Kauniečiams ir miesto svečiams – unikali galimybė pirmiesiems išvysti lietuviškas eurų monetas

Publikuota: 2014 m. gegužės 14 d. trečiadienis

Kaune atidaryta Lietuvos banko paroda „Vytis: nuo lietuviško denaro iki euro“ yra vienintelė vieta, kur šalies gyventojai gali pamatyti būsimus mūsų pinigus: 2015 m. laidos lietuviškus eurus su Lietuvos herbo figūra – vyčiu. Parodoje atskleidžiama istorinė vyčio kelionė nuo pat pirmųjų lietuviškų monetų XIV amžiuje iki būsimų Lietuvos pinigų – eurų.

„Paroda puikiai atskleidžia, kad nacionalinis simbolis Vytis jau daugiau kaip šešis šimtmečius yra jungiamoji lietuviškų pinigų ašis. Ši tradicija bus plėtojama ir Lietuvai įsivedus Europos Sąjungos bendrąją valiutą. Vytis bus iškaldintas apyvartinių eurų monetų nacionalinėje pusėje ir „keliaudamas“ per europiečių pinigines reprezentuos Lietuvą“, – parodos atidarymo renginyje sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Lietuvos banko Pinigų muziejaus parengta paroda pasakoja apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) monetas nuo XIV amžiaus pabaigos iki XVIII a. pradžios, Lietuvos Respublikos monetas ir banknotus 1918–1940 m. ir nūdienos mūsų pinigus, taip pat pristato būsimą valiutą – eurą.

Parodos lankstinuke paskelbtame straipsnyje istorikas, Lietuvos banko Pinigų muziejaus vadovas Vidmantas Laurinavičius nurodo, kad Lietuvos valstybės herbas Vytis – šarvuotas raitelis su kalaviju ir skydu herbiniame skyde – yra vienas iš seniausių Europoje. Visiškai jis susiformavo XV a.

Lankytojai parodoje pamatys ne tik senųjų lietuviškų denarų, pusgrašių, grašių ir kitų monetų, banknotų su skirtingu raitelio ant žirgo (vyčio) vaizdu, bet ir susipažins su visų Europos Sąjungos bendrąją valiutą naudojančių valstybių išleistomis eurų monetomis. Parodos erdvėje įrengtame žaidimų kampelyje vaikų laukia edukacinio pobūdžio kompiuteriniai žaidimai apie eurą.

2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje numatoma įvesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą eurą. Jį naudojančiose euro zonos valstybėse 7 nominalų eurų banknotai yra vienodi. O apyvartoje cirkuliuojančių 8 nominalų eurų monetų viena pusė yra bendroji, kita – nacionalinė, kiekvienos valstybės skirtinga. Lietuvos eurų monetų nacionalinėje pusėje nutarta pavaizduoti Lietuvos valstybės herbo figūrą – raitelį (vytį). Jo gipsinius modelius sukūrė A. Žukauskas.

Lietuvos monetų kalykla jau nukaldino pirmuosius lietuviškų eurų monetų pavyzdžius su 2015 m. data, juos galima pamatyti parodoje Kaune. Visos Lietuvoje išleistos apyvartinės eurų monetos tiks mokėjimams visose euro zonos valstybėse ir kitose eurą naudojančiose šalyse. Masinė lietuviškų eurų gamyba planuojama vasaros pabaigoje, kai bus paskelbtas Europos Sąjungos Tarybos sprendimas dėl euro įvedimo Lietuvoje.

Paroda veikia Lietuvos banko rūmuose Kaune (Maironio g. 25, Kaunas). Ją galima lankyti pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 9.00 iki 18.00 val., o penktadieniais – iki 17 val. Parodos lankymas nemokamas. Numatyta, kad paroda veiks iki 2014 m. birželio mėn. pabaigos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

VU Botanikos sode švenčiama Tarptautinė biologinės įvairovės diena

Jau 14-ąjį kartą VU Botanikos sode Kairėnuose (Kairėnų g. 43, Vilnius) gegužės 23 d. bus švenčiama Tarptautinė biologinės įvairovės diena. skaityti »

XI Lietuvos-Baltarusijos ekonomikos forumas Marijampolėje

Birželio 8-10 d. Marijampolėje vyks Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) su partneriais organizuojamas XI Lietuvos-Baltarusijos ekonominis forumas, skirtas aktualiausių abiejų šalių ekonominio bendradarbiavimo klausimų aptarimui. skaityti »

Organizuojamas seminaras apie naują jungtinę studijų programą „Mechatronika“

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Mechanikos fakulteto Mechatronikos ir robotikos katedra kviečia atvykti į seminarą apie šiais metais startavusią jungtinę studijų programą „Mechatronika“. skaityti »

Lietuvoje – Baltarusijos kultūros dienos

Nuo 2015 m. balandžio iki rugsėjo mėn. Lietuvoje vyksta įvairūs Baltarusijos kultūros dienų renginiai. skaityti »

Vadovėlių parodoje – nuo A. Mamontovo senelio elementoriaus iki sąsiuvinių su sugertuku

Daugiau nei 200 įvairių vadovėlių visi norintys gali apžiūrėti ir pavartyti leidyklos „Šviesa“ surengtoje retrospektyvinėje 1945-2015 m. išleistų vadovėlių parodoje. skaityti »

Birželio 4–5 d. kviečia „Retail Business Kazakhstan 2015“

Birželio 4–5 dienomis Almatoje rengiamas antrasis mažmeninės prekybos atstovų, bankininkų, gamintojų ir platintojų suvažiavimas „Retail Business Kazakhstan 2015“. skaityti »

Mokslo ir verslo forumas: kaip paskatinti inovacijas?

Penktadienį, gegužės 15 d., Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre vyko verslo ir mokslo partnerystei „Saulėtekio“ slėnyje skirtas forumas. skaityti »

Kviečia konferencija „Technologijos ir visuomenė. Nauda ir žala, už ir prieš“

Pastaruosius dvidešimt metų pasaulį užvaldė technologijų kaitos verpetas. Ar tikrai visos jos tarnauja žmogaus labui? Ar mes pasitikime naujomis technologijomis? skaityti »

Įsibėgėjo projektas „Skaitome kartu“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vykdomas projektas „Skaitome kartu: jaunųjų skaitytojų ugdymas ir su jais dirbančių specialistų kvalifikacijos kėlimas“ sėkmingai įsibėgėjo. skaityti »

Karaliaus Sedžiongo institutas kviečia į Korėjos kultūros dienų renginius!

Mykolo Romerio universiteto Karaliaus Sedžiongo institutas Vilniuje kviečia į Korėjos kultūros dienų renginius, kurie vyks gegužės 21–23 d. skaityti »