20 metų minima Pasaulinė spaudos laisvės diena

Publikuota: 2013 m. gegužės 2 d. ketvirtadienis

Šiemet gegužės 3 d. dvidešimtą kartą minima Pasaulinė  spaudos laisvės diena, paskelbta Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos 1993 metais.

Gegužės 3-ioji pasirinkta įprasminant istorinę Vindhuko deklaraciją, kurią 1991-ųjų gegužės 3 dieną priėmė į Namibiją UNESCO sukviesti Afrikos žurnalistai. Joje deklaruojama, kad spaudos laisvė yra galima tik laisvos, nepriklausomos ir pliuralistinės žiniasklaidos aplinkoje. Tai sudaro sąlygas ir žurnalistų saugumui.

Atkreipdama dėmesį į žurnalistų fizinį ir psichologinį saugumą, kovą su nebaudžiamumu už nusikaltimus prieš žodžio ir išraiškos laisvę, laisvo ir atviro interneto bei saugumo jame svarbą, šiais metais UNESCO paskelbė Pasaulinės spaudos laisvės dienos minėjimo temą „Saugiai kalbėti: užtikrinti išraiškos laisvę žiniasklaidoje“.

Tuo primenama, kad pasaulyje yra šalių, kuriose spaudos laisvė ribojama: cenzūruojami leidiniai, persekiojami, sulaikomi ir net nužudomi žurnalistai, redaktoriai ir leidėjai. Per pastarąjį dešimtmetį pasaulio mastu buvo nužudyta daugiau kaip 600 žiniasklaidos atstovų,  t. y. vidutiniškai kas savaitę nužudomas savo profesinę pareigą atliekantis žurnalistas.

„Beveik prieš dvidešimt metų – 1993 metų spalio 12 dieną – Lietuvos žurnalistų bendruomenę ir visuomenę sukrėtė žurnalisto Vito Lingio nužudymas. V. Lingys, būdamas „Respublikos“ laikraščio vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas, kuravo teisėtvarkos temomis rašantį žurnalistų skyrių. Pats daug rašė apie nusikalstamų struktūrų  susivienijimo – grupuotės „Vilniaus brigada“ – stambaus masto nusikaltimus. Didelį rezonansą visuomenėje turėjo nužudymą užsakiusio „Vilniaus brigados“ vadeivos Boriso Dekanidzės nuteisimas mirties bausme ir žudiko Igorio Achremovo pasmerkimas kalėti iki gyvos galvos. Tai buvo paskata drąsiau naudotis žodžio laisve žurnalistams, kurie rašė apie to meto kriminalinius nusikaltimus, daromus Lietuvoje.“ – prisimena Aldona Žemaitytė-Petrauskienė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos narė, Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos pirmininko pavaduotoja.

Pastaruosius du dešimtmečius žiniasklaida labai sparčiai kito, keičiantis valstybių santvarkoms ir išgyvenant visuomenės technologinę pažangą. Laikraštinės žurnalistikos veidą sparčiai keičia vis daugiau vietos išsikovojanti internetinė žurnalistika. Todėl atsiranda naujų iššūkių, saugant pagrindines žodžio ir minties laisves ir ugdant pagarbą joms. Nors pažanga akivaizdi, skaitmenizuotoje informacinėje visuomenėje kyla naujų grėsmių žodžio laisvei ir informacijos saugumui.

Pasaulinė spaudos laisvės diena – proga skatinti ir plėtoti iniciatyvas už spaudos laisvę, įvertinti jos būklę, apmąstyti žurnalistų darbą metodų ir profesinės etikos aspektu.

„Pastebima tendencijų spaudos arba – platesniu terminu – žiniasklaidos laisvę panaudoti savanaudiškiems užsakovų tikslams. Labai aktuali ir jautri yra profesinės etikos tema. Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas įpareigoja žurnalistus laikytis moralios žurnalistikos, tačiau dėl tam tikrų atvejų verta iš naujo apsvarstyti Kodekso ir Visuomenės informavimo įstatymo straipsnių efektyvumą,“ – sako A. Žemaitytė-Petrauskienė. 

Minint Pasaulinę spaudos laisvės dieną, nuo 1997 metų kasmet teikiamas UNESCO – Giljermo Kano pasaulio spaudos laisvės apdovanojimas (UNESCO / Guillermo Cano World Press Freedom Prize). Prizas įsteigtas pagerbiant Kolumbijos žurnalistą Giljermą Kaną Isazą (Guillermo Cano Isaza), kuris 1986 metais žuvo atlikdamas savo profesinę pareigą. Šiemet apdovanojimas bus įteiktas kalinčiai Etiopijos žurnalistei Reeyot Alemu.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Mokinių meninės kūrybos darbų konkurso „Knygų namų šviesa“ geriausių darbų paroda

2016 m. paskelbti Lietuvos bibliotekų metais. Šia proga Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras pakvietė vaikus ir jaunimą vaizdais, spalvomis, linijomis ir formomis pasvarstyti tema „Knygų namų šviesa“. skaityti »

Pirmą kartą Lietuvoje rengiama tarptautinė konferencija „1000 and Your Story“

Š. m. balandžio 22–23 d. pirmą kartą Lietuvoje vyks tarptautinė konferencija „1000 and Your Story“. skaityti »

Kauno technologijos universitete – mokslo fiesta visai šeimai

Estijoje įsikūręs didžiausias mokslo centras Baltijos šalyse AHHAA balandžio 12–13 d. lankysis Kauno technologijos universitete (KTU). KTU Elektros ir elektronikos fakultete AHHAA pristatys mokslinę-pramoginę programą „Mokslas ant ratų“. skaityti »

Seime vyks konferencija apie Lietuvos ir Baltarusijos tarpetninę partnerystę

Balandžio 8 d., penktadienį, 10 val. Spaudos konferencijų salėje (Seimo II rūmai) vyks konferencija „Lietuvos ir Baltarusijos tarpetninė partnerystė: teisiniai ir instituciniai nacionalinės politikos aspektai“. skaityti »

Susirungs geriausi eurų banknotų ir monetų žinovai

Balandžio 8 d. Lietuvos banko rūmuose Kaune vyks 19 šalių apėmusio internetinio edukacinio žaidimo Euro Run nacionalinis finalas. Čia rungsis ir dėl nugalėtojo vardo kovos keturi geriausi Lietuvos eurų banknotų ir monetų žinovai kartu su savo komandomis. skaityti »

Pažintis su naujausia Agnės Kuzmickaitės kolekcija – ir internete

Šiųmetis pavasaris džiugina ne tik saule ir bundančia gamta, bet ir įkvepiančiomis idėjomis. Savo naujais kūriniais šį pavasarį su visais mados gerbėjais dalinsis viena žinomiausių savo kartos Lietuvos dizainerių Agnė Kuzmickaitė, kurios prekinis ženklas – drugelis – jau tapo atpažįstamas daugelio. skaityti »

SEB bankas konferencijoje „TEDxVilnius 2016“ kvies ieškoti atsakymų, kaip keisis mūsų ateitis

Šiemet SEB bankas progresyvių idėjų konferencijos „TEDxVilnius 2016“ dalyvius kvies atsakyti į kylančius klausimus, kaip kasdien priimami sprendimai lemia mūsų ateitį. skaityti »

LBA metinis renginys: skaitmenizacijos ir reguliavimo iššūkiai bankams bei verslui

Kovo 31 d. Lietuvos bankų asociacija pakvietė viešojo sektoriaus, politikos ir verslo atstovus į tradicinį metinį renginį – apvalaus stalo diskusiją. Šių metų tema – skaitmenizacijos ir reguliavimo iššūkiai bankams bei verslui. skaityti »

VU gimtadienyje – beveik dvidešimt skirtingų renginių

Balandžio 1 d. Vilniaus universitetas (VU) švęs 437-ąjį gimtadienį. Šiemet ši proga bus paminėta visą savaitę truksiančiu VU gimtadienio festivaliu. skaityti »

Tarptautinę vaikų knygos dieną apdovanojami iškiliausi 2015 metų vaikų knygų kūrėjai

Balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikų knygos diena. Ši diena, sutampanti su žymaus danų pasakininko H. K. Anderseno gimtadieniu, pasaulyje pradėta švęsti 1967 metais, o jos idėją iškėlė Tarptautinė vaikų knygos taryba (IBBY). skaityti »