Kauniečiams ir miesto svečiams – unikali galimybė pirmiesiems išvysti lietuviškas eurų monetas

Publikuota: 2014 m. gegužės 14 d. trečiadienis

Kaune atidaryta Lietuvos banko paroda „Vytis: nuo lietuviško denaro iki euro“ yra vienintelė vieta, kur šalies gyventojai gali pamatyti būsimus mūsų pinigus: 2015 m. laidos lietuviškus eurus su Lietuvos herbo figūra – vyčiu. Parodoje atskleidžiama istorinė vyčio kelionė nuo pat pirmųjų lietuviškų monetų XIV amžiuje iki būsimų Lietuvos pinigų – eurų.

„Paroda puikiai atskleidžia, kad nacionalinis simbolis Vytis jau daugiau kaip šešis šimtmečius yra jungiamoji lietuviškų pinigų ašis. Ši tradicija bus plėtojama ir Lietuvai įsivedus Europos Sąjungos bendrąją valiutą. Vytis bus iškaldintas apyvartinių eurų monetų nacionalinėje pusėje ir „keliaudamas“ per europiečių pinigines reprezentuos Lietuvą“, – parodos atidarymo renginyje sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Lietuvos banko Pinigų muziejaus parengta paroda pasakoja apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) monetas nuo XIV amžiaus pabaigos iki XVIII a. pradžios, Lietuvos Respublikos monetas ir banknotus 1918–1940 m. ir nūdienos mūsų pinigus, taip pat pristato būsimą valiutą – eurą.

Parodos lankstinuke paskelbtame straipsnyje istorikas, Lietuvos banko Pinigų muziejaus vadovas Vidmantas Laurinavičius nurodo, kad Lietuvos valstybės herbas Vytis – šarvuotas raitelis su kalaviju ir skydu herbiniame skyde – yra vienas iš seniausių Europoje. Visiškai jis susiformavo XV a.

Lankytojai parodoje pamatys ne tik senųjų lietuviškų denarų, pusgrašių, grašių ir kitų monetų, banknotų su skirtingu raitelio ant žirgo (vyčio) vaizdu, bet ir susipažins su visų Europos Sąjungos bendrąją valiutą naudojančių valstybių išleistomis eurų monetomis. Parodos erdvėje įrengtame žaidimų kampelyje vaikų laukia edukacinio pobūdžio kompiuteriniai žaidimai apie eurą.

2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje numatoma įvesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą eurą. Jį naudojančiose euro zonos valstybėse 7 nominalų eurų banknotai yra vienodi. O apyvartoje cirkuliuojančių 8 nominalų eurų monetų viena pusė yra bendroji, kita – nacionalinė, kiekvienos valstybės skirtinga. Lietuvos eurų monetų nacionalinėje pusėje nutarta pavaizduoti Lietuvos valstybės herbo figūrą – raitelį (vytį). Jo gipsinius modelius sukūrė A. Žukauskas.

Lietuvos monetų kalykla jau nukaldino pirmuosius lietuviškų eurų monetų pavyzdžius su 2015 m. data, juos galima pamatyti parodoje Kaune. Visos Lietuvoje išleistos apyvartinės eurų monetos tiks mokėjimams visose euro zonos valstybėse ir kitose eurą naudojančiose šalyse. Masinė lietuviškų eurų gamyba planuojama vasaros pabaigoje, kai bus paskelbtas Europos Sąjungos Tarybos sprendimas dėl euro įvedimo Lietuvoje.

Paroda veikia Lietuvos banko rūmuose Kaune (Maironio g. 25, Kaunas). Ją galima lankyti pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 9.00 iki 18.00 val., o penktadieniais – iki 17 val. Parodos lankymas nemokamas. Numatyta, kad paroda veiks iki 2014 m. birželio mėn. pabaigos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Pramonininkai „Lietuvos 10-mečio ES“ konferencijoje aptars kaip išlikti konkurencingiems ateityje

Rugsėjo 16 d. (antradienį) 10 val. Vilniuje, viešbutyje Kempinski Hotel Cathedral Square, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK), bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija, rengia tarptautinę konferenciją “Globali Europa: kaip mums laimėti konkurencingumo mūšį?”. skaityti »

VU viešės žymus ekonomistas, buvęs Italijos premjeras Mario Monti

Rugsėjo 15 d., pirmadienį, VU lankysis garsus Italijos ekonomistas, buvęs jos Ministras Pirmininkas, ekonomikos ir finansų ministras (2011–2013) ir ilgametis Milano Luigi Bocconi universiteto rektorius prof. Mario Monti. skaityti »

VGTU kviečia į Mokslo atradimų dieną

Rugsėjo 12 dieną 14 valandą VGTU kviečia į Mokslo atradimų dieną Vilniaus Gedimino technikos universitete. skaityti »

Atidaromas naujas Socialinių mokslų kolegijos pastatas Vilniuje

Š. m. rugsėjo 10 d., 12 val., Kalvarijų g. 137E, po vienerius metus trukusių statybų duris studentams ir visuomenei atveria naujas pastatas. skaityti »

Kristijono Donelaičio metams paminėti – tarptautinė mokslinė konferencija

Rugsėjo 25–26 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Kristijono Donelaičio epochos knygos kultūra daugiatautėje Prūsijos visuomenėje“. skaityti »

VGTU Mokslo atradimų diena kviečia pažinti, išbandyti ir patirti

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai skatina artimiau susipažinti su mokslo atradimais. skaityti »

Moneta, skirta Oršos mūšio 500 metų sukakčiai, bus pristatyta Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Rugsėjo 8 d., pirmadienį, Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 50 litų kolekcinę (proginę) monetą, skirtą Oršos mūšio 500 metų sukakčiai. skaityti »

„Life Sciences Baltics 2014“ forume – dalyviai iš 30 pasaulio šalių

Rugsėjo 10-12 d., Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiantis antrasis tarptautinis gyvybės mokslų forumas „Life Sciences Baltics 2014“ (LSB 2014) jau turi per 500 dalyvių iš 30 pasaulio šalių. skaityti »

KTU mokslininkai leis prisiliesti prie ateities išradimų

Rugsėjo 10 d. Kaune startuosiančiame mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė 2014“, KTU mokslininkai leis išbandyti ne tik jau sukurtus neperšaunamus rūbus, bet ir pakvies pasivaikščioti po virtualią realybę. skaityti »

Spaudos konferencija „Kaip keičiasi mokymasis Lietuvos mokyklose?“

Š. m. rugpjūčio 27 dieną, 10 val., Naujienų agentūros BNS konferencijų salėje (Jogailos g. 9/1, Vilnius (4 aukštas) vyks spaudos konferencija – „Kaip keičiasi mokymasis Lietuvos mokyklose?“. skaityti »