Bankai aktyviai kovoja su nusikaltėliais

Publikuota: 2010 m. balandžio 26 d. pirmadienis

Vyras prie bankomato
„Europos bankomatų saugumo komandos“ (angl. European ATM Security Team, EAST) duomenimis, 2009 metais su šiais įrenginiais susijusi nusikalstama veikla pridarė nuostolių, kurie siekė 312 mln. eurų – tai 36 proc. mažiau nei metais anksčiau. Komandos ekspertų teigimu, prie tokio pasikeitimo prisidėjo aktyviai bankų diegiamos įvairios bankomatų apsaugos priemonės.

Baltijos šalyse situacija kur kas sudėtingesnė. Anot bendrovės BS/2 vykdomojo direktoriaus Vlado Lapinsko, įsilaužimų į bankomatus bei kortelių duomenų vagysčių skaičius auga, tačiau dėl bankų naudojamų apsaugos priemonių „sėkmingų“ nusikaltimų kiekis mažėja.

Baltijos šalyse padaugėjo fizinių įsilaužimų į bankomatus bei jų vagysčių (išvežimo iš jų buvimo vietos) atvejų. Nepaisant to, kad Lietuvoje tokia nusikaltimų rūšis gan „jauna“ (pirmą kartą tokie nusikaltimai užfiksuoti 2007 metų rugsėjį), šiandien bankai susiduria su organizuotu nusikalstamumu, kuris paprastai veikia ne vienoje šalyje. Beje, nuo su bankomatais susijusių nusikaltimų atsiradimo pradžios jie gerokai pakito.

„Bankams pavyko užpildyti informacinio saugumo spragas, pvz., sumažinti su kortelių duomenimis susijusių nusikaltimų riziką, tačiau šiandien nusikaltėliai vis dažniau griebiasi fizinių atakų, nukreiptų prieš savitarnos įrenginius, vadinamosios grubiosios jėgos (angl. brute force attack)“, – teigė V. Lapinskas.

Kovoti su panašiomis atakomis nelengva, tačiau galima pabandyti sumažinti nusikaltėlių „uždarbį“. Vienu iš tinkamiausių tam sprendimų laikoma „rašalo apsauga“: į bankomatą įmontuota rašalo kapsulė išsilieja tuomet, kai tik kyla neteisėtų veiksmų rizika, ir ištepa kupiūras specialios sudėties nenuplaunamu rašalu. Tokiu būdu gerokai padidėja rizika „nieko neuždirbti“, todėl nusikaltėliai linksta atsisakyti įsilaužimo.

Visgi „rašalo apsauga“ naudojasi palyginti nedidelis procentas bankų, veikiančių Baltijos šalių teritorijose. Dažniausiai jie naudoja vaizdo apsaugos priemones. Tačiau brangiai kainuojantis standartinis bankomato ir jo aplinkos vaizdo įrašas saugumo negarantuoja.

„Sėkmingai įdiegėme vaizdo stebėsenos ir konfliktų su klientais reguliavimo sprendimą „ATMeye.iQ“, kuris suteikia galimybę vykdyti nuotolinį vidinių ir išorinių bankomato operacijų bei viso įrenginių tinklo monitoringą 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę“, – teigė BS/2 atstovas.

„ATMeye.iQ sėkmingai naudoja Europos, Azijos ir Afrikos šalių finansinės struktūros. Šiandien įdiegta per 30 000 jo versijų 65 šalyse – tai 1,7 proc. apsaugotų pasaulio bankomatų.

Specialisto teigimu, Lietuvos bankai perėjo prie lustinių kortelių valdymo, taip išsprendę kortelių turėtojų apsaugos problemą, tačiau IT sistemos, atsakingos už transakcijų atlikimą (įskaitant ir bankomatams skirtus telekomunikacinius sprendimus), vis dar išlieka rizikos zonoje. Pastaruoju metu fiksuojama vis daugiau pasaulinio lygio nusikalstamumo atvejų, visų pirma nukreiptų duomenims pavogti tą akimirką, kai bankomatas palaiko ryšį su centrine sistema. Taip nusikaltėliai iš Baltijos, NVS šalių ir kt. vagia vietinių kortelių turėtojų duomenis ir išgrynina pinigus užsienyje, pvz., JAV.

Problemos sprendimas – EMV ir PCI DSS sertifikatai, kurie atitinka tarptautinius informacijos saugumo standartus. Deja, šiandien Lietuvoje yra nedaug bankų ir mažmeninės prekybos įmonių, kurie visiškai atitinka šiuos skaitmeninius saugumo standartus.

„Kiekvienam, kas nenori rizikuoti klientų saugumu ir savo reputacija, BS/2 siūlo konsultacijas dėl atitikimo tarptautinius EMV ir PCI DSS standartus“, – apie vieną iš bendrovės paslaugų pasakojo V. Lapinskas.

BS/2 taip pat siūlo sisteminę bankomatų tinklo apsaugą, operacinę apsaugą nuo neteisėtų darbuotojų veiksmų, ribojančių naudotojo prieigą prie informacijos, bei apsaugos sistemų auditą. 

 

 

Šaltinis: Penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Inovatyvių restoranų tinklas pasirinko „ProfIT“ paslaugas

Bendrovė „Inovatyvūs restoranai“, Vilniuje valdanti aštuonis restoranus ir planuojanti plėsti savo veiklą ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje bei Lenkijoje, pasirinko UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centro“ teikiamas užsakomąsias „ProfIT“ paslaugas. skaityti »

Konferencijoje „Banking Fusion“ aptartos svarbiausios bankinės savitarnos tendencijos

Lapkričio 26 ir 27 dienomis Uzbekistane, Taškente, vyko tarptautinė konferencija „Banking Fusion“ apie bankinę savitarną. Daugiau nei 100 finansų sektoriaus atstovų iš Uzbekistano, Kazachstano, Kirgizijos, Tadžikistano, Azerbaidžano, Sakartvelo, Rusijos, Baltarusijos, Vokietijos, Lietuvos ir Šveicarijos susirinko Uzbekistano sostinėje aptarti, kaip pastaraisiais metais keičiasi bankinės savitarnos pasaulis ir kokie veiksniai daro įtaką bankiniam sektoriui. skaityti »

„Penki“ tinklas padovanojo Lietuvos mokykloms per 1000 tinklo įrenginių

UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“, sostinėje tiesiantis šviesolaidinio interneto tinklą „Penki“, jau nebe pirmus metus įgyvendina socialinę akciją, kurios metu nenaudojama įranga dovanojama švietimo įstaigoms. skaityti »

Taškente aptartos inovacijos, padedančios valdyti grynųjų pinigų srautus

Lapkričio 12–13 dienomis Uzbekistane, Taškente, vyko tarptautinė konferencija apie grynųjų pinigų judėjimą, inkasaciją ir kasų operacijas bankuose „NDO Tashkent 2019“. skaityti »

Bankiniame forume Baku – Azerbaidžano negrynųjų ekonomikos tendencijos

Lapkričio 6 ir 7 dienomis Azerbaidžane, Baku, vyko IV-asis tarptautinis bankinis forumas „Ekonomika be grynųjų pinigų: patikimos bankininkystės link“. Tai vienas iš laukiamiausių ir reikšmingiausių šio regiono bankinės srities renginių. skaityti »

135-ojo televizijos gimtadienio ir artėjančių švenčių proga – 135 TV kanalai dovanų!

Ar žinote, kad televizija atsirado prieš 135 metus? Šiandien (lapkričio 21 d.) minima Pasaulinė televizijos diena. skaityti »

„ASHBURN International“ įtraukta į Europos mokėjimo sprendimų paslaugų teikėjų TOP 10

Tarptautinis bankinių technologijų žurnalas „Banking CIO Outlook“ įtraukė įmonių grupei „Penki kontinentai“ priklausančią bendrovę „ASHBURN International“, plėtojančią ir diegiančią mokėjimo kortelių skaitytuvų valdymo programinius sprendimus, į dešimties geriausių 2019-ųjų Europos mokėjimų sprendimų paslaugas teikiančių bendrovių sąrašą. skaityti »

„Citadele“ su „ASHBURN International“ verslininkams pasiūlė naują paslaugą

Bankas „Citadele", bendradarbiaudamas su „ASHBURN International", pirmasis Baltijos šalyse pradėjo teikti prekybininkams naują paslaugą - greitą mobiliųjų el. kortelių skaitytuvų (EKS) išdavimą banko skyriuose. Ši paslauga verslininkams prieinama Latvijos ir Lietuvos „Citadele" banko filialuose. skaityti »

„BFI Cup“ turnyre geriausiai sekėsi SEB banko atstovams

Lapkričio 9–10 d. Vilniuje jau 12-ą kartą vyko „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ (BS/2) remiamas tarptautinis bankų ir finansų įstaigų teniso turnyras „BFI Cup“. Šiemet turnyre dalyvavo daugiau nei 70 žaidėjų iš 14-ikos Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos finansinių įstaigų. skaityti »

„ProfIT“ paslaugos – sostinės savivaldybės įmonei „Vilniaus planas“

Verslui užsakomųjų IT paslaugų (angl. outsourcing) kompleksą „ProfIT“ iš vienų rankų siūlantis „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ pasirašė kompiuterinės technikos ir programinės įrangos priežiūros bei konsultavimo paslaugų sutartį su Vilniaus miesto savivaldybės įmone „Vilniaus planas“. skaityti »