„Kaspersky Lab“ demaskavo naują kibernetinio šnipinėjimo tinklą „NetTraveler“

Publikuota: 2013 m. birželio 10 d. pirmadienis

„Kaspersky Lab“ paskelbė apie kibernetinio tinklo „NetTraveler“, palietusio per 350 kompiuterinių sistemų 40-yje pasaulio šalių, demaskavimą. Buvo atakuojamos valstybinės ir privačios struktūros, tarp jų ir valstybinės institucijos, ambasados, mokslo ir tyrimo centrai, karinės organizacijos, naftos ir dujų bendrovės, taip pat politiniai aktyvistai. Rusija per operaciją „NetTreveler“ atsidūrė labiausiai nukentėjusių šalių sąraše ir užėmė antrąją vietą tarp daugiausia žalos patyrusių šalių.

Remiantis „Kaspersky Lab“ ekspertų atlikto tyrimo rezultatu, šnipinėjimo kampanija prasidėjo dar 2004 m., tačiau aukščiausią tašką pasiekė nuo 2010 iki 2013 m. Pastaruoju metu atakuojamųjų interesų srityje buvo tokios pramonės kaip kosminės erdvės plėtra, nanotechnologijos, energetika, taip pat ir branduolinė, medicina bei telekomunikacijos.

Kompiuteriai aukos buvo užkrečiami netikrais laiškais su kenkėjiškais priedais, taikančiais į silpnąsias „Microsoft Office“ vietas (CVE-2012-0158 ir CVE-2010-3333). Nors bendrovė „Microsoft“ jau išleido daugybę atnaujinimų, silpnosios vietos vis dar dažnai atakuojamos. Priedų pavadinimai aiškiai rodo tikslinį operacijos būdą: užpuolikai kiekvieną kartą siųsdami dokumentą į kitą organizaciją jo pavadinimą taip adaptuoja, kad priverstų gavėją atidaryti failą.

„Kaspersky Lab“ ekspertai tyrimo metu gavo prieigos žurnalus iš kelių „NetTraveler“ komandinių kontrolinių serverių, per kuriuos buvo vykdomas papildomų kenkėjiškų programų diegimas į užkrečiamas mašinas ir buvo kraunami pavogti duomenys. Remiantis „Kaspersky Lab“ specialistų skaičiavimais, pavogtų duomenų apimtis visuose „NetTraveler“ serveriuose sudarė daugiau nei 22 GB. Tarp jų dažniausiai aptinkami sisteminių failų sąrašai, klavišų paspaudimų įrašai ir įvairūs dokumentų tipai: PDF, Excel, Word. Be to, tarp „NetTraveler“ instrumentų buvo aptikta slapta programa, galinti vogti ir kitus konfidencialios informacijos tipus, pavyzdžiui, priedų konfigūracijų aprašymus ir automatizuoto projektavimo sistemos failus.

„NetTraveler“ operacijos aukų aptikta 40 pasaulio šalių, įskaitant Lietuvą, JAV, Kanadą, Didžiąją Britaniją, Čilę, Maroką, Graikiją, Belgiją, Austriją, Ukrainą, Rusiją, Baltarusiją, Australiją, Japoniją, Kiniją (ir jos autonominę teritoriją Honkongą), Mongoliją, Iraną, Turkiją, Indiją, Pakistaną, Pietų Korėją, Tailandą, Katarą, Kazachiją, Jordaniją ir kitas.

Lyginant duomenis, gautus iš „NetTraveler“ komandinių kontrolinių serverių ir debesų tinklo „Kaspersky Security Network” (KSN), „Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė labiausiai nukentėjusių šalių dešimtuką. Mažėjančia tvarka šis sąrašas atrodo taip: Mongolija, Rusija, Indija, Kazachija, Kirgizija, Kinija, Tadžikija, Pietų Korėja, Ispanija ir Vokietija.

Be to, „Kaspersky Lab“ analitikai išsiaiškino, kad šešios „NetTraveler“ operacijos aukos anksčiau nukentėjo nuo dar vienos kibernetinio šnipinėjimo kampanijos „Raudonasis spalis“, apie kurią „Kaspersky Lab“ pranešė 2013 m. sausį. Ir nors tiesioginių ryšių tarp „NetTraveler“ ir „Raudonojo spalio“ organizatorių nebuvo aptikta, faktas, kad tie patys vartotojai tampa kibernetinių šnipų aukomis, liudija, jog šių vartotojų turimi duomenys yra labai vertingi užpuolikams.

„Laiko tarpsnis tarp vieno ar kito kibernetinio šnipinėjimo tinklo demaskavimo vis mažėja. Be to, analizuodami matome, kad skirtingos kampanijos anksčiau ar vėliau susikerta: arba taiko panašius atakoms skirtus instrumentus, arba renkasi tas pačias aukas kaip „NetTraveler“ ir „Raudonojo spalio“ atveju. Visi šie faktai liudija, kad kibernetinis šnipinėjimas tampa vis masiškesnis ir jo mastas tik didės“, – teigia Vitalijus Kamliuk, „Kaspersky Lab“ vyriausiasis antivirusų ekspertas.

 

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

100 tūkst. eurų investicijos prisidės ir prie šalies saugumo stiprinimo

Nacionalinė programa „Vidaus saugumo fondas“ nuo šiol administruojama nauja informacine sistema, į kurios sukūrimą investuota 114 tūkst. eurų. skaityti »

20 proc. Lietuvos interneto naudotojų pernai susidūrė su saugumo problemomis

Praėjusiais metais 20 proc. lietuvių internete susidūrė su saugumo problemomis: virusais, piktnaudžiavimu asmenine informacija, dėl to kilusiais finansiniais nuostoliais ir netinkamo turinio svetainėmis, kuriose lankėsi jų vaikai. skaityti »

Mažėja „DdoS“ išpuolių

„Kaspersky Lab“ paskelbė 2015 m. ketvirtojo ketvirčio ataskaitą apie „DDoS“ atakas. skaityti »

Brandūs naudotojai atsargūs internete, bet mažiau žino apie pavojus

Kalbant apie saugumą internete, 45 metų ir vyresni naudotojai gerokai atsargiau dalijasi informacija nei jaunesni interneto vartotojai, tačiau jiems trūksta žinių atpažinti sukčius ar neišvengiamas grėsmes. skaityti »

2015 metais CERT-LT ištyrė 41 583 incidentus kibernetinėje erdvėje

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) apibendrina 2015 metų veiklos rezultatus. skaityti »

Socialinių tinklų naudotojai raginami saugotis kibernetinių nusikaltėlių

„Kaspersky Lab“ apklausa-viktorina parodė, kad beveik trečdalis (30 proc.) socialinių tinklų naudotojų realiuoju laiku dalijasi savo pranešimais, prisijungimo informacija ir kita asmenine informacija ne tik su savo draugais, bet ir su visais tuo metu esančiais internete. skaityti »

Žmonės vis dar tiki telefoniniais sukčiais

Nors sukčiai meistriškai prisitaiko prie naujovių ir atranda vis išradingesnių būdų, kaip apgaulės būdu išvilioti iš žmonių jų slaptus duomenis, reikalingus prisijungiant prie interneto bankininkystės, visgi „senieji“ sukčiavimo būdai vis dar madingi. skaityti »

Ar tėvai pakankamai rūpinasi savo vaikų saugumu internete?

Nors daugiau nei pusė (52 proc.) tėvų mano, kad internete daugėja grėsmių jų vaikams – nuo priekabiavimo elektroninėje erdvėje iki netinkamo turinio, – tik trečdalis jų (39 proc.) kalba su savo atžalomis, atskleidžia nauji „Kaspersky Lab“ ir „B2B International“ tyrimų rezultatai. skaityti »

Lietuvoje veikia nacionalinis kibernetinių nusikaltimų kompetencijų ir tyrimų centras

Lietuvos kibernetinių nusikaltimų kompetencijų ir tyrimų centras (L3CE) įsiliejo į tarptautinį nacionalinių kompetencijų centrų tinklą, vienijantį Europos Sąjungos (ES) nacionalinius kompetencijų centrus. skaityti »

„Cisco Systems Inc.“ pristato išmaniųjų namų evoliuciją

Naujausia tinklo įrangos gamintojos „Cisco Systems Inc.“ strategija nukreipta į debesų technologijų, apsaugos sistemų ir daiktų interneto panaudojimą išmaniesiems namams. skaityti »