Kibernetinis saugumas svarbus ir kiekvienam vartotojui

Publikuota: 2014 m. balandžio 30 d. trečiadienis

Kibernetinis saugumas svarbus ne tik nacionalinio saugumo prasme, bet ir kiekvienam vartotojui, sako Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos strategijos padalinio vadovas Tomas Lamanauskas. Seime kibernetinio saugumo klausimais surengtoje diskusijoje jis pažymėjo, jog pastarųjų įvykių kontekste kibernetinio saugumo klausimas labiausiai tapo akcentuojamas gynybinio nacionalinio saugumo aspektu.

„Tai labai svarbu, ir mes matome, kad Lietuvoje tas aspektas labai svarbus,  labai daug pažeidimų, susijusių su nacionaliniu saugumu, tačiau tuo pačiu metu svarbu suprasti, kad kibernetinis saugumas nėra tik tai, kas svarbu nacionalinio saugumo ir gynybos prasme, kad tai svarbu kiekvieną dieną, ir svarbu kiekvienam, kuris naudojasi elektroninių ryšių priemonėmis, kurie naudojasi elektronine bankininkyste, elektroninės komercijos, prekybos priemonėmis, socialiniais tinklais, ir kiekvieną dieną mes susiduriame su klausimais, kurie susiję su kibernetiniu saugumu“, - sakė T. Lamanauskas.

Vidaus reikalų ministerijos atstovas Rimvydas Jančiauskas diskusijoje pristatė baigiamą derinti Kibernetinio saugumo įstatymo projektą. Pasak VRM atstovo, tikimasi, kad pritarus Vyriausybei projektas Seimą pasieks dar pavasario sesiją. Įstatymu būtų reglamentuojama iki šiol fragmentiškai atskiruose įstatymuose apibrėžiama kibernetinio saugumo sritis, kurią būtų pavesta kuruoti Krašto apsaugos ministerijai.

Taip pat numatyta kurti Nacionalinio kibernetinio saugumo centrą, kuris užsiimtų kibernetinių incidentų valdymu, rengtų nacionalinio kibernetinio saugumo būklės ataskaitas, gynybos planus.

Diskusijoje pasisakęs Seimo Informacinės visuomenės komiteto pirmininkas Mindaugas Bastys pažymėjo, kad elektroninės informacinės erdvės saugumo užtikrinimas yra vienas svarbiausių šių laikų prioritetų.

„Pastaraisiais metais (pasaulyje - red.) įvykę kibernetinio saugumo incidentai, kai paliečiamos visuomenei jautrios sritys, kai buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas, sutrikdytas bankinių paslaugų teikimas, parodo, kokią įtaką visuomenei turi kibernetini saugumo užtikrinimas“, - sakė komiteto vadovas.

Jis taip pat pabrėžė, jog kibernetinio saugumo užtikrinimas yra ne tik valstybės, bet ir privačių bendrovių rūpestis.

„Kibernetinio saugumo užtikrinimas priklauso ne tik nuo valstybės, bet ir nuo privačių bendrovių duomenų perdavimo, talpinimo paslaugų teikėjų. Vienas svarbiausių veiksnių kibernetinio saugumo užtikrinimui yra produktyvus nacionalinis ir tarptautinis bendradarbiavimas, veiksmų koordinavimas“, - kalbėjo M. Bastys.

Lietuvos karinė kontržvalgyba šią savaitę paskelbė ataskaitą, kurioje nurodė, kad pernai šalyje didelio masto kibernetinių atakų, išskyrus išpuolių prieš interneto portalą delfi.lt, nebuvo, tačiau „departamento turimais duomenimis, panašaus pobūdžio atakos buvo planuojamos mažiausiai du kartus“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mok... skaityti »

Verslas nepakankamai investuoja į IT saugumą

60 proc. specialistų, priimančių sprendimus informacinių technologijų srityje, mano, kad jų bendrovės skiria nepakankamai lėšų ir laiko IT saugumo politikai vystyti. Dėl to mažiau nei pusė bendrovių yra tikros dėl gero kibernetinių grėsmių prevencijos procesų organizavimo ir sistemingumo. skaityti »

ESET pristatė septintos kartos „ESET NOD32 Antivirus“ ir „ESET Smart Security“

Pasaulinė saugumo sprendimų kūrėja ESET oficialiai pristatė jau septintos kartos savo antivirusinius sprendimus namų vartotojams – „ESET NOD32 Antivirus“ ir „ESET Smart Security“. Antivirusinės programos papildytos naujomis funkcijomis: įsilaužimų blokatoriumi, išplėstiniu atminties nuskaitymu, skydu nuo pažeidžiamumo ir nemokama programėle „ESET Social Media Scanner“. skaityti »

Vilniuje IT saugumo profesionalai ruošis atremti kibernetines atakas

Lietuvoje stiprinamos IT profesionalų kibernetinio saugumo kompetencijos. UAB BAIP kviečia į pirmąją šalyje tokio pobūdžio kibernetinio saugumo konferenciją „Kibernetinė gynyba Lietuvoje 2013“. skaityti »

„Kaspersky Lab“ pradeda naują partnerių programą

„Kaspersky Lab“ ima įgyvendinti atnaujintą partnerių programą Rytų Europos, Lotynų Amerikos, Artimųjų Rytų, Afrikos šalyse ir Turkijoje, taip sujungiant ir optimizuojant darbą su partneriais visame regione. skaityti »

Ką reikia žinoti norint apsisaugoti nuo virtualių vagių

Galimybė sumokėti už prekes arba paslaugas internetu palengvino gyvenimą, o internetinės bankininkystės realiuoju laiku paslaugos išvadavo nuo varginančių eilių. Tačiau išpopuliarėję mokėjimai realiuoju laiku padeda kibernetiniams nusikaltėliams. skaityti »

Ekspertai pataria, kaip nepakliūti į kompiuterių-zombių tinklą

Brukalams platinti, virtualioms atakoms organizuoti ir kitoms neteisėtoms veikloms naudojami virusais užkrėstų kompiuterių tinklai (vadinamieji „botnet“) – XXI a. problema. Rekomendacijas, kaip nepakliūti į šiuos tinklus, pateikia Nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT. skaityti »

Išmaniųjų įrenginių revoliucija kelia vis daugiau saugumo problemų

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad mobiliųjų įrenginių naudojimas verslui atveria daugiau galimybių, tačiau kartu kelia vis didesnių grėsmių saugumui. skaityti »

9 patarimai, kaip saugiai naudotis nemokamu internetu

Kas kartą prisijungę prie nemokamo Wi-Fi interneto kanalo laikykitės būtiniausių saugumo patarimų. skaityti »

„Microsoft“ iš savo produktų pašalino beveik pusšimtį pažeidžiamumų

Korporacija „Microsoft“ vėl išleido nemažai sprendimų savo produktams apsaugoti. Šįkart publikuota 13 saugumo biuletenių apie 47 pažeidžiamumus „Internet Explorer“, „Outlook“, „SharePoint“, „Office“ ir „Windows“ branduolyje. skaityti »

Sukčiai mėgina išgauti duomenis apie mokėjimo korteles

Lietuvos bankas perspėja kredito kortelių turėtojus neužkibti ant sukčių meškerės – jie internetu mėgina apgaule išgauti asmeninius gyventojų duomenis ir pasisavinti lėšas iš jų sąskaitų. skaityti »