Švietimo ir mokslo ministras: sieksime didinti mokytojų atlyginimus, o sutaupytas mokinio krepšelio lėšas palikti mokymo reikmėms

Publikuota: 2013 m. gruodžio 31 d. antradienis

Švietimo ir mokslo ministerija sieks, kad 2014 m. lėšos, kurios sutaupomos dėl mokinių skaičiaus mažėjimo, būtų skiriamos švietimo kokybei ir prieinamumui, o ne grąžinamos atgal į biudžetą, kaip yra iki šiol. Ateinančiais metais planuojama didinti vidutinį sąlyginį mokytojo tarifinio atlygio koeficientą. Šias artimiausias švietimo gaires savo pranešime „Lietuvos švietimas – šalies prioritetas“ nubrėžė švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis per vakar Seime vykusią švietimui skirtą konferenciją.

„Jei nagrinėjame Europos Sąjungos ir nacionalinius dokumentus, tai matome, kad švietimas neabejotinai yra prioritetas, tačiau skiriant finansavimą tas prioritetiškumas dingsta“, – sako švietimo ir mokslo ministras D. Pavalkis. Kaip pabrėžia ministras, bus siekiama ne tik nemažinti mokinio krepšeliui skiriamų lėšų, bet ir pagal galimybes didinti. Net jei kitąmet būtų išlaikoma ta pati mokinio krepšelio dotacijos suma kaip ir 2013 m. (tai yra 1 934 mln. Lt), būtų sušvelninta mokyklų finansinė padėtis dėl to, kad mažėja klasių komplektų (padidinant mokinio krepšelio dydį 38 litais iš mažėjančios nuo rugsėjo dotacijos sumos).

Be to, finansavimas būtų suderintas su Mokyklų tinklo kūrimo taisyklių pakeitimais – sumažinti mokinių vidurkiai, pagal kuriuos skaičiuojamas mokinio krepšelis 11 ir 12 klasėms, 20 proc. padidintas pedagoginių psichologinių tarnybų finansavimas.

Būtų peržiūrėtas mokyklų suskirstymas pagal dydį ir įvesta papildoma mokyklų grupė („laiptelis“) miestelio arba kaimo pagrindinėms mokykloms (progimnazijoms), kuriose mokosi nuo 201 iki 300 mokinių. Ketinama peržiūrėti sutartinių mokinių apskaičiavimo koeficientus suaugusiųjų, tardymo izoliatorių, sanatorijų, ligoninių ir kt. mokyklų klasėse. Būtų nustatyti kriterijai mokykloms, kurioms taikomos finansavimo išimtys (miesto pakraščio, pasienio, daugiakalbėje aplinkoje esanti, mišri mokykla ir kt.), pagal kai kuriuos iš jų didėtų mokinio krepšelio lėšos.

2014 m. planuojama didinti vidutinį sąlyginį mokytojo tarifinio atlygio koeficientą. Tam papildomai reikėtų 63 mln. Lt. Šiai nuostatai pritarta Švietimo ir mokslo ministerijos kolegijoje. Dėl šio siūlymo mokinio krepšelio dydis didėtų 61 Lt.

Jei būtų pakeista Biudžeto patvirtinimo įstatymo nuostata, pagal kurią dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus nuo rugsėjo 1 d. nepanaudota specialios tikslinės dotacijos dalis mokinio krepšeliui finansuoti grąžinama į valstybės biudžetą, tai sutaupytas lėšas Švietimo ir mokslo ministerija perskirstytų savivaldybėms pagal Mokinio krepšelio metodikoje nustatytą tvarką. Kaip akcentuoja ministras D. Pavalkis, šios lėšos pirmiausia būtų nukreipiamos pedagogų išeitinėms išmokoms, taip pat kitoms mokymo reikmėms.

Iš viso mokinio krepšelio dydis 2014 metais siektų 3409 Lt.

Šie pakeitimai bus diskusijos objektas svarstant 2014 metų nacionalinį biudžetą.

