VU mokslininkai pirmieji atliko ikiklinikinius tyrimus su unikaliais karkasais

Publikuota: 2015 m. balandžio 13 d. pirmadienis

Fizikos mokslo krypties žurnalas „IOPscience“ paskelbė Vilniaus universiteto tarpdisciplininės mokslininkų grupės straipsnį apie pirmą kartą su gyvais organizmais išbandytą sudėtingą audinių karkasų formavimo tiesioginiu lazeriniu rašymu technologiją.

Tiesioginis lazerinis rašymas yra pažangus medžiagos apdirbimo lazerinės spinduliuotės būdas, kuriuo suformuojamas norimos geometrinės formos darinys. Šiuo metodu galima suformuoti darinius, kurių erdviniai matmenys būtų milimetrų eilės, o vidinė sandara pasižymėtų dešimčių mikrometrų (ar net geresne) skyra.

„Naudojant itin trumpus impulsus galima modifikuoti medžiagas jų nepažeidžiant termiškai ir taip užtikrinti aukščiausią apdirbimo kokybę. Tiesioginio lazerinio rašymo būdą galima pavadinti pačia tiksliausia 3D spausdinimo technologija pasaulyje. Su šiuo ypač sparčios lazerinės litografijos būdu sukurtu karkasu mes žengėme pirmąjį eksperimentinį žingsnį į regeneracinę mediciną“, – pasiekimu džiaugėsi tarpdisciplininės mokslininkų grupės tyrėjas, VU Lazerinių tyrimų centro mokslininkas dr. Mangirdas Malinauskas.

Per pastarąjį dešimtmetį tiesioginė lazerio rašymo technologija panaudojant ypač sparčių impulsų lazerius tapo gerai žinomu metodu kuriant laisvos formos trimačius (3D) karkasus iš įvairių medžiagų – nuo  baltymų iki biologiškai suderinamų stiklų. Tačiau nepaisant to, kad tiesioginio lazerinio rašymo būdu formuoti karkasus tapo perspektyvu audinių inžinerijoje, tyrimai su gyvais organizmais panaudojant tokį karkasų gaminimo metodą iki šiol niekada nebuvo atliekami. „Pirmiausia tokiems tyrimams atlikti reikalingos ypatingai sudėtingos pasaulinio lygio gamybos technologijos. Iš kitos pusės, šiame procese turi dalyvauti įvairių mokslo sričių ekspertai: lazerinės fizikos, medžiagotyros, gamybinių technologijų, biochemijos ekspertai ir medikai“, – priežastis vardijo tyrėjas.

Tačiau VU lazerių fizikas, dr. Mangirdas Malinauskas su kolegomis vis tik išbandė unikalų karkasą, pagamintą iš SZ2080. Tai yra sudėtinė medžiaga, sudaryta iš organinių akrilatų ir neorganinių dalių (silicio ir cirkonio). Tokia dirbtinai susintetinta medžiaga suteikia ypatingą galimybę struktūrizuoti, materializuojant audinį iš kompiuteriu sumodeliuotos CAD schemos į realų objektą, apsaugo nuo iškraipymų ir susitraukimo. Ši medžiaga yra chemiškai inertiška ir biologiškai suderinama. Taigi, iš šios medžiagos spausdinami karkasai turi audinių inžinerijai būtinų mechaninių ir biologinių savybių. „SZ2080 yra pakankamai tvirta organinė medžiaga, tuo pačiu ji biosutaikoma ir yra biologiškai inertiška, todėl, mūsų nuomone, tinka kietų audinių, tokių kaip kaulai, kremzlės, ragenos ir kitų panašių audinių atstatymui“, – VU mokslininkų grupės atradimu dalijosi dr. M. Malinauskas.

VU tyrėjų atlikto eksperimento metu iš hibridinės (organinės-neorganinės) SZ2080 medžiagos buvo sukurti ryžio grūdo dydžio karkasai, kuriuose buvo auginamos alogeninių triušių kremzlinės ląstelės (chondrocitai). Jie vėliau buvo implantuojami į triušių organizmą vieno, trijų ir šešių mėnesių laikotarpiui. Histologinis tyrimas parodė, kad tam tikra porų geometrija ir prieš implantavimą auginamos kremzlinės ląstelės žymiai pagerina sukurtų 3D karkasų efektyvumą. Išgautas karkasų ir ląstelių biologinis suderinamumas yra panašus į rinkoje esančias kolageno membranas. Šio tyrimo sėkmė patvirtina tai, kad šešiakampės-porų-formos mikrodarinių karkasai gali būti sėkmingai pritaikomi kremzlės audinių inžinerijoje.

„Šiuo metu yra vertinama, ar žmogaus ląstelės biologiškai dera su karkasu ir auga jame teisingai. Tikimės teigiamų rezultatų netolimoje ateityje, tuomet kitas etapas jau turėtų būti „klinikiniai“ tyrimai“, – ateities planais dalijosi mokslininkas.

Visą straipsnį skaitykite čia.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Plaukiojantys miestai – ekologiškas ateities iššūkis visų laikų statiniams

Architektas iš Bostono Kevinas Schopferis, sukūręs „NOAH“ ir „Harvest city“ plaukiojančių miestų projektus, mano, kad šiltėjant klimatui ir kylant pasaulinio vandenyno lygiui ekologiški plūduriuojantys miestai – pati realiausia alternatyva žmonėms gelbėtis nuo katastrofiškų pasekmių. skaityti »

Ar tikrai mobilieji telefonai neturi įtakos žmogaus sveikatai?

Ar mobilieji telefonai gali pažeisti žmogaus audinius ir sukelti sveikatos sutrikimų? Šiuos spėliojimus paaštrino naujas darbas. skaityti »

Pagalba studentams – rimtas skaičiuotuvas internete

Visi pripažįstame, kad įprasti skaičiuotuvai jau seniai pamiršti ir paprasčiausius matematinius veiksmus atliekame telefonu. skaityti »

Sukurti saulės elementai, kurių pagrindas – trimačiai nanokūgiai

Ouk Ridžo nacionalinės laboratorijos (JAV) tyrėjams pavyko sukurti trimačių nanokūgių pagrindu veikiančią saulės elementų platformą, kuri užtikrina apie 80 procentų didesnį fotovoltinių elementų efektyvumą. skaityti »

Lietuvos moksleiviams – edukaciniai „Classmate PC“ nešiojamieji kompiuteriai

Sostinės „Vyturio“ pradinė mokykla tapo pirmąja Lietuvoje, kurioje įgyvendinamas bandomasis pradinio ugdymo projektas naudojant edukacinius „Classmate PC“ nešiojamuosius kompiuterius. skaityti »

Naujasis NASOS marsaeigis „Curiosity“ jau parengtas misijai į Raudonąją planetą

NASOS reaktyvinio judėjimo laboratorijos Pasadenoje inžinieriai testuoja didžiausią ir vieną sudėtingiausių marsaeigį „Curiosity“, kurį į Marsą planuojama paleisti jau artimiausią rudenį. skaityti »

Dėl techninių problemų atidėtas erdvėlaivio „Endeavour“ startas

Dėl techninių problemų mažiausiai 48 valandoms atidėtas paskutinysis JAV erdvėlaivio „Endeavour“ startas į Tarptautinę kosminę stotį (TKS). skaityti »

Mokslininkai kuria nanotechnologinį filtrą

Nors vanduo ir degalai nesimaišo, vis dėlto šiuos skysčius atskirti nėra paprasta. Visai neseniai Mičigano technologijos universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė filtrą, kuris gali abi medžiagas atskirti greitai ir švariai. skaityti »

Elektra varomi lėktuvai – komercinių kelionių oru ateitis

Kovo mėnesį Vokietijoje į pirmą bandomąjį skrydį pakilęs „PC-Aero“ kompanijoje sukonstruotas vienvietis lėktuvas ELEKTRA ONE atrodo įprastrai, tačiau jis turi elektrinį variklį. skaityti »

Robotai – žemės ūkio darbininkai?

Laikai, kai fermeriai ir ūkininkai plušėdavo diena iš dienos, gali baigtis – prognozuojama, kad greitu metu ūkininkų skaičius gali sumažėti, nes jų darbą atliks specialiai tam pritaikyti robotai. skaityti »