Švietimo ir mokslo ministras: sieksime didinti mokytojų atlyginimus, o sutaupytas mokinio krepšelio lėšas palikti mokymo reikmėms

Publikuota: 2013 m. gruodžio 31 d. antradienis

Švietimo ir mokslo ministerija sieks, kad 2014 m. lėšos, kurios sutaupomos dėl mokinių skaičiaus mažėjimo, būtų skiriamos švietimo kokybei ir prieinamumui, o ne grąžinamos atgal į biudžetą, kaip yra iki šiol. Ateinančiais metais planuojama didinti vidutinį sąlyginį mokytojo tarifinio atlygio koeficientą. Šias artimiausias švietimo gaires savo pranešime „Lietuvos švietimas – šalies prioritetas“ nubrėžė švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis per vakar Seime vykusią švietimui skirtą konferenciją.

„Jei nagrinėjame Europos Sąjungos ir nacionalinius dokumentus, tai matome, kad švietimas neabejotinai yra prioritetas, tačiau skiriant finansavimą tas prioritetiškumas dingsta“, – sako švietimo ir mokslo ministras D. Pavalkis. Kaip pabrėžia ministras, bus siekiama ne tik nemažinti mokinio krepšeliui skiriamų lėšų, bet ir pagal galimybes didinti. Net jei kitąmet būtų išlaikoma ta pati mokinio krepšelio dotacijos suma kaip ir 2013 m. (tai yra 1 934 mln. Lt), būtų sušvelninta mokyklų finansinė padėtis dėl to, kad mažėja klasių komplektų (padidinant mokinio krepšelio dydį 38 litais iš mažėjančios nuo rugsėjo dotacijos sumos).

Be to, finansavimas būtų suderintas su Mokyklų tinklo kūrimo taisyklių pakeitimais – sumažinti mokinių vidurkiai, pagal kuriuos skaičiuojamas mokinio krepšelis 11 ir 12 klasėms, 20 proc. padidintas pedagoginių psichologinių tarnybų finansavimas.

Būtų peržiūrėtas mokyklų suskirstymas pagal dydį ir įvesta papildoma mokyklų grupė („laiptelis“) miestelio arba kaimo pagrindinėms mokykloms (progimnazijoms), kuriose mokosi nuo 201 iki 300 mokinių. Ketinama peržiūrėti sutartinių mokinių apskaičiavimo koeficientus suaugusiųjų, tardymo izoliatorių, sanatorijų, ligoninių ir kt. mokyklų klasėse. Būtų nustatyti kriterijai mokykloms, kurioms taikomos finansavimo išimtys (miesto pakraščio, pasienio, daugiakalbėje aplinkoje esanti, mišri mokykla ir kt.), pagal kai kuriuos iš jų didėtų mokinio krepšelio lėšos.

2014 m. planuojama didinti vidutinį sąlyginį mokytojo tarifinio atlygio koeficientą. Tam papildomai reikėtų 63 mln. Lt. Šiai nuostatai pritarta Švietimo ir mokslo ministerijos kolegijoje. Dėl šio siūlymo mokinio krepšelio dydis didėtų 61 Lt.

Jei būtų pakeista Biudžeto patvirtinimo įstatymo nuostata, pagal kurią dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus nuo rugsėjo 1 d. nepanaudota specialios tikslinės dotacijos dalis mokinio krepšeliui finansuoti grąžinama į valstybės biudžetą, tai sutaupytas lėšas Švietimo ir mokslo ministerija perskirstytų savivaldybėms pagal Mokinio krepšelio metodikoje nustatytą tvarką. Kaip akcentuoja ministras D. Pavalkis, šios lėšos pirmiausia būtų nukreipiamos pedagogų išeitinėms išmokoms, taip pat kitoms mokymo reikmėms.

Iš viso mokinio krepšelio dydis 2014 metais siektų 3409 Lt.

