Švietimo ir mokslo ministras: sieksime didinti mokytojų atlyginimus, o sutaupytas mokinio krepšelio lėšas palikti mokymo reikmėms

Publikuota: 2013 m. gruodžio 31 d. antradienis

Švietimo ir mokslo ministerija sieks, kad 2014 m. lėšos, kurios sutaupomos dėl mokinių skaičiaus mažėjimo, būtų skiriamos švietimo kokybei ir prieinamumui, o ne grąžinamos atgal į biudžetą, kaip yra iki šiol. Ateinančiais metais planuojama didinti vidutinį sąlyginį mokytojo tarifinio atlygio koeficientą. Šias artimiausias švietimo gaires savo pranešime „Lietuvos švietimas – šalies prioritetas“ nubrėžė švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis per vakar Seime vykusią švietimui skirtą konferenciją.

„Jei nagrinėjame Europos Sąjungos ir nacionalinius dokumentus, tai matome, kad švietimas neabejotinai yra prioritetas, tačiau skiriant finansavimą tas prioritetiškumas dingsta“, – sako švietimo ir mokslo ministras D. Pavalkis. Kaip pabrėžia ministras, bus siekiama ne tik nemažinti mokinio krepšeliui skiriamų lėšų, bet ir pagal galimybes didinti. Net jei kitąmet būtų išlaikoma ta pati mokinio krepšelio dotacijos suma kaip ir 2013 m. (tai yra 1 934 mln. Lt), būtų sušvelninta mokyklų finansinė padėtis dėl to, kad mažėja klasių komplektų (padidinant mokinio krepšelio dydį 38 litais iš mažėjančios nuo rugsėjo dotacijos sumos).

Be to, finansavimas būtų suderintas su Mokyklų tinklo kūrimo taisyklių pakeitimais – sumažinti mokinių vidurkiai, pagal kuriuos skaičiuojamas mokinio krepšelis 11 ir 12 klasėms, 20 proc. padidintas pedagoginių psichologinių tarnybų finansavimas.

Būtų peržiūrėtas mokyklų suskirstymas pagal dydį ir įvesta papildoma mokyklų grupė („laiptelis“) miestelio arba kaimo pagrindinėms mokykloms (progimnazijoms), kuriose mokosi nuo 201 iki 300 mokinių. Ketinama peržiūrėti sutartinių mokinių apskaičiavimo koeficientus suaugusiųjų, tardymo izoliatorių, sanatorijų, ligoninių ir kt. mokyklų klasėse. Būtų nustatyti kriterijai mokykloms, kurioms taikomos finansavimo išimtys (miesto pakraščio, pasienio, daugiakalbėje aplinkoje esanti, mišri mokykla ir kt.), pagal kai kuriuos iš jų didėtų mokinio krepšelio lėšos.

2014 m. planuojama didinti vidutinį sąlyginį mokytojo tarifinio atlygio koeficientą. Tam papildomai reikėtų 63 mln. Lt. Šiai nuostatai pritarta Švietimo ir mokslo ministerijos kolegijoje. Dėl šio siūlymo mokinio krepšelio dydis didėtų 61 Lt.

Jei būtų pakeista Biudžeto patvirtinimo įstatymo nuostata, pagal kurią dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus nuo rugsėjo 1 d. nepanaudota specialios tikslinės dotacijos dalis mokinio krepšeliui finansuoti grąžinama į valstybės biudžetą, tai sutaupytas lėšas Švietimo ir mokslo ministerija perskirstytų savivaldybėms pagal Mokinio krepšelio metodikoje nustatytą tvarką. Kaip akcentuoja ministras D. Pavalkis, šios lėšos pirmiausia būtų nukreipiamos pedagogų išeitinėms išmokoms, taip pat kitoms mokymo reikmėms.

Iš viso mokinio krepšelio dydis 2014 metais siektų 3409 Lt.

Šie pakeitimai bus diskusijos objektas svarstant 2014 metų nacionalinį biudžetą.

Nacionalinio biudžeto asignavimai švietimui ir mokslui 2013 m., palyginti su 2009 m., sumažėjo 701 mln. Lt, arba apie 10 proc. Nacionalinio biudžeto asignavimų švietimui ir mokslui dalis nuo BVP 2009–2013 m. laikotarpiu mažėjo nuo 7 proc. iki 5 proc. (2013 m.).

Konferenciją „Lietuvos švietimas — šalies prioritetas ir jo identifikavimo bei įteisinimo problemos“ organizavo Darbo partijos frakcija kartu su Lietuvos švietimo įstaigų profesine sąjunga bei Lietuvos švietimo profesine sąjunga.

Šaltinis: smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »