Kodėl lietuviai piratauja?

Publikuota: 2015 m. balandžio 21 d. antradienis

Tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidė, kad nelegaliais būdais įvairią intelektinę  nuosavybę (IN) naudoja net 60 proc. apklaustųjų. Panašus skaičius žmonių mano, kad retkarčiais nelegaliai atsisiunčiamas filmas ar muzikos kūrinys niekam nepadaro žalos, tačiau ekspertų skaičiavimais, vien 2013 metais Lietuvos IN kūrėjai dėl nelegalios veiklos prarado 34 mln. eurų.

„Baltic Software Alliance“ (BSA) duomenimis, Rytų Europa, taip pat ir Lietuva, nuolat įvardijama kaip viena iš piratavimo lyderių pasaulyje, tad nenuostabu, kad mūsų šalyje ši problema itin aktuali. Dalis dėl piratavimo prarastos sumos, žinoma, priklauso muzikos ir kino industrijai: atlikėjai ir autoriai priversti ieškoti įvairių būdų kaip užsidirbti iš savo kūrybos, nes klasikinis laikmenų pardavimas sumenkęs, o skaitmeniniai kūrinių pardavimai nei iš tolo nekompensuoja patiriamų praradimų. Ekonomistų paskaičiavimai rodo, kad intelektinė nuosavybė Lietuvoje sukuria 5,4 proc. BVP, o jos produktų eksportas sudaro net 6 proc. – tai beveik dvigubai daugiau nei pieno produktų eksportas.

Dėl mažėjančių pajamų kūrėjai ir intelektinės nuosavybės teisių turėtojai turi ieškoti kitų būdų, kaip uždirbti iš savo produkcijos, o tai dažniausiai jų intelektinius kūrinius pabrangina. Lietuvoje kol kas neveikia pasaulinio lygio kino ir TV įrašų bibliotekos, o vietinis verslas nemato prasmės investuoti į skaitmeninio turinio platformas, kol jis yra laisvai pasiekiamas neteisėtais kanalais.

Apklausos duomenimis, atitinkamai net 11 ir 10 procentų apklaustųjų naudoja tik nelegaliu būdu įgytus filmus ir muzikos įrašus. Tačiau šie skaičiai yra labai sąlyginiai, nes žmonės nėra linkę atvirauti šia tema. Kita vertus, pastaruoju metu Lietuvoje sparčiai daugėja legalių muzikos transliavimo ir įsigijimo portalų: didžiausia pasaulio įrašų parduotuvė „iTunes“, populiariosios tiesioginio srauto paslaugos „Spotify“ bei „Deezer“, didžiausia lietuviškos muzikos biblioteka „Pakartot.lt“. Galimybių įsigyti muzikos įrašus ar teisėtai juos atkurti tikrai daugėja ir praktinio poreikio juos naudoti nelegaliai nebelieka. Labai iš lėto, bet visuomenės sąmoningumas didėja, o intelektiniai kūriniai imami traktuoti kaip bet kuris kitas produktas ar paslauga.“

Specialisto žodžius atkartoja ir 23 proc. „Spinter tyrimai“ apklausos respondentų, kurie teigia nelegalias kopijas iškeičiantys į legalių svetainių sukauptą turinį. Būtent alternatyvų turėjimas pirmiausiai leistų sumažinti neteisėto įrašų atkūrimo mastą: 34 proc. apklaustųjų pagrindine priežastimi įvardija didelį nelegalių IN gaminių prieinamumą, 30 proc. nurodė, kad tai – būdas sutaupyti pinigų, 24 proc. teigia nerandantys patogių būdų naudoti legaliai.

Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija 2000 m. pradėjo švęsti pasaulinę IN dieną, šiemet balandžio 26 d. ją minės ir Lietuva. Speciali 2015 m. Pasaulinės intelektinės nuosavybės dienos tema – „Susivienykime vardan muzikos“ (angl. „Get Up, Stand Up for Music).

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Korporatyvinis „Kaspersky Lab“ sprendimas pripažintas geriausiu

„Kaspersky Lab“ korporatyvinių vartotojų apsaugos sprendimas „Kaspersky Endpoint Security 8 Windows“ pelnė užtikrintą pergalę nepriklausomos laboratorijos „AV-Test“ 2012 m. rugsėjį–spalį atliktuose bandymuose. skaityti »

Žaidėjų kibernetinis saugumas: galingi slaptažodžiai ir budrumas

„Kaspersky Lab“ duomenimis, žaidimų realiuoju laiku mėgėjai vis dažniau tampa kibernetinių nusikaltėlių aukomis. skaityti »

Už brukalų siuntimą bendrovei skirta 1,86 mln. litų bauda

Jungtinės Karalystės rinkodaros bendrovei „Tetrus Telecoms“ paskirta baudą už tai, kad ši pastaruosius trejus metus SMS būdu siuntinėjo brukalus. Bendrovė privalės sumokėti 440 tūkst. svarų (1,86 mln. litų) baudą. skaityti »

Vartotojo įpročiai realiuoju laiku

„Kaspersky Lab“ atliko kasdienio vartotojų aktyvumo internete tyrimą. Pasirodo, viso pasaulio vartotojai iš įvairių internetinių paslaugų dažniausia renkasi elektroninį paštą (86 proc.), antroje vietoje – apsipirkimas realiuoju laiku (77 proc.), o trečioje – vaizdo įrašų peržiūra (75 proc.). skaityti »

JAV galima legaliai išmokti programišiaus amato

Tulsos universitete Amerikoje organizuojamas dvejų metų kursas „Cyber Cops“, po kurio beveik kiekvienas pakankamų protinių gabumų žmogus gali tapti tikru programišiumi. skaityti »

Brukalai 2012 m. spalį: mažiau nereiškia saugiau

„Kaspersky Lab“ duomenimis, brukalų dalis pašto sraute 2012 m. spalį, palyginti su rugsėju, sumažėjo 4,5 proc. ir sudarė apie 68 proc. Taigi spalį šis rodiklis tapo žemiausias nuo metų pradžios. skaityti »

Moteris realiuoju laiku: socialiniai tinklai ir batai

Šių metų pradžioje Vartotojų elektronikos asociacijos (Consumer Electronics Association, CEA) atliktas rinkos tendencijų tyrimas patvirtino, kad technologijų klausimais domisi tiek vyrai, tiek moterys. skaityti »

Programišiai atakavo eglučių parduotuves

Rusijos internetines parduotuves, prekiaujančias naujametėmis prekėmis, atakavo programišiai. skaityti »

„Kaspersky Lab“: kaip atsiranda aptiktų virusų pavadinimai?

Apie virusų pavadinimus pasakoja Aleksandras Gostevas, „Kaspersky Lab“ pagrindinis antivirusų ekspertas. skaityti »

Technologija „Automatinė apsauga nuo eksploitų“ – efektyvi 100 proc.

Inovatyvi „Kaspersky Lab“ technologija „Automatinė apsauga nuo eksploitų“ iš naujojo „Kaspersky Internet Security 2013“ sprendimo pademonstravo šimtaprocentinį rezultatą testuojant vartotojų apsaugą nuo sudėtingiausių grėsmių – eksploitų. skaityti »