VU – pirmasis pasaulio universitetas, įgijęs HERITY sertifikatą

Publikuota: 2013 m. rugsėjo 21 d. šeštadienis

Šaltinis: Universiteto naujienos

Vilniaus universitetui (VU) suteiktas pasaulinio HERITY kultūros paveldo objektų valdymo kokybės sertifikatas. VU yra pirmasis universitetas pasaulyje, gavęs šį sertifikatą.

„Mūsų universitetas garsus ne tik sena istorija ar garbiais mokslininkais. Parodėme pasauliui, kad prižiūrime, rūpinamės savo kultūros paveldu, muziejumi, o centrinis ansamblis yra vienas nedalomas architektūros ir meno šedevras. Ne veltui jis reprezentuoja Lietuvą Briuselyje, „Mini Europos“ parke. Esame vienintelė valstybė Europoje, kurią reprezentuoja universitetas. Dar daugiau: esame pirmasis universitetas pasaulyje, kuris gauna HERITY sertifikatą“, – džiaugėsi laikinasis VU rektorius prof. Jūras Banys. Be to, VU yra ir vienintelė taip įvertinta institucija tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse. „Būti pirmiems yra didžiulė laimė ir džiaugsmas. Ir ne tik olimpiadose ar krepšinio čempionatuose, bet ir sertifikuojant muziejus“, – kalbėjo prof. J. Banys, pridurdamas, kad esame lyderiai ne tik mokslo, bet ir kultūros priežiūros srityje. 

Antrindamas laikinajam universiteto vadovui, prof. B. Juodka prisiminė, kaip VU architektūrinio ansamblio maketas, kainavęs apie pusę milijono litų, buvo pavogtas prieš pat jo atidarymą Briuselyje, kaip teko sakyti kalbą 40 laipsnių karštyje, vilkint rektoriaus togą. „Tada pasakiau ir banalią tiesą: „Nebus stipri Europa be stiprių universitetų“, – prisipažino akademikas. B. Juodkos  teigimu, vis daugiau Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšų skiriama mokslui. Prof. B. Juodka tvirtino iš ES vadovų girdėjęs, kad Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai atidarymo ceremonija, vykusi VU Didžiajame kieme, buvo pati įspūdingiausia, kurią jiems teko regėti.

„Viskas prasidėjo 2009 m., kada nevyriausybinė organizacija HERITY International kreipėsi į Vilnių su pasiūlymu sertifikuoti mūsų kultūros paveldą. Tam pristatėme šiuos objektus: Vilniaus universitetą, Kernavės piliakalnius, Petro ir Povilo bažnyčią, bažnyčią Kėdainiuose“, – kelio į sertifikato gavimo pradžią prisiminė Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė G. Drėmaitė. Ji prisipažino besijaučianti šio įvykio krikštamote ir priminė, kad HERITY sertifikatas suteikia ne tik garbę, bet ir įsipareigojimus, užkrauna atsakomybės naštą.

„HERITY sertifikatas yra gana naujas ir jaunas. Jam dar reikia užsidirbti vardą. Šiuo atveju Vilniaus universitetas yra ta vieta, kuri stiprina ir suteikia vertę HERITY sertifikatui“, – mano Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė dr. M. Drėmaitė. Jai pritarė ir prof. R. Gudauskas.

„Ką šis sertifikatas mums reiškia? Pirma, tai objektyvus ir neutralus įvertinimas, kuriam naudojami specialūs tarptautiniai kultūros paveldo objektų valdymo kokybės kriterijai. Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, politika su kultūra glaudžiai susijusios, todėl sudėtinga gauti neutralų, nepriklausomą, skaidrų įvertinimą. Antra, išskiriamos mūsų stiprybės ir silpnybės, įvardijamos sritys, kurios turėtų tapti pažangesnės. Galbūt šis sertifikatas pritrauks ir daugiau lėšų. Trečia, jis pripažįstamas pasaulyje kaip meistriškumo, aukso standartas kultūrinėms institucijoms. Turistai atpažins jį ir žinos, ką tai reiškia“, – samprotavo VU muziejaus direktorius dr. R. Kondratas.

HERITY generalinis sekretorius prof. Maurizio Quagliuolo buvo vienas iš trijų VU architektūrinio ansamblio vertintojų. Jis susirinkusiuosius supažindino su objekto vertinimo procedūra, kurią sudaro: analizė objekto viduje, vertintojų vykimas į sertifikuotiną vietą, lankytojų nuomonė. Pastarąją jis pavadino galingu ginklu, turinčiu lemiamą įtaką galutiniam vertinimo komisijos sprendimui.

„Manau, esame čia tam, kad patvirtintume kultūros vaidmenį tapatybei, o pastarosios reikšmę ekonominei ir socialinei plėtrai. Nėra pirmos ar antros klasės objektų, nes visi jie skirtingi“, – teigė prof. M. Quagliuolo. Todėl jis VU architektūrinį ansamblį pagal surinktus taškus palygino su Koliziejumi. Pavyzdžiui, iš penkiabalės sistemos pastarasis gavo 2 taškus už komunikaciją ir paslaugas, o VU įvertintas 3 balais. Tiesa, Koliziejus surinko penkis taškus už vertę. VU šioje srityje atsiliko vienu balu, tačiau gavo tašku daugiau už saugojimą. Analogišku mums taškų skaičiumi įvertinti du Brazilijos objektai: Serra da Capivara nacionalinis parkas ir šios šalies Mineralogijos muziejus.

HERITY – 1994 m. Italijoje įkurta tarptautinė nevyriausybinė, ne pelno siekianti kultūros paveldo kokybės valdymo organizacija, aktyviai bendradarbiaujanti su UNESCO. Iš viso ji sertifikavo 243 pasaulio vietas. Sertifikatas suteikiamas 3 metams. Jis VU architektūriniam ansambliui užtikrins gausesnį lankymą, didesnę kultūrinę reikšmę.

Privalomas sertifikato reikalavimas – objekto paženklinimas paminkline lenta.

Šaltinis: naujienos.vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »