Kibernetinis saugumas svarbus ir kiekvienam vartotojui

Publikuota: 2014 m. balandžio 30 d. trečiadienis

Kibernetinis saugumas svarbus ne tik nacionalinio saugumo prasme, bet ir kiekvienam vartotojui, sako Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos strategijos padalinio vadovas Tomas Lamanauskas. Seime kibernetinio saugumo klausimais surengtoje diskusijoje jis pažymėjo, jog pastarųjų įvykių kontekste kibernetinio saugumo klausimas labiausiai tapo akcentuojamas gynybinio nacionalinio saugumo aspektu.

„Tai labai svarbu, ir mes matome, kad Lietuvoje tas aspektas labai svarbus,  labai daug pažeidimų, susijusių su nacionaliniu saugumu, tačiau tuo pačiu metu svarbu suprasti, kad kibernetinis saugumas nėra tik tai, kas svarbu nacionalinio saugumo ir gynybos prasme, kad tai svarbu kiekvieną dieną, ir svarbu kiekvienam, kuris naudojasi elektroninių ryšių priemonėmis, kurie naudojasi elektronine bankininkyste, elektroninės komercijos, prekybos priemonėmis, socialiniais tinklais, ir kiekvieną dieną mes susiduriame su klausimais, kurie susiję su kibernetiniu saugumu“, - sakė T. Lamanauskas.

Vidaus reikalų ministerijos atstovas Rimvydas Jančiauskas diskusijoje pristatė baigiamą derinti Kibernetinio saugumo įstatymo projektą. Pasak VRM atstovo, tikimasi, kad pritarus Vyriausybei projektas Seimą pasieks dar pavasario sesiją. Įstatymu būtų reglamentuojama iki šiol fragmentiškai atskiruose įstatymuose apibrėžiama kibernetinio saugumo sritis, kurią būtų pavesta kuruoti Krašto apsaugos ministerijai.

Taip pat numatyta kurti Nacionalinio kibernetinio saugumo centrą, kuris užsiimtų kibernetinių incidentų valdymu, rengtų nacionalinio kibernetinio saugumo būklės ataskaitas, gynybos planus.

Diskusijoje pasisakęs Seimo Informacinės visuomenės komiteto pirmininkas Mindaugas Bastys pažymėjo, kad elektroninės informacinės erdvės saugumo užtikrinimas yra vienas svarbiausių šių laikų prioritetų.

„Pastaraisiais metais (pasaulyje - red.) įvykę kibernetinio saugumo incidentai, kai paliečiamos visuomenei jautrios sritys, kai buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas, sutrikdytas bankinių paslaugų teikimas, parodo, kokią įtaką visuomenei turi kibernetini saugumo užtikrinimas“, - sakė komiteto vadovas.

Jis taip pat pabrėžė, jog kibernetinio saugumo užtikrinimas yra ne tik valstybės, bet ir privačių bendrovių rūpestis.

„Kibernetinio saugumo užtikrinimas priklauso ne tik nuo valstybės, bet ir nuo privačių bendrovių duomenų perdavimo, talpinimo paslaugų teikėjų. Vienas svarbiausių veiksnių kibernetinio saugumo užtikrinimui yra produktyvus nacionalinis ir tarptautinis bendradarbiavimas, veiksmų koordinavimas“, - kalbėjo M. Bastys.

Lietuvos karinė kontržvalgyba šią savaitę paskelbė ataskaitą, kurioje nurodė, kad pernai šalyje didelio masto kibernetinių atakų, išskyrus išpuolių prieš interneto portalą delfi.lt, nebuvo, tačiau „departamento turimais duomenimis, panašaus pobūdžio atakos buvo planuojamos mažiausiai du kartus“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mok... skaityti »

„Microsoft“ sustiprino „Office“ ir „Internet Explorer“ apsaugą

„Microsoft“ išleido interneto naršyklės „Internet Explorer“ ir biuro programų „Office“ atnaujinimo rinkinius, skirtus padidinti šių produktų saugumą. skaityti »

Kodėl lietuviai piratauja?

Tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidė, kad nelegaliais būdais įvairią intelektinę nuosavybę (IN) naudoja net 60 proc. apklaustųjų. skaityti »

Lietuvos muitinėje – saugesnės informacinės sistemos

Siekiant kovoti su šiandieniniais duomenų apsaugos iššūkiais, buvo parengtas ir įgyvendinamas projektas „Lietuvos Respublikos muitinės informacinių technologijų sauga“, kuris užtikrins didesnę muitinės informacinių technologijų apsaugą ir prieinamumą. skaityti »

Elektroniniams nusikaltimams ruošiamas apynasris

Seime pateiktos Teisingumo ministerijos parengtos Baudžiamojo kodekso (BK) pataisos, kuriomis siūloma sugriežtinti atsakomybę už kai kuriuos nusikaltimus elektroninių duomenų ir informacinių sistemų saugumui. skaityti »

„MasterСard“ investuoja į biometrinę apsaugą

„MasterCard“ pranešė, kad papildomai investuos 20 mln. dolerių į apsaugos nuo kibernetinių atakų sistemas. Įmonė siekia įgyvendinti biometrinę apsaugą mobiliesiems įrenginiams ir sukurti išankstinio reagavimo į numanomas grėsmes sistemą. skaityti »

„Facebook“ sukūrė programą kovai su kibernetiniu sukčiavimu

Nauja programa „ThreatExchange“ leidžia įmonėms siųsti užklausas apie grėsmę duomenų saugumui ir skelbti naują informaciją, kurią aptinka. skaityti »

Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta kenkimo programa

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos Nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) įspėja apie pavojingą programą, plintančią socialiniame tinkle „Facebook“. skaityti »

Europolas patvirtino projektą kovai su kibernetiniais sukčiautojais

Europos kovos su kibernetiniais nusikaltimais centras siekia sustabdyti tuos sukčiavimo atvejus, kai atliekamos operacijos, kurioms fiziškai nenaudojamos mokėjimo priemonės. skaityti »

Kibernetinių incidentų skaičius Lietuvoje auga

2014 metais LR nacionalinis el.ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys ištyrė 36 136 incidentus kibernetinėje erdvėje. skaityti »

Sausio 28-oji – Europos duomenų apsaugos diena

Europos duomenų apsaugos dieną visuomenė skatinama pasirūpinti savo asmens duomenų apsauga. Kiekvienas, turintis kompiuterį, privalo rūpintis savo duomenimis, nes yra rizika jį kokiu nors būdu prarasti. skaityti »