Nacionalinio biudžeto asignavimai švietimui ir mokslui 2013 m., palyginti su 2009 m., sumažėjo 701 mln. Lt, arba apie 10 proc. Nacionalinio biudžeto asignavimų švietimui ir mokslui dalis nuo BVP 2009–2013 m. laikotarpiu mažėjo nuo 7 proc. iki 5 proc. (2013 m.).

Konferenciją „Lietuvos švietimas — šalies prioritetas ir jo identifikavimo bei įteisinimo problemos“ organizavo Darbo partijos frakcija kartu su Lietuvos švietimo įstaigų profesine sąjunga bei Lietuvos švietimo profesine sąjunga.

Šaltinis: smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

VGTU studentai kels Vilnių į virtualią realybę

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) jau trečią kartą vieši Žilvinas Lilas – Kelno (Vokietija) medijų meno akademijos profesorius, vienas iš Paidia instituto Kelne įkūrėjų, ketverius metus dirbęs kompanijoje „Disney“, nuo 2004 m. dėstantis akademinei bendruomenei, verslo ir vyriausybinėms institucijoms daugiau nei dešimtyje šalių. skaityti »

7 patarimai abiturientams, kaip pasirinkti tinkamas studijas

Jau greitai Lietuvos abiturientai ne tik laikys brandos egzaminus, bet ir darys vieną svarbiausių sprendimų savo gyvenime – rinksis studijas ir kartu ir būsimą karjeros kelią. skaityti »

„LOGO“ olimpiada atskleidė tendenciją: vis daugiau merginų renkasi IT mokslus

Programavimą renkasi vis daugiau merginų. Tokią tendenciją išryškino šių metų „LOGO“ konkursas ir olimpiada, kurioje dalyvavo 106 antrų-aštuntų klasių mergaitės. skaityti »

Garsiniai skaitymai supažindins su geriausiomis 2016 m. knygomis vaikams

Pasakos prieš miegą – įprastas dalykas. O jei pasaka pradėtume rytą? skaityti »

Vaikų knygos dieną bus apdovanoti labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai

Nacionaliniame dramos teatre, iškilmingai bus apdovanoti 2016 m. labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai: rašytojai, iliustruotojai, vertėjai, taip pat skaitymo skatinimo specialistai ir tyrinėtojai. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kaip pedagogai žada sudominti šiuolaikinį mokinį

Skaitmeninės technologijos skinasi kelią į mokyklas ir gali atverti daugiau galimybių tiek mokiniams, tiek mokytojams, rodo bendrovės „Samsung“ vykdyta mokytojų apklausa Vokietijoje. skaityti »

VDU bus įkurtas pirmasis Lietuvoje Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras

Bendradarbiaujant su italų mokslininkais ir sekant Australijos, D. Britanijos ir kitų šalių pavyzdžiu, Lietuvoje bus steigiamas pirmasis Kūrybinių ir kultūrinių inovacijų kompetencijos centras – Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) laimėjo šio centro kūrimui skirtą Europos Komisijos (EK) remiamą projektą, finansuojamą pagal Europos tyrimų ir inovacijų programą „Horizon 2020“. skaityti »

VU profesorius – pirmasis Lietuvos mokslininkas, gavęs prestižinę Europos mokslo tarybos dotaciją

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto profesoriui Sauliui Klimašauskui paskirta prestižinė, 2,5 mln. eurų siekianti Europos mokslo tarybos (EMT) dotacija patyrusiems mokslininkams (angl. European Research Council Advanced Grant). skaityti »

Vilniaus universitete gimsta tradicija teikti Atminties diplomus

„Grįžtanti atmintis – Recovering Memory“. Taip pavadintas Vilniaus universiteto (VU) projektas, kuriuo siekiama prisiminti ir pagerbti tuos bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto, neteko galimybės baigti studijas, įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą. skaityti »

Tautinių mažumų departamentas skelbia baigiamųjų mokslo darbų konkursą

Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės skelbia baigiamųjų mokslo darbų Lietuvos tautinių mažumų tematika konkursą. skaityti »