„Veido“ sudarytame universitetų reitinge pirmauja VU

Publikuota: 2014 m. gegužės 27 d. antradienis

Savaitraštis „Veidas“ pateikia jau septynioliktą universitetų reitingą. Vertintas universitetų moksliškumas, finansai, akademinis personalas, tarptautiškumas, darbo rinka, įvaizdis ir įvertinimas. Šiemet „Veidas“ atsisakė skirstymo į privačius ir valstybinius universitetus.

„Veido“ reitinge absoliutus moksliškumo lyderis – VU. 2013 m. jo mokslininkai pelnė penkias Lietuvos mokslo premijas iš septynių. VU vykdė daugiau kaip 350 mokslo projektų, įsteigė keturis atviros prieigos centrus (APC): Informacinių technologijų, Fizinių ir technologijos mokslų, Jungtinį gyvybės mokslų ir Lazerinių tyrimų centrą „Naglis“. Taip pat VU toliau kuria Nacionalinį fizinių ir technologijos mokslų centrą – vieną iš „Saulėtekio“ slėnio projektų, kuriam skirta 238,9 mln. Lt. Antroje vietoje pagal moksliškumo kriterijų – Kauno technologijos universitetas, trečioje – Vilniaus Gedimino technikos universitetas.

VU įsiveržė į priekį ir pagal finansavimą (universiteto gebėjimas pritraukti lėšas). Pirmiausia vertinta, kokią dalį pajamų, palyginti su universiteto biudžetu, sudaro pajamos iš mokslinės veiklos, parduodant savo paslaugas verslui ir visuomenei. Šiam kriterijui skirta  60 proc. visos vertės skaičiuojant universiteto reitingą. Antras kriterijus, kuriam skirta 40 proc., – universiteto 2007– 2013 m. gautų ES struktūrinių fondų lėšų dalis nuo bendros visų universitetų gautos ES struktūrinių programų lėšų sumos. Taip pat pateikiamos universitetų 2013 m. biudžetų lėšos, valstybės jiems skirti asignavimai (studijoms, mokslui, administravimo ir ūkio išlaidoms).

Reitingo priekyje atsidūrė universitetai, sugebantys įdarbinti mokslą ir parduoti jį rinkoje. Lyderiu pagal šį kriterijų tapo VU, antroje vietoje – Vytauto Didžiojo universitetas, trečioje – Kauno technologijos universitetas.

Reikia pažymėti, kad Vilniaus universiteto vietą šiame reitinge vis dėlto lėmė ne pajamos už mokslo produkciją, kurios sudaro 22,8 mln. Lt, arba 6 proc. bendro universiteto biudžeto, o per penkerius metus gautos ES struktūrinių programų lėšos – beveik 700 mln. Lt. Tai daugiau nei 47 proc. bendros visų universitetų ES lėšų sumos.

„Veidas“ vertino ir akademinio personalo prabą, svarbiausiu rodikliu pasirinkdamas tai, kokia dalis jo turi mokslo laipsnį. Tam skirta net 90 proc. vertės „svorio“. Dešimtadalis vertinimo priklausė nuo universitetų gebėjimo pasikviesti dėstyti kolegų iš užsienio. Pagal šiuos parametrus irgi lyderiauja VU, surinkęs 83,6 balo. Lietuvos sporto universitetas čia antras, Vilniaus Gedimino technikos universitetas – trečias.

Išanalizavus Lietuvos darbo biržos ir šalies universitetų pateiktus 2013 m. duomenis, sudarytas ir daugiausiai bedarbių „iškepančių“ universitetų sąrašas. Pernai VU baigė 5103 absolventai. Šiuo metu 9,2 proc. jų neturi darbo. Pirmoje vietoje – Vytauto Didžiojo universitetas  (Iš 2204 šio universiteto absolventų 20 proc. neturi darbo).

Atliktas ir didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų nuomonės tyrimas. Į klausimą, kuriame konkrečiai iš Lietuvoje veikiančių universitetų asmeniškai rinktųsi ar rekomenduotų savo artimiesiems, draugams studijuoti, net 19,8 proc. apklaustųjų atsakė, kad VU (antroje vietoje – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, trečioje – Kauno technologijos universitetas). VU gali pasigirti ne tik garbingiausia istorija, bet ir plačiausia studijų pasirinkimo galimybe.

Minėtos bendrovės atlikta Lietuvos darbdavių apklausa rodo, kad šiandieninėje darbo rinkoje kaip tinkamiausios vertinamos Vilniaus universiteto absolventų žinios ir gebėjimai. Darbdaviai pastebi, kad jaunuoliams po universitetinių studijų koją pakiša praktinių įgūdžių stoka. Deja, šioje vietoje VU yra vienas lyderių. Tačiau jo studentai neblogai pasirodo per mokomąją praktiką. VU atsidūrė antroje vietoje pagal bendradarbiavimą su įmone ne tik ieškant darbo, bet įtraukiant į mokymą procesą, organizuojamus renginius. Pagal šį kriterijų pirmauja Kauno technologijos universitetas.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »