Kibernetinis saugumas svarbus ir kiekvienam vartotojui

Publikuota: 2014 m. balandžio 30 d. trečiadienis

Kibernetinis saugumas svarbus ne tik nacionalinio saugumo prasme, bet ir kiekvienam vartotojui, sako Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos strategijos padalinio vadovas Tomas Lamanauskas. Seime kibernetinio saugumo klausimais surengtoje diskusijoje jis pažymėjo, jog pastarųjų įvykių kontekste kibernetinio saugumo klausimas labiausiai tapo akcentuojamas gynybinio nacionalinio saugumo aspektu.

„Tai labai svarbu, ir mes matome, kad Lietuvoje tas aspektas labai svarbus,  labai daug pažeidimų, susijusių su nacionaliniu saugumu, tačiau tuo pačiu metu svarbu suprasti, kad kibernetinis saugumas nėra tik tai, kas svarbu nacionalinio saugumo ir gynybos prasme, kad tai svarbu kiekvieną dieną, ir svarbu kiekvienam, kuris naudojasi elektroninių ryšių priemonėmis, kurie naudojasi elektronine bankininkyste, elektroninės komercijos, prekybos priemonėmis, socialiniais tinklais, ir kiekvieną dieną mes susiduriame su klausimais, kurie susiję su kibernetiniu saugumu“, - sakė T. Lamanauskas.

Vidaus reikalų ministerijos atstovas Rimvydas Jančiauskas diskusijoje pristatė baigiamą derinti Kibernetinio saugumo įstatymo projektą. Pasak VRM atstovo, tikimasi, kad pritarus Vyriausybei projektas Seimą pasieks dar pavasario sesiją. Įstatymu būtų reglamentuojama iki šiol fragmentiškai atskiruose įstatymuose apibrėžiama kibernetinio saugumo sritis, kurią būtų pavesta kuruoti Krašto apsaugos ministerijai.

Taip pat numatyta kurti Nacionalinio kibernetinio saugumo centrą, kuris užsiimtų kibernetinių incidentų valdymu, rengtų nacionalinio kibernetinio saugumo būklės ataskaitas, gynybos planus.

Diskusijoje pasisakęs Seimo Informacinės visuomenės komiteto pirmininkas Mindaugas Bastys pažymėjo, kad elektroninės informacinės erdvės saugumo užtikrinimas yra vienas svarbiausių šių laikų prioritetų.

„Pastaraisiais metais (pasaulyje - red.) įvykę kibernetinio saugumo incidentai, kai paliečiamos visuomenei jautrios sritys, kai buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas, sutrikdytas bankinių paslaugų teikimas, parodo, kokią įtaką visuomenei turi kibernetini saugumo užtikrinimas“, - sakė komiteto vadovas.

Jis taip pat pabrėžė, jog kibernetinio saugumo užtikrinimas yra ne tik valstybės, bet ir privačių bendrovių rūpestis.

„Kibernetinio saugumo užtikrinimas priklauso ne tik nuo valstybės, bet ir nuo privačių bendrovių duomenų perdavimo, talpinimo paslaugų teikėjų. Vienas svarbiausių veiksnių kibernetinio saugumo užtikrinimui yra produktyvus nacionalinis ir tarptautinis bendradarbiavimas, veiksmų koordinavimas“, - kalbėjo M. Bastys.

Lietuvos karinė kontržvalgyba šią savaitę paskelbė ataskaitą, kurioje nurodė, kad pernai šalyje didelio masto kibernetinių atakų, išskyrus išpuolių prieš interneto portalą delfi.lt, nebuvo, tačiau „departamento turimais duomenimis, panašaus pobūdžio atakos buvo planuojamos mažiausiai du kartus“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mok... skaityti »

Baltijos šalys stiprina bendradarbiavimą kibernetinio saugumo sityje

Lapkričio 4 d. Lietuvos krašto apsaugos Juozas Olekas, Latvijos gynybos ministras Raimonds Bergmanis ir Estijos ūkio reikalų ir susisiekimo ministras Kristen Michal elektroniniu būdu pasirašė susitarimo memorandumą dėl bendradarbiavimo kibernetinio saugumo srityje. skaityti »

Asmeniniai duomenys – turtas, kurį internete atiduodame laisva valia

Asmeniniai duomenys šiandien yra viena iš paklausiausių prekių, o mes ją atiduodame laisva valia, sutikdami su naršomo puslapio politika. Laimei, egzistuoja keletas paprastų būdų šiems duomenims apsaugoti. skaityti »

Heloviną švenčia ir internetiniai sukčiai

Jaunimo pamėgtai Helovino šventei pamažu tampant tokiai populiariai kaip Šv. Valentino diena, saugumo ekspertai įspėja apie sukčių spendžiamas pinkles internete, renkantis šventinę atributiką ar peržiūrint elektroninius sveikinimus. skaityti »

„MasterCard“ diegia naują apsaugos nuo programišių technologiją „Safety Net“

„MasterCard“ Europoje diegia naują technologiją „Safety Net“, kuri skirta saugoti bankus ir mokėjimo operatorius nuo programišių atakų. skaityti »

JPEG vaizdai bus saugomi nuo kopijavimo

„Electronic Frontier Foundation“ paskelbė, kad Jungtinė fotografijų ekspertų grupė nusprendė į JPEG formato vaizdus įtraukti apsaugos nuo nesankcionuoto naudojimo ir platinimo priemones. skaityti »

Dulkių siurblys – į kovą su kibernetiniais nusikaltėliais

Singapūro technologijų ir dizaino universiteto komanda pristatė prototipą roboto, gebančio aptikti biuro įrenginių pažeidžiamumą kibernetinėms atakoms. skaityti »

Įmonių IT išlaidos auga

JAV bendrovė „Morgan Stanley“ skelbia, kad 2016 m. gerokai išaugs IT srities išlaidos debesų sprendimams, informacijos apsaugos technologijoms ir programinės įrangos analizei. skaityti »

Saugiai apsipirkti padės „MasterCard“ programa „Identity Check“

Kompanija „MasterCard“ pristatė technologinių sprendimų komplektą „Identity Check“. Jis užtikrina apsipirkimo internete saugumą. skaityti »

Ar jūs saugūs internete?

Naudojimosi internetu įpročiai gali padėti apsaugoti skaitmeninį „aš“, pinigus ir asmeninius duomenis. skaityti »

Sukčiai nusitaikė į besidominčius pabėgėlių temomis

Antivirusinių programų kūrėjai perspėja, kad, kol Sirijos karo pabėgėliai veržiasi į Europą, sukčiai kėsinasi apsukti patiklius skaitytojus, sekančius naujienas ir reportažus šia opia tema. skaityti »