Kibernetinis saugumas svarbus ir kiekvienam vartotojui

Publikuota: 2014 m. balandžio 30 d. trečiadienis

Kibernetinis saugumas svarbus ne tik nacionalinio saugumo prasme, bet ir kiekvienam vartotojui, sako Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos strategijos padalinio vadovas Tomas Lamanauskas. Seime kibernetinio saugumo klausimais surengtoje diskusijoje jis pažymėjo, jog pastarųjų įvykių kontekste kibernetinio saugumo klausimas labiausiai tapo akcentuojamas gynybinio nacionalinio saugumo aspektu.

„Tai labai svarbu, ir mes matome, kad Lietuvoje tas aspektas labai svarbus,  labai daug pažeidimų, susijusių su nacionaliniu saugumu, tačiau tuo pačiu metu svarbu suprasti, kad kibernetinis saugumas nėra tik tai, kas svarbu nacionalinio saugumo ir gynybos prasme, kad tai svarbu kiekvieną dieną, ir svarbu kiekvienam, kuris naudojasi elektroninių ryšių priemonėmis, kurie naudojasi elektronine bankininkyste, elektroninės komercijos, prekybos priemonėmis, socialiniais tinklais, ir kiekvieną dieną mes susiduriame su klausimais, kurie susiję su kibernetiniu saugumu“, - sakė T. Lamanauskas.

Vidaus reikalų ministerijos atstovas Rimvydas Jančiauskas diskusijoje pristatė baigiamą derinti Kibernetinio saugumo įstatymo projektą. Pasak VRM atstovo, tikimasi, kad pritarus Vyriausybei projektas Seimą pasieks dar pavasario sesiją. Įstatymu būtų reglamentuojama iki šiol fragmentiškai atskiruose įstatymuose apibrėžiama kibernetinio saugumo sritis, kurią būtų pavesta kuruoti Krašto apsaugos ministerijai.

Taip pat numatyta kurti Nacionalinio kibernetinio saugumo centrą, kuris užsiimtų kibernetinių incidentų valdymu, rengtų nacionalinio kibernetinio saugumo būklės ataskaitas, gynybos planus.

Diskusijoje pasisakęs Seimo Informacinės visuomenės komiteto pirmininkas Mindaugas Bastys pažymėjo, kad elektroninės informacinės erdvės saugumo užtikrinimas yra vienas svarbiausių šių laikų prioritetų.

„Pastaraisiais metais (pasaulyje - red.) įvykę kibernetinio saugumo incidentai, kai paliečiamos visuomenei jautrios sritys, kai buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas, sutrikdytas bankinių paslaugų teikimas, parodo, kokią įtaką visuomenei turi kibernetini saugumo užtikrinimas“, - sakė komiteto vadovas.

Jis taip pat pabrėžė, jog kibernetinio saugumo užtikrinimas yra ne tik valstybės, bet ir privačių bendrovių rūpestis.

„Kibernetinio saugumo užtikrinimas priklauso ne tik nuo valstybės, bet ir nuo privačių bendrovių duomenų perdavimo, talpinimo paslaugų teikėjų. Vienas svarbiausių veiksnių kibernetinio saugumo užtikrinimui yra produktyvus nacionalinis ir tarptautinis bendradarbiavimas, veiksmų koordinavimas“, - kalbėjo M. Bastys.

Lietuvos karinė kontržvalgyba šią savaitę paskelbė ataskaitą, kurioje nurodė, kad pernai šalyje didelio masto kibernetinių atakų, išskyrus išpuolių prieš interneto portalą delfi.lt, nebuvo, tačiau „departamento turimais duomenimis, panašaus pobūdžio atakos buvo planuojamos mažiausiai du kartus“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mok... skaityti »

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »