Kauniečiams ir miesto svečiams – unikali galimybė pirmiesiems išvysti lietuviškas eurų monetas

Publikuota: 2014 m. gegužės 14 d. trečiadienis

Kaune atidaryta Lietuvos banko paroda „Vytis: nuo lietuviško denaro iki euro“ yra vienintelė vieta, kur šalies gyventojai gali pamatyti būsimus mūsų pinigus: 2015 m. laidos lietuviškus eurus su Lietuvos herbo figūra – vyčiu. Parodoje atskleidžiama istorinė vyčio kelionė nuo pat pirmųjų lietuviškų monetų XIV amžiuje iki būsimų Lietuvos pinigų – eurų.

„Paroda puikiai atskleidžia, kad nacionalinis simbolis Vytis jau daugiau kaip šešis šimtmečius yra jungiamoji lietuviškų pinigų ašis. Ši tradicija bus plėtojama ir Lietuvai įsivedus Europos Sąjungos bendrąją valiutą. Vytis bus iškaldintas apyvartinių eurų monetų nacionalinėje pusėje ir „keliaudamas“ per europiečių pinigines reprezentuos Lietuvą“, – parodos atidarymo renginyje sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Lietuvos banko Pinigų muziejaus parengta paroda pasakoja apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) monetas nuo XIV amžiaus pabaigos iki XVIII a. pradžios, Lietuvos Respublikos monetas ir banknotus 1918–1940 m. ir nūdienos mūsų pinigus, taip pat pristato būsimą valiutą – eurą.

Parodos lankstinuke paskelbtame straipsnyje istorikas, Lietuvos banko Pinigų muziejaus vadovas Vidmantas Laurinavičius nurodo, kad Lietuvos valstybės herbas Vytis – šarvuotas raitelis su kalaviju ir skydu herbiniame skyde – yra vienas iš seniausių Europoje. Visiškai jis susiformavo XV a.

Lankytojai parodoje pamatys ne tik senųjų lietuviškų denarų, pusgrašių, grašių ir kitų monetų, banknotų su skirtingu raitelio ant žirgo (vyčio) vaizdu, bet ir susipažins su visų Europos Sąjungos bendrąją valiutą naudojančių valstybių išleistomis eurų monetomis. Parodos erdvėje įrengtame žaidimų kampelyje vaikų laukia edukacinio pobūdžio kompiuteriniai žaidimai apie eurą.

2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje numatoma įvesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą eurą. Jį naudojančiose euro zonos valstybėse 7 nominalų eurų banknotai yra vienodi. O apyvartoje cirkuliuojančių 8 nominalų eurų monetų viena pusė yra bendroji, kita – nacionalinė, kiekvienos valstybės skirtinga. Lietuvos eurų monetų nacionalinėje pusėje nutarta pavaizduoti Lietuvos valstybės herbo figūrą – raitelį (vytį). Jo gipsinius modelius sukūrė A. Žukauskas.

Lietuvos monetų kalykla jau nukaldino pirmuosius lietuviškų eurų monetų pavyzdžius su 2015 m. data, juos galima pamatyti parodoje Kaune. Visos Lietuvoje išleistos apyvartinės eurų monetos tiks mokėjimams visose euro zonos valstybėse ir kitose eurą naudojančiose šalyse. Masinė lietuviškų eurų gamyba planuojama vasaros pabaigoje, kai bus paskelbtas Europos Sąjungos Tarybos sprendimas dėl euro įvedimo Lietuvoje.

Paroda veikia Lietuvos banko rūmuose Kaune (Maironio g. 25, Kaunas). Ją galima lankyti pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 9.00 iki 18.00 val., o penktadieniais – iki 17 val. Parodos lankymas nemokamas. Numatyta, kad paroda veiks iki 2014 m. birželio mėn. pabaigos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Didžiausiame žaibo šachmatų turnyre Lietuvoje – Europos čempiono triumfas

Savaitgalį „Siemens“ arenoje vyko didžiausias Lietuvos istorijoje tarptautinis žaibo šachmatų turnyras „Admiral CUP – 2016“. skaityti »

Lietuva mini 25 metus internete

Lietuva mini 25 metų sukaktį, kuomet 1991 metų spalio 10 dieną Lietuva tapo pasaulio kompiuterių tinklo – Interneto nare, kuris ką tik nepriklausomybę atgavusiai trijų milijonų gyventojų valstybei suteikė galimybės būti matomai, nepriklausomai, pažangiai. skaityti »

Kviečia finansinių technologijų konferencija

Vilniuje prasidėjo Finansų ministerijos kartu su Lietuvos banku ir Londono sičiu organizuota finansų technologijų (FinTech) tendencijoms ir perspektyvoms aptarti skirta konferencija. skaityti »

VDU daugiafunkciniame centre – įprasminta pasaulio lietuvių tinklo idėja

Spalio 6 dieną, Kaune, istorinėje Naujamiesčio dalyje (V. Putvinskio g. 23), duris atvers naujas modernus, darnaus vystymo principus atitinkantis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) daugiafunkcinis mokslo ir studijų centras. skaityti »

Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena

Spalio 5 dieną yra minima Tarptautinė mokytojų diena. Ja siekiama atkreipti dėmesį į itin svarbų ir atsakingą mokytojo darbą. Paprastai spalio 5 d. mokyklinukai pradeda nešdami gėlės žiedą savo mokytojoms, mokyklose ir kitose ugdymo įstaigose tradiciškai vyksta šios dienos minėjimas. skaityti »

Seime vyks šachmatų turnyras, skirtas Seimo nariui Vytautui Galvonui atminti

Rugsėjo 30 d., penktadienį, 18 val. Seimo II rūmų parodų galerijoje vyks tradicinis žaibo šachmatų turnyras, skirtas 2015 m. vasarą tragiškai žuvusio IX ir X Seimų nario Vytauto Galvono atminimui. skaityti »

Vilniuje ir Kaune – galimybė susipažinti su Lietuvoje sukurtais išradimais

Ar įmanoma žmogaus balsą nufotografuoti? O nanopalydovą pakelti viena ranka? Kaip išsispausdinti 3D rašiklį? Apie šias ir daugybę kitų inovacijų galima sužinoti tiesiai iš jų kūrėjų lūpų ir jas išbandyti dviejose „Inovacijų savaitės 2016“ parodose. skaityti »

Vilniuje – apdovanojimų „Metų paslauga 2016“ baigiamasis renginys

Š. m. rugsėjo 28 dieną 15 val. verslo centre „k29“ (Konstitucijos pr. 29, Vilnius) vyks Lietuvos verslo konfederacijos inicijuotų Nacionalinių verslo apdovanojimų „Metų paslauga 2016“ baigiamasis renginys. skaityti »

Pedagogai kviečiami į „Mokytojų festivalį“

Spalio 5 dieną Tarptautinės mokytojų dienos proga Švietimo ir mokslo ministerija kartu su Lietuvos vaikų ir jaunimo centru bei partneriais organizuoja „Mokytojų festivalį“. skaityti »

Rugsėjį minima Europos kalbų diena

Šios gražios šventės tikslas – iškelti daugiakalbystę kaip vieną iš didžiausių Europos vertybių, įprasminti kalbų mokymosi įvairovę, pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms, skatinti įvairių kalbų mokymąsi bei kultūrų sklaidą Lietuvoje ir Europoje. skaityti »