Kauniečiams ir miesto svečiams – unikali galimybė pirmiesiems išvysti lietuviškas eurų monetas

Publikuota: 2014 m. gegužės 14 d. trečiadienis

Kaune atidaryta Lietuvos banko paroda „Vytis: nuo lietuviško denaro iki euro“ yra vienintelė vieta, kur šalies gyventojai gali pamatyti būsimus mūsų pinigus: 2015 m. laidos lietuviškus eurus su Lietuvos herbo figūra – vyčiu. Parodoje atskleidžiama istorinė vyčio kelionė nuo pat pirmųjų lietuviškų monetų XIV amžiuje iki būsimų Lietuvos pinigų – eurų.

„Paroda puikiai atskleidžia, kad nacionalinis simbolis Vytis jau daugiau kaip šešis šimtmečius yra jungiamoji lietuviškų pinigų ašis. Ši tradicija bus plėtojama ir Lietuvai įsivedus Europos Sąjungos bendrąją valiutą. Vytis bus iškaldintas apyvartinių eurų monetų nacionalinėje pusėje ir „keliaudamas“ per europiečių pinigines reprezentuos Lietuvą“, – parodos atidarymo renginyje sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Lietuvos banko Pinigų muziejaus parengta paroda pasakoja apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) monetas nuo XIV amžiaus pabaigos iki XVIII a. pradžios, Lietuvos Respublikos monetas ir banknotus 1918–1940 m. ir nūdienos mūsų pinigus, taip pat pristato būsimą valiutą – eurą.

Parodos lankstinuke paskelbtame straipsnyje istorikas, Lietuvos banko Pinigų muziejaus vadovas Vidmantas Laurinavičius nurodo, kad Lietuvos valstybės herbas Vytis – šarvuotas raitelis su kalaviju ir skydu herbiniame skyde – yra vienas iš seniausių Europoje. Visiškai jis susiformavo XV a.

Lankytojai parodoje pamatys ne tik senųjų lietuviškų denarų, pusgrašių, grašių ir kitų monetų, banknotų su skirtingu raitelio ant žirgo (vyčio) vaizdu, bet ir susipažins su visų Europos Sąjungos bendrąją valiutą naudojančių valstybių išleistomis eurų monetomis. Parodos erdvėje įrengtame žaidimų kampelyje vaikų laukia edukacinio pobūdžio kompiuteriniai žaidimai apie eurą.

2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje numatoma įvesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą eurą. Jį naudojančiose euro zonos valstybėse 7 nominalų eurų banknotai yra vienodi. O apyvartoje cirkuliuojančių 8 nominalų eurų monetų viena pusė yra bendroji, kita – nacionalinė, kiekvienos valstybės skirtinga. Lietuvos eurų monetų nacionalinėje pusėje nutarta pavaizduoti Lietuvos valstybės herbo figūrą – raitelį (vytį). Jo gipsinius modelius sukūrė A. Žukauskas.

Lietuvos monetų kalykla jau nukaldino pirmuosius lietuviškų eurų monetų pavyzdžius su 2015 m. data, juos galima pamatyti parodoje Kaune. Visos Lietuvoje išleistos apyvartinės eurų monetos tiks mokėjimams visose euro zonos valstybėse ir kitose eurą naudojančiose šalyse. Masinė lietuviškų eurų gamyba planuojama vasaros pabaigoje, kai bus paskelbtas Europos Sąjungos Tarybos sprendimas dėl euro įvedimo Lietuvoje.

Paroda veikia Lietuvos banko rūmuose Kaune (Maironio g. 25, Kaunas). Ją galima lankyti pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 9.00 iki 18.00 val., o penktadieniais – iki 17 val. Parodos lankymas nemokamas. Numatyta, kad paroda veiks iki 2014 m. birželio mėn. pabaigos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Vilniuje – IT saugumo konferencija „Security Day 2015“

Š. m. rugsėjo 30 d. sostinėje jau penkioliktą kartą vyks kasmetė IT saugumo konferencija „Security Day 2015“. Šių metų konferencijos tema – „Kibernetinis saugumas: metas pasakyti „užteks“?“. skaityti »

Konferencijoje „#SWITCH!“ – naujausios skaitmeninio pasaulio tendencijos

Š. m. spalio 8–9 dienomis Vilniuje, parodų ir kongresų rūmuose „Litexpo“, vyks tarptautinis skaitmeninių technologijų ir verslumo renginys „#SWITCH!“. skaityti »

Lietuvos bankas visuomenei atveria istorinį Kauno pastatą

Spalio 3 d. kauniečiai ir miesto svečiai turės retą galimybę pasižvalgyti po tarpukario Lietuvos architektūros ir kultūros paminklą – Lietuvos banko pastatą Kaune, specialiai pastatytą centrinio banko reikmėms. skaityti »

Seime – iškilmingas posėdis, menantis Klaipėdos universiteto įsteigimą ir numatantis ateities perspektyvas

2015–2016 akademiniais metais Klaipėdos universitetas mini savo 25-ių metų sukaktį. Spalio 5 dieną LR Vyriausybės vadovai, Seimo nariai, politikos atstovai, kiti garbūs svečiai kviečiami į visuomeninį renginį „Klaipėdos universitetui – 25“, vyksiantį LR Seime. skaityti »

Klasikinė muzika skambės Gariūnuose ir per internetą

Spalio 1–8 dienomis Vilniuje pirmą kartą organizuojamas tarptautinis klasikinės muzikos festivalis „Intermezzo“. Koncertai vyks netikėtoje vietoje – Gariūnų verslo parke. skaityti »

Atidarytas Nacionalinis knygų prekyboje katalogas ir portalas visuomenei

Spalio 1 d. LLA (Lietuvos leidėjų asociacija) kviečia jau į trečiąjį renginį specialistams „Nacionalinis knygų prekyboje katalogas (NKPK): informacijos tiltas tarp verslo ir kultūros“. Šį kartą LLA pristatys Nacionalinį knygų prekyboje katalogą (NKPK) ir NKPK portalą visuomenei. skaityti »

Jauniesiems tyrėjams: FOSTER renginys „Atvirasis mokslas jauniesiems tyrėjams: iššūkiai ir galimybės“

Rugsėjo 25 d. Mykolo Romerio universitete vyks trečiasis projekto FOSTER renginys Lietuvos tyrėjams „Atvirasis mokslas jauniesiems tyrėjams: iššūkiai ir galimybės”. skaityti »

Tarptautinio forumo akiratyje – mokslo ir verslo bendradarbiavimas

Rugsėjo 24–25 d. Vilniuje ir Kaune vyks forumas „Developing Talents for Innovation-based Economies” („Talentų ugdymas inovacijomis grįstai ekonomikai“), kurio pagrindinė tema – verslo ir mokslo bendradarbiavimas. skaityti »

Rengiama MRU LAB atidarymo šventė

Mykolo Romerio universiteto bendruomenė kviečiama į MRU Socialinių inovacijų laboratorijų tinklo MRU LAB atidarymo šventę, kuri vyks naujajame Universiteto korpuse (Didlaukio g. 57 A). skaityti »

Kviečiame minėti Europos kalbų dieną

Europos kalbų dieną visa Europa švenčia jau nuo 2001 metų. Šios gražios šventės tikslas – iškelti daugiakalbystę kaip vieną iš didžiausių Europos vertybių. skaityti »