Vertingiausių mokslinių tyrimų rezultatų sklaidai stinga lėšų ir prieinamumo

Publikuota: 2012 m. sausio 2 d. pirmadienis

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) teigimu, vertingiausi Lietuvos mokslininkų tyrimų rezultatai galėtų būti labiau pastebimi tarptautinėje mokslinėje erdvėje, jei būtų tinkamai išnaudojamos publikavimo atviros prieigos (Open Access) žurnaluose bei periodiniuose mokslo leidiniuose galimybės. Tokią poziciją ir susirūpinimą dėl lėšų aukščiausio lygio mokslinių rezultatų sklaidai stygiaus Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga išsakė kreipdamasi į Lietuvos mokslo tarybą.

Pasak jaunųjų mokslininkų, atviros prieigos moksliniuose leidiniuose publikuojami straipsniai – prieinami kiekvienam, turinčiam prieigą prie interneto, o tai – ženkliai didina mokslinių rezultatų prieinamumą, viešumą, jų efektyvią sklaidą bei integraciją į tarptautinį mokslinį kontekstą.

„Manome, kad Lietuvos mokslo taryba, sekdama užsienio fondų ir autoritetingų mokslo institucijų pavyzdžiu, galėtų skatinti Lietuvos mokslininkų ar Lietuvos mokslo institucijose gautų aukščiausio lygio mokslinių rezultatų publikavimą solidžiuose tarptautiniuose mokslo leidiniuose, tuo pačiu galėtų skatinti atvirosios prieigos iniciatyvą, padengdama su atvirąja prieiga susijusias išlaidas“, – sako LJMS tarybos narys dr. Mindaugas Zaremba.

Anot Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos pirmininkės dr. Vilmos Petrikaitės, lėšų skirtų publikacijoms rimtuose mokslo leidiniuose stygius išties yra nemenka kliūtis aukščiausio lygio mokslinių tyrimų rezultatų sklaidai.

„Mokslinių rezultatų publikavimas recenzuojamuose citavimo rodiklį turinčiuose ar atviros prieigos periodiniuose mokslo leidiniuose dažnai yra mokamas ir jo kaina gali siekti 10 000 Lt ir daugiau. Įprastai lėšos tokioms publikacijoms būna numatytos mokslinių tyrimų projektų išlaidų sąmatose arba gali būti padengtos mokslinės institucijos. Tačiau praktikoje nereti atvejai, kai gaunami vertingi moksliniai rezultatai, o lėšų jų publikavimui – tiesiog nėra ar neįmanoma skirti“, – pasakoja LJMS pirmininkė dr. Vilma Petrikaitė.

V.Petrikaitės teigimu, kreipdamasi į Lietuvos mokslo tarybą, Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga kviečia ieškoti galimybių įsteigti fondą, skirtą vertingiausių mokslinių rezultatų publikavimo išlaidoms padengti.

Pritardamas kolegoms jauniesiems mokslininkams dr. Tomas Žalandauskas pabrėžia, kad Lietuvos mokslo tarybos iniciatyvos skatinti publikacijas atviros prieigos žurnaluose ir ieškoti galimybių remti vertingiausius mokslinius rezultatus pristatančių mokslinių straipsnių publikavimą – labai svarbios, tačiau jas įgyvendindama Lietuvos mokslo taryba turėtų užtikrinti, kad būtų finansuojama parama tik publikacijoms prestižiniuose mokslo leidiniuose, kur užtikrinamas aukšto lygio recenzavimas, priimami publikuoti tik reikšmingi atitinkamos mokslo krypties darbai.

Pasak LJMS vadovės, nepaisant nelengvo ekonominio laikotarpio, kurį išgyvena visa Europa, būtina rasti galimybių, kad vertingiausi Lietuvos mokslinių tyrimų rezultatai būtų lengviau pastebimi tarptautinėje mokslinėje erdvėje ir viešai prieinami.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Vasara gabiems moksleiviams – puikus laikas tobulėti

Nacionalinė moksleivių akademija (NMA) nuolat siekia sudaryti sąlygas talentingiems vaikams tobulėti. Šiuo tikslu kasmet rengia vasaros sesijas, kurių metu moksleiviai susitinka su šalyje gerai žinomais bei pripažintais savo sričių specialistais. skaityti »

Vilniaus universiteto mokslininkai tobulins Ukrainos doktorantūros sistemą

Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš Suomijos, Airijos, Prancūzijos ir Ukrainos bus atsakingi už Ukrainos doktorantų rengimo sistemos tobulinimą. skaityti »

Jaunieji mokslininkai pristatys žarnyno bakterijų programavimo metodą

Vilniaus universiteto (VU) studentų komanda kuria metodą žarnyno bakterijų programavimui, kuris palengvins įgimta liga sergančių vaikų gydymą. skaityti »

Pasirinkusiesiems tikslinį studijų finansavimą: nemokamos studijos ir garantuota darbo vieta

Į tikslines studijų vietas įstoję studentai galės atsikvėpti lengviau. Mat tokį studijų finansavimą gavusiems jau nuo rugsėjo bus suteikta ne tik galimybė studijuoti paklausiausias specialybes Lietuvoje, bet ir iš karto po studijų lauks garantuota darbo vieta. skaityti »

Šiemet – didesnė parama mokinio reikmenims

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad jau galima teikti prašymus dėl socialinės paramos mokiniams. skaityti »

Mokymąsi profesinėse mokyklose renkasi daugiau mokinių nei pernai

Liepos pabaigos duomenimis, mokymąsi profesinėse mokyklose jau yra pasirinkę daugiau nei 9,2 tūkst. mokinių, t. y. sulaukta per 700 daugiau priėmimo prašymų nei pernai tuo pat metu. skaityti »

„Webometrics“ lyderiai – VU ir VGTU

Paskelbti naujausi pasaulio aukštųjų mokyklų reitingai „Webometrics“ parodė, jog jau kelintus metus iš eilės pirmąsias dvi lyderių pozicijas užima tie patys universitetai. skaityti »

Lietuvių kuriama technologija padės mažinti Parkinsono ligos simptomus

Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusi įmonė „Fidens“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) studentais kuria rankų drebėjimą mažinantį aparatą sergantiems Parkinsono liga. skaityti »

DNR revoliucija mokslininkams atveria naujas galimybes apsaugoti žmoniją

Nauja revoliucinė CRISPR technologija suteikia neregėtą galią valdyti gamtą. Pirmąsyk istorijoje mokslininkai geba greitai ir tiksliai pakeisti, pašalinti arba pertvarkyti beveik visų gyvų organizmų, įskaitant mus, žmones, DNR. skaityti »

Interviu su MRU rektoriumi doc. dr. A. Monkevičiumi apie stojimo į MRU rezultatus

Paskelbti pirmieji šių metų stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatai. Apie situaciją mūsų universitete kalbamės su rektoriumi doc. dr. Algirdu Monkevičiumi. skaityti »