Siekiant sumažinti oro užterštumą, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai sukūrė daugiakanalį cikloną, kuris gali išvalyti net 95-96 proc. ypač smulkių kietųjų dalelių.
Siekiant sumažinti oro užterštumą, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai sukūrė daugiakanalį cikloną, kuris gali išvalyti net 95-96 proc. ypač smulkių kietųjų dalelių. Daugiakanalis ciklonas iš valomo oro pašalina 1-10 mikronų dydžio dulkes, kurios ilgainiui gali sukelti pneumokoniozę – plaučių ligą, kuria suserga itin užterštose ir prastai valomose aplinkose būnantys žmonės.
Daugiakanalis ciklonas bus naudojamas oro valymui katilinėse, medžio apdirbimo, popieriaus ir baldų gamyboje, statybinių medžiagų pramonėje, žemės ūkyje ir kitose užterštose aplinkose. Už kitas šiuo metu naudojamas oro valymo technologijas inovacija pranašesnė dėl kainos ir efektyvumo santykio: daugiakanalis ciklonas yra beveik 10 kartų pigesnis nei tokį patį rezultatą pasiekiančios alternatyvios rinkoje esančios technologijos.
„Rūpindamiesi aplinkos taršos mažinimu ir žmogaus gyvenimo kokybe, sukūrėme daug efektyvesnį oro valymo mechanizmą. Daugiakanalis ciklonas yra nesudėtingos konstrukcijos, todėl daug pigesnė ne tik jo gamyba, bet ir eksploatacija, priežiūra. Šiuo metu naudojami oro filtrai daugiakanaliam ciklonui nusileidžia ir dėl naudojimo sąlygų: mūsų siūloma inovacija orą gali išvalyti net ir esant aukštai temperatūrai ar dideliam drėgmės kiekiui ore“, – pasakojo VGTU Aplinkos inžinerijos fakulteto Aplinkos apsaugos katedros profesorius Pranas Baltrėnas.
Remiantis Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, kietųjų dalelių koncentracija ore praėjusiais metais padidėjo: didžiuosiuose miestuose jų koncentracija išaugo 19-38 proc., lyginant su 2012 m. Kietųjų dalelių koncentracija ore priklauso nuo sezono: šildymo metų kietųjų dalelių ore padaugėja, o vasarą kietąsias daleles į orą nuo gatvių paviršių pakelia transportas. Pramonės įmonės kietąsias daleles į orą išmeta visais metų laikais.
Naująją technologiją VGTU ekspertai pristatė tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Aplinkos inžinerija“, į kurią susirinko dalyviai iš 20 pasaulio šalių – Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir kitų. Šiuo metu VGTU sukurtos trys laboratorinės daugiakanalio ciklono versijos, taip pat vyksta jų prototipų, pritaikytų pramoninei gamybai, kūrimas. Prieš metus sugalvoję, kaip patobulinti dulkėto oro valymo technologiją, mokslininkai planuoja, jog pirmieji daugiakanaliai ciklonai rinkai bus pasiūlyti po metų.