Šie pakeitimai bus diskusijos objektas svarstant 2014 metų nacionalinį biudžetą.

Nacionalinio biudžeto asignavimai švietimui ir mokslui 2013 m., palyginti su 2009 m., sumažėjo 701 mln. Lt, arba apie 10 proc. Nacionalinio biudžeto asignavimų švietimui ir mokslui dalis nuo BVP 2009–2013 m. laikotarpiu mažėjo nuo 7 proc. iki 5 proc. (2013 m.).

Konferenciją „Lietuvos švietimas — šalies prioritetas ir jo identifikavimo bei įteisinimo problemos“ organizavo Darbo partijos frakcija kartu su Lietuvos švietimo įstaigų profesine sąjunga bei Lietuvos švietimo profesine sąjunga.

Šaltinis: smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kiekvienoje Vilniaus mokykloje – atviros mikrokompiuterių erdvės

Kovo 20 d. sostinės savivaldybės Jaunimo informacijos centre „Genio“ progimnazijos penktokai mikrokompiuteriais matavo patalpos temperatūrą, kūrė šviesoforo algoritmą ir eksperimentavo. skaityti »

Ateitis priklausys miestuose gyvenantiems kūrybingiems žmonėms

Pasak R. Dargio, į darbo rinką jau ateina naujos kartos darbuotojai, kurių prioritetai skiriasi nuo rinkos senbuvių. skaityti »

Skelbiamas 2017 metų Kalbos premijos konkursas

Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, vadovaudamasi 2016 m. gruodžio 22 d. Seimo nutarimu Nr. XI-186, skelbia 2017 metų Kalbos premijos konkursą. skaityti »

Švietimo ir mokslo komitetas nagrinėjo tarptautinių švietimo tyrimų rezultatus

Švietimo ir mokslo komitetas kovo 15 d. posėdyje išklausė Švietimo ir mokslo ministerijos pranešimą apie 2015 metų tarptautinių švietimo tyrimų – Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos PISA ir Švietimo pasiekimų vertinimo tarptautinės asociacijos TIMSS rezultatus. skaityti »

Ar buhalteriai išnyks kaip dinozaurai?

Sparčiai vystantis technologijoms, vis dažniau viešojoje erdvėje pasigirsta nuogąstavimų, kad buhalteriai yra viena iš tų profesijų, kurios poreikis artimiausiu dešimtmečiu smarkiai sumažės. skaityti »

Lietuviškas vadovėlis – geriausia mokymosi priemonė pasaulyje

Ekonomikos vadovėlis „Ekonomika per 31 valandą”, kurį parengė ir išleido Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbtas geriausia edukacine priemone pasaulyje. skaityti »

Ateities IT: programavimo įgūdžių nebepakaks

Ateities IT specialistams, kurie tikisi ne tik atlikti paskirtas užduotis, bet ir kurti IT sprendimus, reikės papildomų kompetencijų. skaityti »

Bibliotekomis naudojasi daugiau nei milijonas Lietuvos gyventojų

Lietuvos bibliotekų durys 2016 m. buvo atvertos 22,8 milijono kartų. skaityti »

Ar IT specialistui būtinas diplomas?

Bendraujant su moksleiviais ar žmonėmis, ieškančiais naujo karjeros kelio, dažnai tenka išgirsti abejonę, kam tas universitetas, jei galima iš karto pradėti savo verslą. skaityti »

VU komunikacijos kampanija „Belaukiant Nobelio” – geriausia Baltijos šalyse

Vilniaus universiteto komunikacijos kampanija „Belaukiant Nobelio”, kurios metu buvo pristatyta VU Gyvybės mokslų centro profesoriaus Virginijaus Šikšnio atrasta genomo redagavimo technologija CRISPR-Cas9 – „DNR žirklės” – buvo įvertinta kaip geriausia viešojo sektoriaus įvaizdinė kampanija Baltijos šalyse konkurse „Mi:t&links. Baltic Communication Awards 2017”. skaityti »