VU – pirmasis pasaulio universitetas, įgijęs HERITY sertifikatą

Publikuota: 2013 m. rugsėjo 21 d. šeštadienis

Šaltinis: Universiteto naujienos

Vilniaus universitetui (VU) suteiktas pasaulinio HERITY kultūros paveldo objektų valdymo kokybės sertifikatas. VU yra pirmasis universitetas pasaulyje, gavęs šį sertifikatą.

„Mūsų universitetas garsus ne tik sena istorija ar garbiais mokslininkais. Parodėme pasauliui, kad prižiūrime, rūpinamės savo kultūros paveldu, muziejumi, o centrinis ansamblis yra vienas nedalomas architektūros ir meno šedevras. Ne veltui jis reprezentuoja Lietuvą Briuselyje, „Mini Europos“ parke. Esame vienintelė valstybė Europoje, kurią reprezentuoja universitetas. Dar daugiau: esame pirmasis universitetas pasaulyje, kuris gauna HERITY sertifikatą“, – džiaugėsi laikinasis VU rektorius prof. Jūras Banys. Be to, VU yra ir vienintelė taip įvertinta institucija tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse. „Būti pirmiems yra didžiulė laimė ir džiaugsmas. Ir ne tik olimpiadose ar krepšinio čempionatuose, bet ir sertifikuojant muziejus“, – kalbėjo prof. J. Banys, pridurdamas, kad esame lyderiai ne tik mokslo, bet ir kultūros priežiūros srityje. 

Antrindamas laikinajam universiteto vadovui, prof. B. Juodka prisiminė, kaip VU architektūrinio ansamblio maketas, kainavęs apie pusę milijono litų, buvo pavogtas prieš pat jo atidarymą Briuselyje, kaip teko sakyti kalbą 40 laipsnių karštyje, vilkint rektoriaus togą. „Tada pasakiau ir banalią tiesą: „Nebus stipri Europa be stiprių universitetų“, – prisipažino akademikas. B. Juodkos  teigimu, vis daugiau Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšų skiriama mokslui. Prof. B. Juodka tvirtino iš ES vadovų girdėjęs, kad Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai atidarymo ceremonija, vykusi VU Didžiajame kieme, buvo pati įspūdingiausia, kurią jiems teko regėti.

„Viskas prasidėjo 2009 m., kada nevyriausybinė organizacija HERITY International kreipėsi į Vilnių su pasiūlymu sertifikuoti mūsų kultūros paveldą. Tam pristatėme šiuos objektus: Vilniaus universitetą, Kernavės piliakalnius, Petro ir Povilo bažnyčią, bažnyčią Kėdainiuose“, – kelio į sertifikato gavimo pradžią prisiminė Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė G. Drėmaitė. Ji prisipažino besijaučianti šio įvykio krikštamote ir priminė, kad HERITY sertifikatas suteikia ne tik garbę, bet ir įsipareigojimus, užkrauna atsakomybės naštą.

„HERITY sertifikatas yra gana naujas ir jaunas. Jam dar reikia užsidirbti vardą. Šiuo atveju Vilniaus universitetas yra ta vieta, kuri stiprina ir suteikia vertę HERITY sertifikatui“, – mano Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė dr. M. Drėmaitė. Jai pritarė ir prof. R. Gudauskas.

„Ką šis sertifikatas mums reiškia? Pirma, tai objektyvus ir neutralus įvertinimas, kuriam naudojami specialūs tarptautiniai kultūros paveldo objektų valdymo kokybės kriterijai. Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, politika su kultūra glaudžiai susijusios, todėl sudėtinga gauti neutralų, nepriklausomą, skaidrų įvertinimą. Antra, išskiriamos mūsų stiprybės ir silpnybės, įvardijamos sritys, kurios turėtų tapti pažangesnės. Galbūt šis sertifikatas pritrauks ir daugiau lėšų. Trečia, jis pripažįstamas pasaulyje kaip meistriškumo, aukso standartas kultūrinėms institucijoms. Turistai atpažins jį ir žinos, ką tai reiškia“, – samprotavo VU muziejaus direktorius dr. R. Kondratas.

HERITY generalinis sekretorius prof. Maurizio Quagliuolo buvo vienas iš trijų VU architektūrinio ansamblio vertintojų. Jis susirinkusiuosius supažindino su objekto vertinimo procedūra, kurią sudaro: analizė objekto viduje, vertintojų vykimas į sertifikuotiną vietą, lankytojų nuomonė. Pastarąją jis pavadino galingu ginklu, turinčiu lemiamą įtaką galutiniam vertinimo komisijos sprendimui.

„Manau, esame čia tam, kad patvirtintume kultūros vaidmenį tapatybei, o pastarosios reikšmę ekonominei ir socialinei plėtrai. Nėra pirmos ar antros klasės objektų, nes visi jie skirtingi“, – teigė prof. M. Quagliuolo. Todėl jis VU architektūrinį ansamblį pagal surinktus taškus palygino su Koliziejumi. Pavyzdžiui, iš penkiabalės sistemos pastarasis gavo 2 taškus už komunikaciją ir paslaugas, o VU įvertintas 3 balais. Tiesa, Koliziejus surinko penkis taškus už vertę. VU šioje srityje atsiliko vienu balu, tačiau gavo tašku daugiau už saugojimą. Analogišku mums taškų skaičiumi įvertinti du Brazilijos objektai: Serra da Capivara nacionalinis parkas ir šios šalies Mineralogijos muziejus.

HERITY – 1994 m. Italijoje įkurta tarptautinė nevyriausybinė, ne pelno siekianti kultūros paveldo kokybės valdymo organizacija, aktyviai bendradarbiaujanti su UNESCO. Iš viso ji sertifikavo 243 pasaulio vietas. Sertifikatas suteikiamas 3 metams. Jis VU architektūriniam ansambliui užtikrins gausesnį lankymą, didesnę kultūrinę reikšmę.

Privalomas sertifikato reikalavimas – objekto paženklinimas paminkline lenta.

Šaltinis: naujienos.vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »