Pasaulyje didžiausia Tarptautinė filosofijos olimpiada – LEU

Publikuota: 2014 m. gegužės 8 d. ketvirtadienis

2014 m. gegužės 15–18 dienomis Lietuvos edukologijos universiteto Istorijos fakultete (LEU IF) vyks jau 22-oji Tarptautinė filosofijos olimpiada (International Philosophy Olympiad – IPO 2014), organizuojama Filosofijos katedros. Joje dalyvaus gimnazijų, mokyklų, licėjų paskutiniųjų klasių moksleivių iš įvairių pasaulio šalių. Prieš 22 metus kelių šalių (Bulgarijos, Lenkijos, Vokietijos, Rumunijos, Turkijos, Vengrijos) entuziastai ėmėsi organizuoti pirmąją olimpiadą. Šis judėjimas išsiplėtė, šalių vis daugėjo. Į Vilnių atvažiuos komandų net iš 41 pasaulio šalies, filosofinę esė rašys 89 moksleiviai. Delegacijos vadovai ir mokytojai bus vertinimo komisijos nariai, tačiau jie negalės skaityti savo šalies moksleivių darbų. Visi darbai bus užkoduoti ir atkoduoti tik paskelbus nugalėtojus. Olimpiados esė temas (penkias filosofų citatas, išverstas į keturias olimpiados kalbas: anglų, vokiečių, prancūzų, ispanų) iš JAV atveš FISP prezidentas profesorius William McBride‘as. Filosofijos olimpiadoje dalyvauja Argentina, Armėnija, Austrija, Baltarusija, Belgija, Bulgarija, Kosta Rika, Čekija, Kroatija, Danija, Estija, Suomija, Vokietija, Graikija, Gvatemala, Vengrija, Indija, Izraelis, Italija, Japonija, Korėjos Respublika, Latvija, Lietuva, Makedonija, Meksika, Montenegro, Olandija, Nigerija, Norvegija, Pakistanas, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Rusija, Serbija, Senegalas, Slovėnija, Ispanija, Švedija, Šveicarija, Turkija, JAV. Ši olimpiada pagal dalyvaujančių šalių skaičių yra didžiausia iš visų iki šiol vykusių. Lietuvos deleguojamą komandą sudaro devyni moksleiviai, iš kurių šeši – Vilniaus tiksliųjų mokslų licėjaus moksleiviai, vadovaujami filosofijos mokytojo Ernesto Šidlausko. Kiti trys – iš Kauno jėzuitų gimnazijos, vadovaujami mokytojo Dariaus Klibavičiaus. Olimpiados prezidentė – LEU Filosofijos katedros profesorė Jūratė Baranova, organizacinio komiteto pirmininkė – LEU Filosofijos katedros vyr. specialistė, filosofijos magistrantė Miglė Petronytė.  Lietuvos moksleivių delegacijai vadovauja VU Edukologijos katedros vedėja Lilija Duoblienė.  

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija Tarptautinei filosofijos olimpiadai suteikė finansinę paramą ir įtraukė šį renginį į olimpiadų rengimo planus. Be Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vadovės Loretos Žadeikaitės ir vyriausiųjų specialisčių Marytės Skakauskienės, Kristinos Valantinienės globos ir geranoriškos paramos ši olimpiada nebūtų vykusi. Taip pat prie olimpiados organizavimo aktyviai prisideda LMNŠC Gabių ir talentingų vaikų ugdymo skyriaus vedėjas Gediminas Beresnevičius.

Antra vertus, ši olimpiada yra ir asocijuotos iniciatyvos rezultatas. Trys filosofai – Tomas Sodeika, Rita Šerpytytė ir Jūratė Baranova – beveik prieš dvidešimt metų įkūrė Lietuvos filosofijos mokytojų asociaciją ir bendradarbiaudami su Švietimo ir mokslo ministerijos Ugdymo turinio skyriumi pradėjo rengti šalies moksleivių filosofijos olimpiadas, o nuo 2002-ųjų aktyviai įsijungė į  Tarptautinės filosofijos olimpiados judėjimą. Vadovaujami LEU filosofijos katedros profesorės, šalies nacionalinių olimpiadų prezidentės Jūratės Baranovos, šalies moksleiviai dalyvavo IPO Japonijoje, Argentinoje, Korėjoje, Turkijoje, Lenkijoje, Suomijoje ir kt.  Lietuvos moksleiviams, kurių mokyklose, gimnazijose, licėjuose filosofijos disciplina nėra privaloma, sunku varžytis su kitų šalių moksleiviais, kur (bent jau humanitarinėse gimnazijose) tokia disciplina yra privaloma (pvz., Italija, Prancūzija, Argentina ir t. t.). Be to, reikalavimai filosofijos olimpiadose yra griežtesni nei tiksliųjų mokslų olimpiadose. Čia apdovanojami ne daugiau kaip du ar trys kiekvienos iš trijų vietų laimėtojai. Lietuvos moksleiviai pirmuosius pagyrimo raštus gavo 16-toje filosofijos olimpiadoje, kurį vyko Rumunijoje. Norvegijoje (IPO 2012) gavome pirmąjį aukso medalį. Jį laimėjo buvęs Vilniaus licėjaus moksleivis Tadas Kriščiūnas, kuris Oksfordo universitete studijuoja filosofiją ir matematiką. Pagyrimo rašto laimėtojas Ignas Rubikas (Atėnai, IPO 2011) Oksforde studijuoja filosofiją ir psichologiją. O praeitų metų olimpiadoje pagyrimo raštu apdovanotas Miša Skalskis (Danija, IPO 2013), kuris išvyko į Olandiją studijuoti sonoristiką (garso studijos), nors širdis linko ir prie filosofijos.

Tarptautinė filosofijos olimpiada, organizuojama Vilniuje, Lietuvos žmonėms (o ypač jaunimui) liudija, jog Lietuva nėra kultūriškai atsilikęs, vien agrarinis kraštas, kad jauni žmonės yra pajėgūs intelektualiai, lygiaverčiai atsiverti pasauliui ir jo keliamiems iššūkiams. Ji rodo, jog Lietuvoje formuojasi intelektualusis elitas, gebantis pranokti pragmatinį provincialų ribotumą, mažos visuomenės uždarumą, pasiruošęs suvokti platesnes ir gilesnes bendražmogiškas problemas. Kita vertus, filosofija – žmonijos sukaupta išmintis. Kiekvienas giliau prisilietęs prie jos tampa paženklintas. Nesvarbu, tapo ar netapo jis/ji laimėtoju/a. Filosofija moko laimėti vidinę ramybę ir laisvę, netgi išoriškai nieko nelaimint.   

Kiekviena IPO turi savo temą. Olimpiada Vilniuje skirta filosofui Emanueliui Levinui, kuris yra vienas žymiausių XX amžiaus dialogo filosofų, Husserlio ir Heideggerio mokinys. 2013 m. Danijoje vykusi olimpiada buvo skirta žymiam danų filosofui Sorenui Kierkegaardui. IPO 2014 Vilniuje – E. Levinui. Jie dialogiški: abu kalba apie pamatines egzistencijos problemas, tik iš skirtingų perspektyvų. S. Kierkegaardas – iš individualizmo, E. Levinas – iš socialumo lygmens. „Atpažinti kitą – tai atpažinti alkį. Atpažinti kitą – tai duoti“, – rašė E. Levinas. Toks yra ir šios olimpiados organizatorių plačiai suprastas vertybinis akstinas.

Ši Lietuvoje vyksianti olimpiada – nuoseklaus, daugelį metų trukusio darbo ir žmonių bendrų pastangų rezultatas.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mikalojui Radvilui Juodajam skirta moneta bus pristatyta jo 500-ųjų gimimo metinių dieną

Vasario 4 d. Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Mikalojaus Radvilos Juodojo 500-osioms gimimo metinėms. skaityti »

Parodoje „Studijos 2015“ – magiška kūryba ir ateities technologijos

Vis daugiau inovatyvaus verslo ekspertų tvirtina: kūrybiškumas ir vaizduotė – tai šių laikų valiuta. Kokius būdus tapti kūrybiškesniu vos peržengus parodos „Studijos 2015“ slenkstį siūlo tie, kam kūrybos ir mokslo sintezė yra jau ne vien smalsumo, bet dažnai ir išlikimo klausimas? Ką parodoje šiemet pristatys aukštosios mokyklos? skaityti »

Vilniuje šurmuliavo turizmo verslo paroda „Adventur 2015“

Š. m. sausio 23–25 dienomis parodų ir kongresų centre „Litexpo“ trečią kartą vyko kelionių ir aktyvaus laisvalaikio paroda „Adventur 2015“, kurios metu įvyko net 125 renginiai. skaityti »

Stojant į aukštąsias mokyklas šiemet reiks aiškesnės strategijos

Šiais metais stojant į šalies universitetus ir kolegijas daugiausiai pokyčių yra susiję su stojimo prašymų pateikimo procedūra. Stojantieji privalės turėti itin aiškius norimų studijuoti studijų programų prioritetus, nes gaus ne du, kaip anksčiau, o tik vieną kvietimą studijuoti į valstybės finansuojamą arba mokamą studijų vietą. skaityti »

Valdovų rūmų muziejaus Valdovų lobyne – pirmosios lietuviškos kolekcinės eurų monetos pristatymas

Sausio 29 d., ketvirtadienį, Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 50 eurų kolekcinę (proginę) monetą, skirtą monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK). Tai pirmoji kolekcinė eurų moneta, ji nukaldinta iš aukso. skaityti »

Sausio 23–25 dienomis kviečia „Adventur 2015“

„Adventur“ – vienintelė tarptautinė turizmo, kelionių ir aktyvaus laisvalaikio paroda Lietuvoje, orientuota į turizmo paslaugų ir aktyvios gyvensenos skatinimą. skaityti »

Pramonininkams bus pristatytas švietimo sistemos paruošiamų absolventų pasiskirstymas darbo rinkoje

2015 m. sausio 20 d., 10 val., Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (A. Vienuolio g. 8, IV a.) vyks pristatymas tema, kurio tema – „Švietimo sistemos paruošiamų absolventų pasiskirstymas darbo rinkoje“. skaityti »

Chemikai konferencijoje dalysis naujausių mokslinių tyrimų žiniomis

Sausio 23 d. (penktadienį) 9.00 val. Vilniaus universiteto Chemijos fakultete vyks tarptautinė Lietuvos chemikų konferencija „Chemija ir cheminė technologija 2015“. Šių metų renginys skirtas VU profesoriaus Vito Daukšo 80-osioms gimimo metinėms paminėti. skaityti »

Vašingtone rengiamas „SelectUSA Investment Summit 2015“ pristatys investavimo JAV galimybes

Š. m. kovo 23–24 dienomis Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) sostinėje Vašingtone antrą kartą vyks investuotojams skirtas renginys „SelectUSA Investment Summit 2015“. skaityti »

Sveikatos informatika – studijų programos pristatymas

Kviečiame į pirmadienį, sausio 19 d., LSMU Naujausių farmacijos bei sveikatos technologijų centre vyksiantį pirmosios dviejų Lietuvos universitetų jungtinės studijų programos sutarties pasirašymą. skaityti »