laboratorijų.

Vidinė medžiagos architektūra užtikrina iki šiol neregėtą mechaninį metalo elgesį. Paminėtinas ir visiškas atsikūrimas po daugiau nei 50 procentų siekiančio suspaudimo bei neįtikėtinai didelė energijos absorbcija.

„Paprastai kuomet medžiagos matmenys pasiekia nanomastelį, jos tampa tvirtesnės, – teigia Kalifornijos universiteto Irvine aerokosminės inžinerijos specialistas Lorencas Valdevitas (Lorenzo Valdevit). – Jeigu šią savybę pavyksta suderinti su mikrogardeline architektūra, tuomet turime unikalią akytos struktūros medžiagą.“

Naujoji medžiaga galėtų būti panaudota gaminant baterijų elektrodus bei akustinės, virpesių ir smūginės energijos sugėrimui.

„Modernūs pastatai, kokiais savo laiku buvo Eifelio bokštas arba Aukso vartų tiltas, dėl savo architektūrinių sprendimų yra neįtikėtinai lengvi ir efektyvūs, – kolegoms pritaria architektūrinių medžiagų grupės vadovas Viljamas Karteris (Williams Carter). – Mes sukeliame tikrą perversmą lengvųjų medžiagų srityje, nes šią koncepciją pritaikome nano ir mikropasauliuose.“

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »