Vertingiausių mokslinių tyrimų rezultatų sklaidai stinga lėšų ir prieinamumo

Publikuota: 2012 m. sausio 2 d. pirmadienis

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) teigimu, vertingiausi Lietuvos mokslininkų tyrimų rezultatai galėtų būti labiau pastebimi tarptautinėje mokslinėje erdvėje, jei būtų tinkamai išnaudojamos publikavimo atviros prieigos (Open Access) žurnaluose bei periodiniuose mokslo leidiniuose galimybės. Tokią poziciją ir susirūpinimą dėl lėšų aukščiausio lygio mokslinių rezultatų sklaidai stygiaus Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga išsakė kreipdamasi į Lietuvos mokslo tarybą.

Pasak jaunųjų mokslininkų, atviros prieigos moksliniuose leidiniuose publikuojami straipsniai – prieinami kiekvienam, turinčiam prieigą prie interneto, o tai – ženkliai didina mokslinių rezultatų prieinamumą, viešumą, jų efektyvią sklaidą bei integraciją į tarptautinį mokslinį kontekstą.

„Manome, kad Lietuvos mokslo taryba, sekdama užsienio fondų ir autoritetingų mokslo institucijų pavyzdžiu, galėtų skatinti Lietuvos mokslininkų ar Lietuvos mokslo institucijose gautų aukščiausio lygio mokslinių rezultatų publikavimą solidžiuose tarptautiniuose mokslo leidiniuose, tuo pačiu galėtų skatinti atvirosios prieigos iniciatyvą, padengdama su atvirąja prieiga susijusias išlaidas“, – sako LJMS tarybos narys dr. Mindaugas Zaremba.

Anot Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos pirmininkės dr. Vilmos Petrikaitės, lėšų skirtų publikacijoms rimtuose mokslo leidiniuose stygius išties yra nemenka kliūtis aukščiausio lygio mokslinių tyrimų rezultatų sklaidai.

„Mokslinių rezultatų publikavimas recenzuojamuose citavimo rodiklį turinčiuose ar atviros prieigos periodiniuose mokslo leidiniuose dažnai yra mokamas ir jo kaina gali siekti 10 000 Lt ir daugiau. Įprastai lėšos tokioms publikacijoms būna numatytos mokslinių tyrimų projektų išlaidų sąmatose arba gali būti padengtos mokslinės institucijos. Tačiau praktikoje nereti atvejai, kai gaunami vertingi moksliniai rezultatai, o lėšų jų publikavimui – tiesiog nėra ar neįmanoma skirti“, – pasakoja LJMS pirmininkė dr. Vilma Petrikaitė.

V.Petrikaitės teigimu, kreipdamasi į Lietuvos mokslo tarybą, Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga kviečia ieškoti galimybių įsteigti fondą, skirtą vertingiausių mokslinių rezultatų publikavimo išlaidoms padengti.

Pritardamas kolegoms jauniesiems mokslininkams dr. Tomas Žalandauskas pabrėžia, kad Lietuvos mokslo tarybos iniciatyvos skatinti publikacijas atviros prieigos žurnaluose ir ieškoti galimybių remti vertingiausius mokslinius rezultatus pristatančių mokslinių straipsnių publikavimą – labai svarbios, tačiau jas įgyvendindama Lietuvos mokslo taryba turėtų užtikrinti, kad būtų finansuojama parama tik publikacijoms prestižiniuose mokslo leidiniuose, kur užtikrinamas aukšto lygio recenzavimas, priimami publikuoti tik reikšmingi atitinkamos mokslo krypties darbai.

Pasak LJMS vadovės, nepaisant nelengvo ekonominio laikotarpio, kurį išgyvena visa Europa, būtina rasti galimybių, kad vertingiausi Lietuvos mokslinių tyrimų rezultatai būtų lengviau pastebimi tarptautinėje mokslinėje erdvėje ir viešai prieinami.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »