VU mokslininkai pirmieji atliko ikiklinikinius tyrimus su unikaliais karkasais

Publikuota: 2015 m. balandžio 13 d. pirmadienis

Fizikos mokslo krypties žurnalas „IOPscience“ paskelbė Vilniaus universiteto tarpdisciplininės mokslininkų grupės straipsnį apie pirmą kartą su gyvais organizmais išbandytą sudėtingą audinių karkasų formavimo tiesioginiu lazeriniu rašymu technologiją.

Tiesioginis lazerinis rašymas yra pažangus medžiagos apdirbimo lazerinės spinduliuotės būdas, kuriuo suformuojamas norimos geometrinės formos darinys. Šiuo metodu galima suformuoti darinius, kurių erdviniai matmenys būtų milimetrų eilės, o vidinė sandara pasižymėtų dešimčių mikrometrų (ar net geresne) skyra.

„Naudojant itin trumpus impulsus galima modifikuoti medžiagas jų nepažeidžiant termiškai ir taip užtikrinti aukščiausią apdirbimo kokybę. Tiesioginio lazerinio rašymo būdą galima pavadinti pačia tiksliausia 3D spausdinimo technologija pasaulyje. Su šiuo ypač sparčios lazerinės litografijos būdu sukurtu karkasu mes žengėme pirmąjį eksperimentinį žingsnį į regeneracinę mediciną“, – pasiekimu džiaugėsi tarpdisciplininės mokslininkų grupės tyrėjas, VU Lazerinių tyrimų centro mokslininkas dr. Mangirdas Malinauskas.

Per pastarąjį dešimtmetį tiesioginė lazerio rašymo technologija panaudojant ypač sparčių impulsų lazerius tapo gerai žinomu metodu kuriant laisvos formos trimačius (3D) karkasus iš įvairių medžiagų – nuo  baltymų iki biologiškai suderinamų stiklų. Tačiau nepaisant to, kad tiesioginio lazerinio rašymo būdu formuoti karkasus tapo perspektyvu audinių inžinerijoje, tyrimai su gyvais organizmais panaudojant tokį karkasų gaminimo metodą iki šiol niekada nebuvo atliekami. „Pirmiausia tokiems tyrimams atlikti reikalingos ypatingai sudėtingos pasaulinio lygio gamybos technologijos. Iš kitos pusės, šiame procese turi dalyvauti įvairių mokslo sričių ekspertai: lazerinės fizikos, medžiagotyros, gamybinių technologijų, biochemijos ekspertai ir medikai“, – priežastis vardijo tyrėjas.

Tačiau VU lazerių fizikas, dr. Mangirdas Malinauskas su kolegomis vis tik išbandė unikalų karkasą, pagamintą iš SZ2080. Tai yra sudėtinė medžiaga, sudaryta iš organinių akrilatų ir neorganinių dalių (silicio ir cirkonio). Tokia dirbtinai susintetinta medžiaga suteikia ypatingą galimybę struktūrizuoti, materializuojant audinį iš kompiuteriu sumodeliuotos CAD schemos į realų objektą, apsaugo nuo iškraipymų ir susitraukimo. Ši medžiaga yra chemiškai inertiška ir biologiškai suderinama. Taigi, iš šios medžiagos spausdinami karkasai turi audinių inžinerijai būtinų mechaninių ir biologinių savybių. „SZ2080 yra pakankamai tvirta organinė medžiaga, tuo pačiu ji biosutaikoma ir yra biologiškai inertiška, todėl, mūsų nuomone, tinka kietų audinių, tokių kaip kaulai, kremzlės, ragenos ir kitų panašių audinių atstatymui“, – VU mokslininkų grupės atradimu dalijosi dr. M. Malinauskas.

