Kauniečiams ir miesto svečiams – unikali galimybė pirmiesiems išvysti lietuviškas eurų monetas

Publikuota: 2014 m. gegužės 14 d. trečiadienis

Kaune atidaryta Lietuvos banko paroda „Vytis: nuo lietuviško denaro iki euro“ yra vienintelė vieta, kur šalies gyventojai gali pamatyti būsimus mūsų pinigus: 2015 m. laidos lietuviškus eurus su Lietuvos herbo figūra – vyčiu. Parodoje atskleidžiama istorinė vyčio kelionė nuo pat pirmųjų lietuviškų monetų XIV amžiuje iki būsimų Lietuvos pinigų – eurų.

„Paroda puikiai atskleidžia, kad nacionalinis simbolis Vytis jau daugiau kaip šešis šimtmečius yra jungiamoji lietuviškų pinigų ašis. Ši tradicija bus plėtojama ir Lietuvai įsivedus Europos Sąjungos bendrąją valiutą. Vytis bus iškaldintas apyvartinių eurų monetų nacionalinėje pusėje ir „keliaudamas“ per europiečių pinigines reprezentuos Lietuvą“, – parodos atidarymo renginyje sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Lietuvos banko Pinigų muziejaus parengta paroda pasakoja apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) monetas nuo XIV amžiaus pabaigos iki XVIII a. pradžios, Lietuvos Respublikos monetas ir banknotus 1918–1940 m. ir nūdienos mūsų pinigus, taip pat pristato būsimą valiutą – eurą.

Parodos lankstinuke paskelbtame straipsnyje istorikas, Lietuvos banko Pinigų muziejaus vadovas Vidmantas Laurinavičius nurodo, kad Lietuvos valstybės herbas Vytis – šarvuotas raitelis su kalaviju ir skydu herbiniame skyde – yra vienas iš seniausių Europoje. Visiškai jis susiformavo XV a.

Lankytojai parodoje pamatys ne tik senųjų lietuviškų denarų, pusgrašių, grašių ir kitų monetų, banknotų su skirtingu raitelio ant žirgo (vyčio) vaizdu, bet ir susipažins su visų Europos Sąjungos bendrąją valiutą naudojančių valstybių išleistomis eurų monetomis. Parodos erdvėje įrengtame žaidimų kampelyje vaikų laukia edukacinio pobūdžio kompiuteriniai žaidimai apie eurą.

2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje numatoma įvesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą eurą. Jį naudojančiose euro zonos valstybėse 7 nominalų eurų banknotai yra vienodi. O apyvartoje cirkuliuojančių 8 nominalų eurų monetų viena pusė yra bendroji, kita – nacionalinė, kiekvienos valstybės skirtinga. Lietuvos eurų monetų nacionalinėje pusėje nutarta pavaizduoti Lietuvos valstybės herbo figūrą – raitelį (vytį). Jo gipsinius modelius sukūrė A. Žukauskas.

Lietuvos monetų kalykla jau nukaldino pirmuosius lietuviškų eurų monetų pavyzdžius su 2015 m. data, juos galima pamatyti parodoje Kaune. Visos Lietuvoje išleistos apyvartinės eurų monetos tiks mokėjimams visose euro zonos valstybėse ir kitose eurą naudojančiose šalyse. Masinė lietuviškų eurų gamyba planuojama vasaros pabaigoje, kai bus paskelbtas Europos Sąjungos Tarybos sprendimas dėl euro įvedimo Lietuvoje.

Paroda veikia Lietuvos banko rūmuose Kaune (Maironio g. 25, Kaunas). Ją galima lankyti pirmadieniais–ketvirtadieniais nuo 9.00 iki 18.00 val., o penktadieniais – iki 17 val. Parodos lankymas nemokamas. Numatyta, kad paroda veiks iki 2014 m. birželio mėn. pabaigos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

KTU demonstruojamas išmanusis ABWR reaktoriaus modelis

Branduolio fizika, branduolių dalijimasis, branduoliniai reaktoriai yra svarbi fizikos studijų universitete dalis. Todėl KTU Fundamentaliųjų mokslų fakultetas ir ypač Fizikos katedra glaudžiai bendradarbiauja su Ignalinos ir Visagino atominėmis elektrinėmis. skaityti »

Kovo 9 d. Vilniuje – „Open IPTV Forum“ simpoziumas

„Open IPTV Forum“ (OIPF) – tarptautinė organizacija, kurianti bendrus IPTV standartus, padedančius perkelti IP televiziją (IPTV; angl. internet protocol television) į visiškai naują paslaugų teikimo lygmenį. skaityti »

Vasario 27–28 d. Kopenhagoje – Europos aukšto lygio konferencija „A Digital Single Market by 2015“

Vasario 27-28 d. Kopenhagoje vyks Europos aukšto lygio konferencija „A Digital Single Market by 2015 – A driver for economic growth and jobs“ (www.DSM2012.dk), kurioje dalyvaus atstovai iš Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, ES institucijų, verslo ir mokslo bendruomenių, pilietinės visuomenės organizacijų ir kt. skaityti »

Vilniuje vyks aukštojo mokslo perspektyvų forumas

Vasario 23 d. ISM Vadybos ir ekonomikos universitete vyks forumas, skirtas aukštojo mokslo perspektyvai. skaityti »

Nacionalinė mokslinė konferencija „Kultūriniai ir ekonominiai socialinių tinklų efektai“

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Studentų mokslinė draugija (VU KF SMD) kviečia į nacionalinę mokslinę konferenciją „Kultūriniai ir ekonominiai socialinių tinklų efektai“. skaityti »

Aukštojo mokslo konferencija

Vasario 23 d., ketvirtadienį, ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas drauge su Vytauto Didžiojo universitetu organizuoja forumą „Aukštojo mokslo perspektyva: kur link eisime?” skaityti »

Moksleiviams – smagūs IT konkursai

KTU Informatikos fakultetas vėl kviečia moksleivius dalyvauti smagiuose konkursuose „IT galvosūkiai“ ir „Aprenk Informiką“, kurie suteiks galimybę pagilinti informacinių technologijų taikymo žinias ir pelnyti vertingus prizus. Pagrindiniai konkursų prizai – nešiojamasis kompiuteris ir planšetė! Abu konkursai yra organizuojami nuo vasario pradžios iki gegužės pabaigos internete. skaityti »

„Misija Sibiras’11“ fotografijų paroda

Š. m. vasario 15 d. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje atidaroma Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) rengiamo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projekto „Misija Sibiras‘11“ fotografijų paroda skaityti »

Seime – tarptautinė konferencija apie unikalių identifikatorių svarbą

Vasario 14 d. Seimo Konferencijų salėje (III rūmai) vyks tarptautinė konferencija „Unikalių identifikatorių svarba mokslininkui, institucijai, šaliai“. skaityti »

Nacionalinė Saugesnio interneto vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų konferencija

Vasario 7 d. 9.30 val. minint pasaulinę Saugesnio interneto dieną Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyks nacionalinė Saugesnio interneto vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų konferencija „Saugiai atskleiskime ir pažinkime skaitmeninį pasaulį kartu!“, kuriame saugesnio interneto tema bus kalbama su vaikais, jaunimu, suaugusiais. skaityti »