Kauniečiams ir miesto svečiams – unikali galimybė pirmiesiems išvysti lietuviškas eurų monetas

Publikuota: 2014 m. gegužės 14 d. trečiadienis

Kaune atidaryta Lietuvos banko paroda „Vytis: nuo lietuviško denaro iki euro“ yra vienintelė vieta, kur šalies gyventojai gali pamatyti būsimus mūsų pinigus: 2015 m. laidos lietuviškus eurus su Lietuvos herbo figūra – vyčiu. Parodoje atskleidžiama istorinė vyčio kelionė nuo pat pirmųjų lietuviškų monetų XIV amžiuje iki būsimų Lietuvos pinigų – eurų.

„Paroda puikiai atskleidžia, kad nacionalinis simbolis Vytis jau daugiau kaip šešis šimtmečius yra jungiamoji lietuviškų pinigų ašis. Ši tradicija bus plėtojama ir Lietuvai įsivedus Europos Sąjungos bendrąją valiutą. Vytis bus iškaldintas apyvartinių eurų monetų nacionalinėje pusėje ir „keliaudamas“ per europiečių pinigines reprezentuos Lietuvą“, – parodos atidarymo renginyje sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Lietuvos banko Pinigų muziejaus parengta paroda pasakoja apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) monetas nuo XIV amžiaus pabaigos iki XVIII a. pradžios, Lietuvos Respublikos monetas ir banknotus 1918–1940 m. ir nūdienos mūsų pinigus, taip pat pristato būsimą valiutą – eurą.

Parodos lankstinuke paskelbtame straipsnyje istorikas, Lietuvos banko Pinigų muziejaus vadovas Vidmantas Laurinavičius nurodo, kad Lietuvos valstybės herbas Vytis – šarvuotas raitelis su kalaviju ir skydu herbiniame skyde – yra vienas iš seniausių Europoje. Visiškai jis susiformavo XV a.

Lankytojai parodoje pamatys ne tik senųjų lietuviškų denarų, pusgrašių, grašių ir kitų monetų, banknotų su skirtingu raitelio ant žirgo (vyčio) vaizdu, bet ir susipažins su visų Europos Sąjungos bendrąją valiutą naudojančių valstybių išleistomis eurų monetomis. Parodos erdvėje įrengtame žaidimų kampelyje vaikų laukia edukacinio pobūdžio kompiuteriniai žaidimai apie eurą.

2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje numatoma įvesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą eurą. Jį naudojančiose euro zonos valstybėse 7 nominalų eurų banknotai yra vienodi. O apyvartoje cirkuliuojančių 8 nominalų eurų monetų viena pusė yra bendroji, kita – nacionalinė, kiekvienos valstybės skirtinga. Lietuvos eurų monetų nacionalinėje pusėje nutarta pavaizduoti Lietuvos valstybės herbo figūrą – raitelį (vytį). Jo gipsinius modelius sukūrė A. Žukauskas.

Lietuvos monetų kalykla jau nukaldino pirmuosius lietuviškų eurų monetų pavyzdžius su 2015 m. data, juos galima pamatyti parodoje Kaune. Visos Lietuvoje išleistos apyvartinės eurų monetos tiks mokėjimams visose euro zonos valstybėse ir kitose eurą naudojančiose šalyse. Masinė lietuviškų eurų gamyba planuojama vasaros pabaigoje, kai bus paskelbtas Europos Sąjungos Tarybos sprendimas dėl euro įvedimo Lietuvoje.

Paroda veikia Lietuvos banko rūmuose Kaune (Maironio g. 25, Kaunas). Ją galima lankyti pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 9.00 iki 18.00 val., o penktadieniais – iki 17 val. Parodos lankymas nemokamas. Numatyta, kad paroda veiks iki 2014 m. birželio mėn. pabaigos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

SMK organizuoja konferenciją apie aukštojo mokslo pamatines vertybes

Spalio 28 d., 10 val., Seimo Konstitucijos salėje vyks apskritojo stalo diskusija „Sąžiningos studijos – šiuolaikinio aukštojo mokslo pamatinė vertybė“. skaityti »

Nacionalinė biblioteka skatina glaudesnį leidėjų ir bibliotekų bendradarbiavimą

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka spalio 27 dieną organizuoja konferenciją-diskusiją „Biblioteka – leidėjui, leidėjas – bibliotekai“, kuri vyks Lietuvos Respublikos kultūros ministerijoje. skaityti »

Vilniaus universitete laukiama pustrečio šimto baltistų

Spalio 28–31 d. Vilniaus universitete vyks XII Tarptautinis baltistų kongresas – svarbiausias pastarųjų penkerių metų ne tik baltistų, bet ir lituanistų, latvistų, prūsistų mokslo renginys, skirtas baltų kalbų ir jų raštijos tyrimams. skaityti »

IT saugumo konferencijoje – dėmesys kibernetinio saugumo temoms

Š. m. spalio 29 dieną Vilniuje, parodų ir kongresų centre LITEXPO, vyks didžiausia Lietuvoje metinė kibernetinio saugumo konferencija. skaityti »

Lietuvos bankas kviečia į nemokamus seminarus didžiuosiuose miestuose

Ketvirtą rudenį iš eilės Lietuvos bankas šalies gyventojams organizuoja nemokamus seminarus apie atsakingą asmeninių finansų valdymą. skaityti »

Sostinėje vyks konferencija „GIS – paprasta ir atvira“

Š. m. spalio 29 d., 9–17 val., viešbutyje „Karolina“ (Sausio 13-osios g. 2) vyks konferencija „GIS – paprasta ir atvira“. Konferencija skirta visiems, besidomintiems atviro kodo GIS sprendimais ir atvirų duomenų panaudojimo galimybėmis. skaityti »

Karaliaus Sedžiongo institutas kviečia į atvirų paskaitų ciklą „Korėjos visuomenė ir kultūra“ (IV)

Mykolo Romerio universiteto Karaliaus Sedžiongo institutas kviečia į atvirų paskaitų kursą „Korėjos visuomenė ir kultūra“ (IV). skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje minima Atvirosios prieigos savaitė

Spalio 19–23 dienomis pasaulyje minima atvirosios prieigos savaitė. Jos metu įvairiose šalyse vyksta renginiai, skirti populiarinti atvirąją prieigą ir supažindinti su jos iniciatyvomis. Šių metų tema – „Atvirumas bendradarbiavimui“. skaityti »

VU choras „Virgo“ 35-ąją sukaktį paminės jubiliejinių koncertų ciklu

Aktyviai Lietuvoje ir svetur koncertuojantis, šalies ir savosios Alma mater vardą garsinantis Vilniaus universiteto (VU) merginų choras „Virgo“ šiemet mini 35-ąją kūrybinės veiklos sukaktį. skaityti »

Prezidentė pradeda oficialų vizitą Izraelyje

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pradeda oficialų vizitą Izraelyje. Vizito metu Prezidentę lydi užsienio reikalų ir ūkio ministrai bei Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky. skaityti »