„Kaspersky Lab“ demaskavo naują kibernetinio šnipinėjimo tinklą „NetTraveler“

Publikuota: 2013 m. birželio 10 d. pirmadienis

„Kaspersky Lab“ paskelbė apie kibernetinio tinklo „NetTraveler“, palietusio per 350 kompiuterinių sistemų 40-yje pasaulio šalių, demaskavimą. Buvo atakuojamos valstybinės ir privačios struktūros, tarp jų ir valstybinės institucijos, ambasados, mokslo ir tyrimo centrai, karinės organizacijos, naftos ir dujų bendrovės, taip pat politiniai aktyvistai. Rusija per operaciją „NetTreveler“ atsidūrė labiausiai nukentėjusių šalių sąraše ir užėmė antrąją vietą tarp daugiausia žalos patyrusių šalių.

Remiantis „Kaspersky Lab“ ekspertų atlikto tyrimo rezultatu, šnipinėjimo kampanija prasidėjo dar 2004 m., tačiau aukščiausią tašką pasiekė nuo 2010 iki 2013 m. Pastaruoju metu atakuojamųjų interesų srityje buvo tokios pramonės kaip kosminės erdvės plėtra, nanotechnologijos, energetika, taip pat ir branduolinė, medicina bei telekomunikacijos.

Kompiuteriai aukos buvo užkrečiami netikrais laiškais su kenkėjiškais priedais, taikančiais į silpnąsias „Microsoft Office“ vietas (CVE-2012-0158 ir CVE-2010-3333). Nors bendrovė „Microsoft“ jau išleido daugybę atnaujinimų, silpnosios vietos vis dar dažnai atakuojamos. Priedų pavadinimai aiškiai rodo tikslinį operacijos būdą: užpuolikai kiekvieną kartą siųsdami dokumentą į kitą organizaciją jo pavadinimą taip adaptuoja, kad priverstų gavėją atidaryti failą.

„Kaspersky Lab“ ekspertai tyrimo metu gavo prieigos žurnalus iš kelių „NetTraveler“ komandinių kontrolinių serverių, per kuriuos buvo vykdomas papildomų kenkėjiškų programų diegimas į užkrečiamas mašinas ir buvo kraunami pavogti duomenys. Remiantis „Kaspersky Lab“ specialistų skaičiavimais, pavogtų duomenų apimtis visuose „NetTraveler“ serveriuose sudarė daugiau nei 22 GB. Tarp jų dažniausiai aptinkami sisteminių failų sąrašai, klavišų paspaudimų įrašai ir įvairūs dokumentų tipai: PDF, Excel, Word. Be to, tarp „NetTraveler“ instrumentų buvo aptikta slapta programa, galinti vogti ir kitus konfidencialios informacijos tipus, pavyzdžiui, priedų konfigūracijų aprašymus ir automatizuoto projektavimo sistemos failus.

„NetTraveler“ operacijos aukų aptikta 40 pasaulio šalių, įskaitant Lietuvą, JAV, Kanadą, Didžiąją Britaniją, Čilę, Maroką, Graikiją, Belgiją, Austriją, Ukrainą, Rusiją, Baltarusiją, Australiją, Japoniją, Kiniją (ir jos autonominę teritoriją Honkongą), Mongoliją, Iraną, Turkiją, Indiją, Pakistaną, Pietų Korėją, Tailandą, Katarą, Kazachiją, Jordaniją ir kitas.

Lyginant duomenis, gautus iš „NetTraveler“ komandinių kontrolinių serverių ir debesų tinklo „Kaspersky Security Network” (KSN), „Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė labiausiai nukentėjusių šalių dešimtuką. Mažėjančia tvarka šis sąrašas atrodo taip: Mongolija, Rusija, Indija, Kazachija, Kirgizija, Kinija, Tadžikija, Pietų Korėja, Ispanija ir Vokietija.