VU tyrėjų atlikto eksperimento metu iš hibridinės (organinės-neorganinės) SZ2080 medžiagos buvo sukurti ryžio grūdo dydžio karkasai, kuriuose buvo auginamos alogeninių triušių kremzlinės ląstelės (chondrocitai). Jie vėliau buvo implantuojami į triušių organizmą vieno, trijų ir šešių mėnesių laikotarpiui. Histologinis tyrimas parodė, kad tam tikra porų geometrija ir prieš implantavimą auginamos kremzlinės ląstelės žymiai pagerina sukurtų 3D karkasų efektyvumą. Išgautas karkasų ir ląstelių biologinis suderinamumas yra panašus į rinkoje esančias kolageno membranas. Šio tyrimo sėkmė patvirtina tai, kad šešiakampės-porų-formos mikrodarinių karkasai gali būti sėkmingai pritaikomi kremzlės audinių inžinerijoje.

„Šiuo metu yra vertinama, ar žmogaus ląstelės biologiškai dera su karkasu ir auga jame teisingai. Tikimės teigiamų rezultatų netolimoje ateityje, tuomet kitas etapas jau turėtų būti „klinikiniai“ tyrimai“, – ateities planais dalijosi mokslininkas.

Visą straipsnį skaitykite čia.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Renkamos geriausios Lietuvos disertacijos

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) iniciatyva jau septintą kartą organizuojamas konkursas „Geriausios disertacijos“. Visi Lietuvos mokslininkai, doktorantai ir LJMS nariai kviečiami iki vasario 8 d. siūlyti konkursui 2012–aisiais metais Lietuvoje apgintas disertacijas. skaityti »

„VDU moksleivių dienoje“ – rekordinis dalyvių skaičius

Jau ketvirtus metus vykstanti „Moksleivių diena Vytauto Didžiojo universitete“ kiekvienais metais sulaukia vis didesnio susidomėjimo. Šiandien universitetą užplūdo beveik 1200 moksleivių, jų tėvelių ir mokytojų iš visos Lietuvos. skaityti »

VGTU ruošiasi priimti tarptautinius studentus

Sausio paskutinę savaitę į Vilniaus Gedimino technikos universitetą (VGTU) atvyks daugiau nei 110 studentų iš 24 šalių. skaityti »

VDU absolventai iš Azerbaidžano įkūrė organizaciją

Azerbaidžano jaunimo organizacija Lietuvoje (AYOL), kurią įkūrė VDU magistrantūros studijas baigę azerbaidžaniečiai, buvo užregistruota kaip oficialiai veikianti organizacija. skaityti »

Valstybė skiria finansinę paramą užsienio lietuvių studijoms Lietuvoje

Siekdama padėti užsienio lietuviams išlaikyti ryšius su Lietuva, Švietimo ir mokslo ministerija remia išeivių studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose. skaityti »

Universiteto trumpinį įamžino sniege

Vakar Lietuvos edukologijos universiteto bendruomenė buvo sukviesta sniege įamžinti Universiteto trumpinį – LEU. skaityti »

Švietimo ministras tęsia susitikimus su pedagogų profesinėmis sąjungomis

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis susitiko su Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininke Jūrate Voloskevičiene ir pavaduotoja Ingrida Pagrandiene. Sutikimo metu buvo aptarti aktualūs švietimo klausimai ir bendradarbiavimo galimybės. skaityti »

Elektroninę lietuvių kalbos ir literatūros chrestomatiją 11–12 kl. jau galima atsisiųsti į savo kompiuterius

Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas atnaujino elektroninę lietuvių kalbos ir literatūros chrestomatiją 11 kl. ir parengė chrestomatiją 12 kl. skaityti »

Jauniesiems Lietuvos mokslininkams – stažuotės Šveicarijoje

Lietuvos doktorantai ir jauni mokslininkai kviečiami stažuotis Šveicarijos mokslo ir studijų institucijose. Į Lietuvos mokslo jaunimą per penkerius metus iš viso planuojama investuoti beveik 9 mln. litų. skaityti »

Prasideda VU Vaikų universiteto žiemos paskaitų sesija

Vilniaus universiteto (VU) centrinių rūmų Teatro salėje 15 val. prasideda Vaikų universiteto žiemos paskaitų sesija, kurioje dalyvaus apie 1400 mokslu besidominčių moksleivių. Jaunuosius studentus pasveikins VU l. e. p. rektorius prof. Jūras Banys. skaityti »