Sukurta medžiaga, kurios šaukštas sutraukia visą deguonį iš kambario

Publikuota: 2014 m. spalio 4 d. šeštadienis

Danijos pietų universiteto mokslininkai sintezavo kristalines medžiagas, pasižyminčias itin efektyviu gebėjimu surišti oro deguonį didelėmis koncentracijomis. Jų efektyvumas yra toks didelis, kad vieno šaukšto pakanka absorbuoti visą kambario deguonį. O kai prireikia – visą tą deguonį galima vėl išskirti.

„Laboratorijos aplinkoje stebėjome, kaip ši medžiaga sutraukia deguonį iš mus supančio oro“, - sakė mokslininkė Christine McKenzie.

Nauja medžiaga yra kristališka, mokslininkai jos struktūrą rentgeno kristalografijos būdu ištyrė ir tada, kai ji buvo „tuščia“, ir kai prisisiurbusi deguonies, rašo sciencedaily.com.

Tai, jog medžiaga geba reaguoti su deguonimi, jokios nuostabos nekelia – taip elgiasi labai daug medžiagų. Tiesa, tokių reakcijų rezultatas ne visada pageidaujamas. Pavyzdžiui, maistas, kontaktuodamas su deguonimi, genda. Kita vertus, deguonis atskleidžia vyno skonį ir aromatą – tik kol jo nėra per daug. Galų gale, mes patys be deguonies gyventi negalėtume.

„Svarbus šios naujos medžiagos aspektas yra tai, jog jos reakcija su deguonimi nėra negrįžtama. Ji absorbuoja deguonį selekvyvios chemosorbcijos procesu. Medžiaga yra ir deguonies jutiklis, ir jo talpa – ją naudojant deguonį galime surinkti, saugoti ir transportuoti kaip kietą dirbtinį hemoglobiną“,- sako C. McKenzie.

Medžiagos efektyvumas surišant deguonį yra toks didelis, kad vieno jos šaukšto pakanka susiurbi visą deguonį iš kambario. Mokslininkų eksperimentai rodo, jog jų produktas deguonį gali siurbti iki 160 kartų didesnės koncentracijos, nei aplinkos ore.

„Be to, kabai įdomu tai, kad ta pati medžiaga deguonį siurbti ir atpalaiduoti gali daug kartų, neprarasdama savo savybių. Tai tarsi kempinės suvilgymas vandeniu, vandens išspaudimas ir proceso kartojimas daug kartų“, - aiškina C. McKenzie.

Kai deguonis absorbuojamas, jį medžiagoje galima saugoti tol, kol neprireikia ją atpalaiduoti – tam tereikia ją švelniai pakaitinti arba patalpinti aplinkoje su žema deguonies koncentracija.

„Deguonies išskyrimą stebime tada, kai medžiagą kaitiname, taip pat kai ji būna vakuume. Dabar tikriname, ar ir šviesa negalėtų paskatinti deguonies išskyrimo – tai būtų labai naudinga sparčiai augančioje dirbtinės fotosintezės srityje“, - sako tyrimo vadovė.

Esminis naujosios medžiagos komponentas – cheminis elementas kobaltas, kuris prijungtas prie specifinės organinės molekulės.

„Kobaltas mūsų medžiagai suteikia būtent tokią molekulinę ir elektroninę struktūrą, kuri leidžia sutraukti deguonį iš aplinkos. Mechanizmas yra gerai žinomas iš visų kvėpuojančių Žemės organizmų: žmonės ir kiti žinduoliai tam naudoja geležį, o, pavyzdžiui, krabai ir vorai – varį. Nedideli metalo kiekiai yra svarbūs deguonies absorbcijai, taigi, to paties efekto stebėjimas ir mūsų medžiagoje nėra labai jau stebinantis“, - aiškina mokslininkė.

Priklausomai nuo deguonies koncentracijos aplinkoje, temperatūros, slėgio ir kitų veiksnių medžiagos prisisotinimas deguonimi trunka nuo kelių sekundžių iki valandų ar net dienų. Be to, skirtingu deguonies absorbcijos greičiu pasižymi ir skirtingos tos pačios medžiagos versijos. Organinės molekulės, prie kurios prijungtas kobaltas, sudėtingumas teikia galimybių gaminti įrangą, kuri deguonį sugertų ir išskirtų esant specifinėms sąlygoms – pavyzdžiui, kaukė su tokios medžiagos sluoksniais galėtų tiekti deguonį žmogui, dirbančiam kenksmingomis sąlygomis be jokių balionų ar kitos sunkios įrangos.

„Medžiagą prisotinus deguonimi ją galima palyginti su deguonies balionu, kuriame laikomas suslėgtas deguonis – skirtumas toks, kad mūsų medžiaga deguonies saugo iki trijų kartų daugiau“, – sakė C. McKenzie.

„Tai gali būti naudinga ir plaučių ligomis sergantiems pacientams, kurie šiandien priversti su savimi tampytis sunkius deguonies balionus. Be to, vieną gražią dieną narai galės palikti visus deguonies balionus namie ir nerti užsimovę šios medžiagos kaukę – ji galėtų gyvybę palaikančias dujas siurbti ir iš vandens. Keliose kruopelėse saugomo deguonies pakanka vienam įkvėpimui, o esant gebėjimui ištraukti deguonį iš vandens išnyksta balionų poreikis – pakaktų ir tų kelių kruopelių“, - apie galimas pritaikymo sritis svarstė mokslininkė.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »