Bankai aktyviai kovoja su nusikaltėliais

Publikuota: 2010 m. balandžio 26 d. pirmadienis

Vyras prie bankomato
„Europos bankomatų saugumo komandos“ (angl. European ATM Security Team, EAST) duomenimis, 2009 metais su šiais įrenginiais susijusi nusikalstama veikla pridarė nuostolių, kurie siekė 312 mln. eurų – tai 36 proc. mažiau nei metais anksčiau. Komandos ekspertų teigimu, prie tokio pasikeitimo prisidėjo aktyviai bankų diegiamos įvairios bankomatų apsaugos priemonės.

Baltijos šalyse situacija kur kas sudėtingesnė. Anot bendrovės BS/2 vykdomojo direktoriaus Vlado Lapinsko, įsilaužimų į bankomatus bei kortelių duomenų vagysčių skaičius auga, tačiau dėl bankų naudojamų apsaugos priemonių „sėkmingų“ nusikaltimų kiekis mažėja.

Baltijos šalyse padaugėjo fizinių įsilaužimų į bankomatus bei jų vagysčių (išvežimo iš jų buvimo vietos) atvejų. Nepaisant to, kad Lietuvoje tokia nusikaltimų rūšis gan „jauna“ (pirmą kartą tokie nusikaltimai užfiksuoti 2007 metų rugsėjį), šiandien bankai susiduria su organizuotu nusikalstamumu, kuris paprastai veikia ne vienoje šalyje. Beje, nuo su bankomatais susijusių nusikaltimų atsiradimo pradžios jie gerokai pakito.

„Bankams pavyko užpildyti informacinio saugumo spragas, pvz., sumažinti su kortelių duomenimis susijusių nusikaltimų riziką, tačiau šiandien nusikaltėliai vis dažniau griebiasi fizinių atakų, nukreiptų prieš savitarnos įrenginius, vadinamosios grubiosios jėgos (angl. brute force attack)“, – teigė V. Lapinskas.

Kovoti su panašiomis atakomis nelengva, tačiau galima pabandyti sumažinti nusikaltėlių „uždarbį“. Vienu iš tinkamiausių tam sprendimų laikoma „rašalo apsauga“: į bankomatą įmontuota rašalo kapsulė išsilieja tuomet, kai tik kyla neteisėtų veiksmų rizika, ir ištepa kupiūras specialios sudėties nenuplaunamu rašalu. Tokiu būdu gerokai padidėja rizika „nieko neuždirbti“, todėl nusikaltėliai linksta atsisakyti įsilaužimo.

Visgi „rašalo apsauga“ naudojasi palyginti nedidelis procentas bankų, veikiančių Baltijos šalių teritorijose. Dažniausiai jie naudoja vaizdo apsaugos priemones. Tačiau brangiai kainuojantis standartinis bankomato ir jo aplinkos vaizdo įrašas saugumo negarantuoja.

„Sėkmingai įdiegėme vaizdo stebėsenos ir konfliktų su klientais reguliavimo sprendimą „ATMeye.iQ“, kuris suteikia galimybę vykdyti nuotolinį vidinių ir išorinių bankomato operacijų bei viso įrenginių tinklo monitoringą 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę“, – teigė BS/2 atstovas.

„ATMeye.iQ sėkmingai naudoja Europos, Azijos ir Afrikos šalių finansinės struktūros. Šiandien įdiegta per 30 000 jo versijų 65 šalyse – tai 1,7 proc. apsaugotų pasaulio bankomatų.

Specialisto teigimu, Lietuvos bankai perėjo prie lustinių kortelių valdymo, taip išsprendę kortelių turėtojų apsaugos problemą, tačiau IT sistemos, atsakingos už transakcijų atlikimą (įskaitant ir bankomatams skirtus telekomunikacinius sprendimus), vis dar išlieka rizikos zonoje. Pastaruoju metu fiksuojama vis daugiau pasaulinio lygio nusikalstamumo atvejų, visų pirma nukreiptų duomenims pavogti tą akimirką, kai bankomatas palaiko ryšį su centrine sistema. Taip nusikaltėliai iš Baltijos, NVS šalių ir kt. vagia vietinių kortelių turėtojų duomenis ir išgrynina pinigus užsienyje, pvz., JAV.

Problemos sprendimas – EMV ir PCI DSS sertifikatai, kurie atitinka tarptautinius informacijos saugumo standartus. Deja, šiandien Lietuvoje yra nedaug bankų ir mažmeninės prekybos įmonių, kurie visiškai atitinka šiuos skaitmeninius saugumo standartus.

„Kiekvienam, kas nenori rizikuoti klientų saugumu ir savo reputacija, BS/2 siūlo konsultacijas dėl atitikimo tarptautinius EMV ir PCI DSS standartus“, – apie vieną iš bendrovės paslaugų pasakojo V. Lapinskas.

BS/2 taip pat siūlo sisteminę bankomatų tinklo apsaugą, operacinę apsaugą nuo neteisėtų darbuotojų veiksmų, ribojančių naudotojo prieigą prie informacijos, bei apsaugos sistemų auditą. 

 

 

Šaltinis: Penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„ASHBURN International“ ir „E21 PARTNERS“ sinergija

„Penkių kontinentų“ grupės įmonė „ASHBURN International“ pasirašė partnerystės sutartį su tarptautine grupe „E21 PARTNERS“. skaityti »

„Cash Management.iQ“ evoliucija. BS/2 atnaujina sistemų pagrindą (2)

Pastaruoju metu BS/2 aktyviai įgyvendina savo programinių produktų perkėlimą į naują šiuolaikinę IT sistemą. .iQ šeimos sprendimai perkeliami į kitą sistemą, siekiant padidinti jų našumą, darbinių sistemų stabilumą, konfidencialių duomenų apdorojimo ir laikymo saugumą, taip pat didinant jų patogumą naudotojams. skaityti »

BS/2 bankiniai sprendimai garsina Lietuvos vardą užsienyje daugiau nei 20 metų (1)

Balandžio 24 d. Lietuvos įmonei „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ (BS/2) oficialiai sukanka 20 metų. Tiesa, įmonių grupės „Penki kontinentai“, kuriai priklauso ši bendrovė, veikla bankinių technologijų srityje prasidėjo gerokai anksčiau. skaityti »

Kas lemia interneto spartą? (2)

Pastaruoju metu interneto sparta tapo vienu esminių veiksnių, renkantis interneto paslaugų teikėją. Nuotolinis mokymasis, nuotolinis darbas, nuotolinės treniruotės ir kitokia veikla, vykdoma per vaizdo konferencijas, kuriose iš vienų namų vienu metu dalyvauja keli šeimos asmenys, reikalauja stabilaus ir spartaus interneto. Kai gyvas bendravimas vis dar ribojamas, norisi su draugu per internetą susirungti ir naujausiame kompiuteriniame žaidime, per internetą žiūrėti televiziją, klausytis muzikos. Visai šiai veiklai taip pat reikia didesnės interneto spartos. skaityti »

BS/2 dalyvaus 12-ajame tarptautiniame PLUS-forume Maskvoje (8)

Balandžio 26-27 dienomis BS/2 rengiasi dalyvauti Maskvoje vyksiančiame 12-ajame tarptautiniame PLUS-forume „Bankinė savitarna, mažmeninė prekyba ir grynųjų pinigų judėjimas 2021“. skaityti »

Malyje bankomatus saugos „ATMeye.iQ“ (3)

Bendradarbiaudama su regioniniu partneriu, BS/2 pradėjo platinti Malyje savo programinį sprendimą „ATMeye.iQ“, kartu palaikydama vietinių finansų įstaigų bankinės savitarnos optimizacijos iniciatyvą. skaityti »

Nauja verslo realybė ‒ virtualūs renginiai (4)

COVID-19 pandemijai užvaldžius visą pasaulį, vis daugiau bendrovių nuotoliniu būdu ėmė organizuoti ne tik savo veiklą, bet ir savo seminarus bei tarptautinius renginius. skaityti »

„Penkių kontinentų“ įmonių grupė pelnė metų bendruomeniškiausios įmonės vardą (3)

„Penkių kontinentų“ įmonių grupė ‒ 2020-ųjų metų bendruomeniškiausia įmonė. Tokį įvertinimą grupė pelnė LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kasmet organizuojamuose Nacionaliniuose atsakingo verslo apdovanojimuose didelių įmonių kategorijoje. Minėtoje kategorijoje varžėsi – 11 įmonių. skaityti »

Mokėjimo kortelių evoliucija: nuo popierinių iki virtualių ir medinių? (1)

Mokėjimo kortelės vis sparčiau konkuruoja su grynaisiais pinigais, o koronaviruso pandemijos metu paraginus visuomenę vengti grynųjų, ši konkurencija dar sparčiau išaugo. Tačiau, kokia jų ateitis? Ar kortelės pakeis grynuosius pinigus, o gal visai išnyks, taps virtualiomis? Pažvelkime į jų istoriją. skaityti »

Grynieji ar kortelė? Pandemijos įtaka (1)

COVID-19 pandemija visame pasaulyje paskatino skaitmeninių paslaugų diegimą. Reikšmingi pokyčiai įvyko ir atsiskaitymų srityje. Priverstinė izoliacija, rekomendacijos vengti grynųjų pinigų paskatino sparčią elektroninių atsiskaitymų plėtrą. skaityti »