VU mokslininkai pirmieji atliko ikiklinikinius tyrimus su unikaliais karkasais

Publikuota: 2015 m. balandžio 13 d. pirmadienis

Fizikos mokslo krypties žurnalas „IOPscience“ paskelbė Vilniaus universiteto tarpdisciplininės mokslininkų grupės straipsnį apie pirmą kartą su gyvais organizmais išbandytą sudėtingą audinių karkasų formavimo tiesioginiu lazeriniu rašymu technologiją.

Tiesioginis lazerinis rašymas yra pažangus medžiagos apdirbimo lazerinės spinduliuotės būdas, kuriuo suformuojamas norimos geometrinės formos darinys. Šiuo metodu galima suformuoti darinius, kurių erdviniai matmenys būtų milimetrų eilės, o vidinė sandara pasižymėtų dešimčių mikrometrų (ar net geresne) skyra.

„Naudojant itin trumpus impulsus galima modifikuoti medžiagas jų nepažeidžiant termiškai ir taip užtikrinti aukščiausią apdirbimo kokybę. Tiesioginio lazerinio rašymo būdą galima pavadinti pačia tiksliausia 3D spausdinimo technologija pasaulyje. Su šiuo ypač sparčios lazerinės litografijos būdu sukurtu karkasu mes žengėme pirmąjį eksperimentinį žingsnį į regeneracinę mediciną“, – pasiekimu džiaugėsi tarpdisciplininės mokslininkų grupės tyrėjas, VU Lazerinių tyrimų centro mokslininkas dr. Mangirdas Malinauskas.

Per pastarąjį dešimtmetį tiesioginė lazerio rašymo technologija panaudojant ypač sparčių impulsų lazerius tapo gerai žinomu metodu kuriant laisvos formos trimačius (3D) karkasus iš įvairių medžiagų – nuo  baltymų iki biologiškai suderinamų stiklų. Tačiau nepaisant to, kad tiesioginio lazerinio rašymo būdu formuoti karkasus tapo perspektyvu audinių inžinerijoje, tyrimai su gyvais organizmais panaudojant tokį karkasų gaminimo metodą iki šiol niekada nebuvo atliekami. „Pirmiausia tokiems tyrimams atlikti reikalingos ypatingai sudėtingos pasaulinio lygio gamybos technologijos. Iš kitos pusės, šiame procese turi dalyvauti įvairių mokslo sričių ekspertai: lazerinės fizikos, medžiagotyros, gamybinių technologijų, biochemijos ekspertai ir medikai“, – priežastis vardijo tyrėjas.

Tačiau VU lazerių fizikas, dr. Mangirdas Malinauskas su kolegomis vis tik išbandė unikalų karkasą, pagamintą iš SZ2080. Tai yra sudėtinė medžiaga, sudaryta iš organinių akrilatų ir neorganinių dalių (silicio ir cirkonio). Tokia dirbtinai susintetinta medžiaga suteikia ypatingą galimybę struktūrizuoti, materializuojant audinį iš kompiuteriu sumodeliuotos CAD schemos į realų objektą, apsaugo nuo iškraipymų ir susitraukimo. Ši medžiaga yra chemiškai inertiška ir biologiškai suderinama. Taigi, iš šios medžiagos spausdinami karkasai turi audinių inžinerijai būtinų mechaninių ir biologinių savybių. „SZ2080 yra pakankamai tvirta organinė medžiaga, tuo pačiu ji biosutaikoma ir yra biologiškai inertiška, todėl, mūsų nuomone, tinka kietų audinių, tokių kaip kaulai, kremzlės, ragenos ir kitų panašių audinių atstatymui“, – VU mokslininkų grupės atradimu dalijosi dr. M. Malinauskas.

VU tyrėjų atlikto eksperimento metu iš hibridinės (organinės-neorganinės) SZ2080 medžiagos buvo sukurti ryžio grūdo dydžio karkasai, kuriuose buvo auginamos alogeninių triušių kremzlinės ląstelės (chondrocitai). Jie vėliau buvo implantuojami į triušių organizmą vieno, trijų ir šešių mėnesių laikotarpiui. Histologinis tyrimas parodė, kad tam tikra porų geometrija ir prieš implantavimą auginamos kremzlinės ląstelės žymiai pagerina sukurtų 3D karkasų efektyvumą. Išgautas karkasų ir ląstelių biologinis suderinamumas yra panašus į rinkoje esančias kolageno membranas. Šio tyrimo sėkmė patvirtina tai, kad šešiakampės-porų-formos mikrodarinių karkasai gali būti sėkmingai pritaikomi kremzlės audinių inžinerijoje.

„Šiuo metu yra vertinama, ar žmogaus ląstelės biologiškai dera su karkasu ir auga jame teisingai. Tikimės teigiamų rezultatų netolimoje ateityje, tuomet kitas etapas jau turėtų būti „klinikiniai“ tyrimai“, – ateities planais dalijosi mokslininkas.

Visą straipsnį skaitykite čia.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Patvirtinta Žmogaus saugos bendroji programa

Švietimo ir mokslo ministerija patvirtino Žmogaus saugos bendrąją programą. Tai padės ugdyti mokinių saugos kultūrą propaguojančias vertybines nuostatas ir atsakingą elgesį, skatins juos aktyviai rūpintis savo ir kitų saugumu. skaityti »

Pirmosiose Europos universitetų žaidynėse lietuvių studentų komandos pasipuošė visų spalvų medaliais

Pirmadienį Ispanijoje pasibaigusiose Europos universitetų žaidynėse Lietuvos studentų komandos iškovojo aukso, sidabro ir bronzos medalius. skaityti »

VU TVM pradėjo bendradarbiauti su Frankfurto finansų ir verslo vadybos mokykla

Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla (VU TVM) plečia partnerių užsienio šalyse tinklą ir š. m. birželį pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Frankfurto finansų ir verslo vadybos mokykla. skaityti »

VU TVM vyko pirmasis tarptautinis lietuvių doktorantų susitikimas

Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykloje (VU TVM) vyko seminaras-susitikimas, skirtas suvienyti jaunuosius socialinių mokslų akademikus. Pranešimus skaitė doktorantūros studentai ir jaunieji mokslininkai iš įvairių pasaulio šalių. skaityti »

Iš tarptautinės fizikos olimpiados Lietuvos mokiniai grįžta su 2 sidabro medaliais

Liepos 15–24 d. Estijos miestuose Tartu ir Taline vyko 43-ioji tarptautinė fizikos olimpiada, kurioje lietuviai parodė puikius rezultatus – iškovoti 2 sidabro medaliai bei 2 pagyrimo raštai. skaityti »

Mokyklos gali nuspręsti, kada šiemet rengti Rugsėjo 1-osios šventę

Šiais metais Rugsėjo 1-oji, Mokslo ir žinių diena, bus šeštadienį. Todėl pačios mokyklos turėtų pasirinkti, kada rengti mokslo metų pradžios šventę: ar šeštadienį, ar pirmadienį, rugsėjo 3 dieną. Pamokos mokyklose turi prasidėti pastarąją dieną. skaityti »

Naujas interneto portalas jaunimui – nuo verslo kūrimo iki karjeros ES institucijose

Pradėjo veikti interneto erdvė, kurioje veiklūs jauni žmonės ras įvairios naudingos informacijos, padėsiančios planuoti studijas, siekti karjeros, savanoriauti ar kurti savo verslą Europos Sąjungoje. skaityti »

Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas plečia tarptautinius ryšius

Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas nuolat plėtoja tarptautinį bendradarbiavimą, o pastaruoju metu šioje srityje jaučiamas ypatingas pakilimas. skaityti »

Lietuvos policijos mokykla kviečia jaunuolius rinktis policininko profesiją

Lietuvos policijos mokykla kviečia jaunimą rinktis policininko profesiją. skaityti »

Debatų čempionate Meksikoje Lietuvos mokinių komanda užėmė 7-ąją vietą

Meksikoje vykusiame Karlo Poperio debatų čempionate, kuriame dalyvavo 250 dalyvių iš daugiau nei 40 šalių, Lietuvos mokinių komanda užėmė 7-ąją vietą. skaityti »