Be to, „Kaspersky Lab“ analitikai išsiaiškino, kad šešios „NetTraveler“ operacijos aukos anksčiau nukentėjo nuo dar vienos kibernetinio šnipinėjimo kampanijos „Raudonasis spalis“, apie kurią „Kaspersky Lab“ pranešė 2013 m. sausį. Ir nors tiesioginių ryšių tarp „NetTraveler“ ir „Raudonojo spalio“ organizatorių nebuvo aptikta, faktas, kad tie patys vartotojai tampa kibernetinių šnipų aukomis, liudija, jog šių vartotojų turimi duomenys yra labai vertingi užpuolikams.

„Laiko tarpsnis tarp vieno ar kito kibernetinio šnipinėjimo tinklo demaskavimo vis mažėja. Be to, analizuodami matome, kad skirtingos kampanijos anksčiau ar vėliau susikerta: arba taiko panašius atakoms skirtus instrumentus, arba renkasi tas pačias aukas kaip „NetTraveler“ ir „Raudonojo spalio“ atveju. Visi šie faktai liudija, kad kibernetinis šnipinėjimas tampa vis masiškesnis ir jo mastas tik didės“, – teigia Vitalijus Kamliuk, „Kaspersky Lab“ vyriausiasis antivirusų ekspertas.

 

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Nustatyti du nauji išpirkos reikalaujantys kenkėjai

Panašu, kad saugumo ekspertų prognozės 2017-iesiems metams pradeda pildytis – išpirkos reikalaujančių kenkėjų armiją papildė dar dvi naujos kenksmingos programos „Spora“ ir „Marlboro“. skaityti »

2016 m. ketvirtąjį ketvirtį finansinių kenkėjiškų programų aukų skaičius padidėjo 22,49 proc.

2016 m. ketvirtąjį ketvirtį naudotojų, kurie susidūrė su pinigus ar vertingą finansinę informaciją vagiančiomis kenkėjiškomis programomis, skaičius pasiekė 319 tūkst., tai 22,49 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2015 m. skaityti »

Per 2016 metus RRT gavo 842 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2016 m. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija gavo 842 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete. skaityti »

Populiariausi 2016-ųjų slaptažodžiai

Retas žmogus sugeba įsiminti 10 unikalių slaptažodžių, todėl dažniausiai renkasi lengvai prisimenamų ženklų rinkinį. skaityti »

Prastas slaptažodis – kaip paliktos atviros durys

Viso pasaulio interneto naudotojai dar turi išmokti naudotis slaptažodžiais skaityti »

Nauja apgaulė „WhatsApp“ – siūlo nemokamą internetą be „Wi-Fi“

Saugumo ekspertai perspėja, kad pastaruoju metu daugėja sukčiavimo atvejų populiarioje susirašinėjimo programėlėje „WhatsApp“. skaityti »

Daiktų interneto keliamų pavojų leis išvengti tam tikros taisyklės

Vienu iš didžiausių kibernetinių grėsmių sulauksiančių taikinių šiais metais saugumo ekspertai nurodė sparčiai populiarėjančius daiktų interneto įrenginius. skaityti »

Nustatytas naujas kenkėjo „KillDisk“ variantas, šifruojantis „Linux“ įrenginius

Nustatytas naujas kenkėjo „KillDisk“ variantas, siejamas su pagarsėjusia programišių grupuote „BlackEnergy“, kuri 2015 m. pabaigoje rengė išpuolius prieš Ukrainos žiniasklaidos organizacijas ir elektros energiją tiekiančias įmones. skaityti »

Keturios įmonės iš dešimties nežino, kaip apsisaugoti nuo „DDoS“

„Kaspersky Lab“ atliktas tyrimas nustatė, kad verslo įmonės nėra pasirengusios apsisaugoti nuo „DDoS“ išpuolių. skaityti »

CERT-LT įspėja apie suklastotus elektroninius pranešimus

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) įspėja, kad pastaruoju metu itin padaugėjo suklastotų elektroninių pranešimų (angl. phishing). skaityti »