Vaikų universitetas: nuo molekulinės kulinarijos iki reklamos kūrimo

Publikuota: 2015 m. birželio 26 d. penktadienis

Gegužės–birželio mėnesiais Vilniaus universiteto Vaikų universitetas jau tryliktą kartą kvietė į paskaitų ir praktinių užsiėmimų sesiją. Šį kartą dalyvių buvo tikrai daug – net 650 (Vilniuje – 499, Kaune – 151) iš įvairių miestų susirinkusių 8–15 metų amžiaus moksleivių. Jų laukė įdomios pažintys su universiteto dėstytojais ir mokslo paslaptimis. Vaikų universitete daug dėmesio skirta gamtos klausimams, kultūrai ir istorijai, informacinėms technologijoms. Dalyvių laukė nemažai praktinių užsiėmimų: jie galėjo pamėginti kurti reklamą, internetinę svetainę, išmėginti vertėjo amatą, susipažinti su kompiuterine grafika ar pradėti mokytis švedų kalbos, pamatyti, kaip vienos cheminės medžiagos virsta kitomis, išbandyti molekulinę kulinariją ar trumpam pasijausti geologais ir pažvelgti į žemės gilumą.

Vaikų universiteto paskaitas lankęs Mantas dalyvavo daugiau nei pusėje užsiėmimų. Visi jam labai patiko: jie buvo skirtingi, kitokie, nei vykę prieš tai. Mantas jau dabar laukia rudens, kai vėl prasidės nauja Vaikų universiteto sesija. Kitos dalyvės Gustės mama džiaugėsi, kad Vaikų universitete sudaromos galimybės nemokamai ugdyti vaikus. Trečiojo studento tėvelis dėkojo už šaunią iniciatyvą organizuoti puikius užsiėmimus vaikams: „Lankėmės visuose renginiuose, į kuriuos buvome užsiregistravę, įspūdžiai – puikūs! Nekantriai lauksime registracijos į kitas universiteto veiklas šį rudenį. Ačiū Jums!“

Daugiausia dėmesio šį kartą sulaukė praktiniai užsiėmimai, kuriuose vaikai dirbo mažose grupėse – registracijos metu iš karto buvo užpildytos visos laisvos vietos, teirautasi dėl papildomų. Fizikos fakulteto absolvento, judėjimo „Mokslas Šventei“ įkūrėjo Simo Janulio praktinis užsiėmimas, skirtas maisto gamybą su mokslu jungiančiai molekulinei kulinarijai, buvo bene pats populiariausiais. Gaminant molekulinės kulinarijos patiekalus teko pasikliauti jaunųjų studentų sukauptomis žiniomis apie produktus, skonio receptorius ir skonių dermes. Moksleiviai sužinojo, kas gi ta molekulinė kulinarija, ir drauge su lektoriumi mėgino pasigaminti apvalių ikriukų iš mėgstamų gėrimų. Vaikai eksperimentavo, maišė skonius, dalijosi savo pastebėjimais ir patarimais, skubėjo užsirašyti receptą, kad galėtų nustebinti šeimos narius. Kitų dirbtuvių, vedamų Gamtos mokslų fakulteto doktoranto Simono Saarmanno, metu moksleiviai galėjo susipažinti su tuo, kaip iš tiesų „raukšlėjasi“ kalnai. Lektorius drauge su vaikais lipdė kalnus iš plastilino ir aiškinosi, kaip jie formuojasi. Po užsiėmimo mažieji studentai namo galėjo parsinešti savo pačių suformuotus žemės sluoksnių lopinėlius. Chemijos fakulteto profesorius Rimantas Raudonis moksleiviams papasakojo, kaip vienos medžiagos virsta kitomis: jas maišė, leido stebėti, kaip, vykstant cheminei reakcijai, keičiasi spalvos, atliko vandenilio gavybos iš vandens eksperimentą, pasibaigusį įspūdingu sprogimu.

Sesijos metu dėmesio netrūko ir praeities mįslėms. Istorijos fakulteto doktorantė Gražina Sviderskytė pristatė iki šiol menkai žinomus lakūnų Dariaus ir Girėno legendos vingius. Kitas šio fakulteto doktorantas Dainius Noreika moksleiviams pasakojo 1944–1953 m. Lietuvos partizanų istoriją: kas juos skatino iškeisti jaukius namus į tamsų mišką ir drėgną šaltą bunkerį, kaip jie net dešimt metų kovojo su daugybę kartų gausesniais priešais, kaip jų poelgiai veikia mūsų pačių dabartį.

Kauno humanitariniame fakultete mažieji studentai taip pat dalyvavo gausybėje paskaitų ir praktinių užsiėmimų: tai „Etika ant etiketės“, „Pasiduoti negalima išversti“, „Kas aš esu?“, „Švedija ir švedų kalba: pirmieji 20 švediškų žodžių“, „Asmeninės internetinės svetainės kūrimas“, smaližių istorija „Seniai seniai saldumynais snigo…“, „Mes kuriame reklamą!“. Kompiuterinės grafikos pamokoje vaikai mokėsi piešti paveikslėlius ir kurti įvairias kompozicijas. Vienose dirbtuvėse moksleiviai galėjo pamėginti drauge įgarsinti filmuką ir prakalbinti poną Byną, kitose galėjo ne tik pamatyti, iš ko susideda kompiuteris, bet ir jį išardyti, o tuomet vėl surinkti.

Iš viso Vaikų universitetas Vilniuje kvietė į 4 paskaitas ir 4 praktinius užsiėmimus, Kaune – į 6 paskaitas ir 6 praktinius užsiėmimus, visus juos vedė 16 skirtingų lektorių. Juose lankėsi ne tik Vilniaus ar Kauno, bet ir Lentvario, Dūkšto, Nemenčinės, Pabradės, Ukmergės, Širvintos, Švenčionėlių, Rokiškio moksleiviai.

Vaikų universitetą organizuojanti Studijų direkcijos komanda mažiesiems studentams ir dėstytojams linki smagios ir prasmingos vasaros ir laukia visų pailsėjusių rudenį.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Edukacinė aplinka: ar jau subrendome pokyčiams mokyklose?

Niekas neabejoja, jog namų aplinka turi būti jauki, patogi, darbo vieta – leidžianti susikaupti, tačiau tik dabar prabylama apie edukacinių erdvių kokybinius poreikius. skaityti »

Rengiamasi keisti informatikos ugdymo programą

Atsižvelgiant į vis tobulėjančias technologijas ir išaugusį informatikos išmanymo poreikį, rengiamasi keisti informatikos ugdymo programą mokyklose. skaityti »

Tarptautinėje architektūros parodoje Venecijoje – VGTU profesoriaus darbas

Venecijoje baigėsi pusmetį trukusi 15-toji Tarptautinė architektūros paroda pavadinta „15th International Architecture Exhibition – la Biennale di Venezia 2016“. skaityti »

Kėdainiuose – KTU mokslininkų sukurta inovatyvi nuotekų valymo technologija

Kėdainių nuotekų valykloje – pokyčių metas. Netrukus joje pradės veikti atnaujinti filtravimo įrenginiai. skaityti »

LEU pirmakursių išsidėstymas pagal gyvenamąsias vietoves – interaktyviame žemėlapyje

Sukurtas interaktyvus žemėlapis, kuriame vaizduojamas Lietuvos edukologijos universiteto I kurso studentų išsidėstymas pagal gyvenamąsias vietoves (miestus, miestelius) ir savivaldybes 2016 m. rudens semestro duomenimis. skaityti »

Privalomas priešmokyklinis ugdymas palengvins mokytojo darbą

Siekiant užtikrinti optimalią vaiko raidą, atsižvelgiant į jo asmens unikalumą ir ugdymosi poreikius, padedant pasirengti sėkmingai mokytis mokykloje, nuo šių mokslo metų Lietuvoje įvestas privalomas priešmokyklinis ugdymas. skaityti »

„Clarivate Analytics“ – naujas vardas mokslinėje komunikacijoje

Thomson Reuters kompanijos atstovai žiniasklaidoje paskelbė apie intelektinės ir mokslinės informacijos verslo pardavimą privataus kapitalo fondams „Onex Corporation“ ir „Baring Private Equity Asia“ už 3,55 mlrd. JAV dolerių. skaityti »

Lietuvos ir Kanados mokslininkų atliktas tyrimas padės suprasti dažnų žmogaus ligų kilmę

Prestižiniame mokslo žurnale „Nature Structural and Molecular Biology” išspausdintame straipsnyje bendras Toronto, Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų tyrimas atskleidė, kaip vystosi žarnyno veiklos sutrikimas, susijęs su laktozės netoleravimu. skaityti »

KTU studentai laimėjo „Google“ interneto rinkodaros iššūkio konkurse

Naujųjų medijų kalbą KTU studijuojančių jaunuolių komanda laimėjo kategorijoje „Google+ Social Media Marketing“ ir pelnė „Google+ Social Media Marketing Regional Winner Europe“ apdovanojimą. skaityti »

„Knygų Kalėdos“ keičia žmonių gyvenimus

Iki 2017 m. sausio 6 d. Lietuvoje vyksta Prezidentės akcija „Knygų Kalėdos“. skaityti »