Kodėl lietuviai piratauja?

Publikuota: 2015 m. balandžio 21 d. antradienis

Tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidė, kad nelegaliais būdais įvairią intelektinę  nuosavybę (IN) naudoja net 60 proc. apklaustųjų. Panašus skaičius žmonių mano, kad retkarčiais nelegaliai atsisiunčiamas filmas ar muzikos kūrinys niekam nepadaro žalos, tačiau ekspertų skaičiavimais, vien 2013 metais Lietuvos IN kūrėjai dėl nelegalios veiklos prarado 34 mln. eurų.

„Baltic Software Alliance“ (BSA) duomenimis, Rytų Europa, taip pat ir Lietuva, nuolat įvardijama kaip viena iš piratavimo lyderių pasaulyje, tad nenuostabu, kad mūsų šalyje ši problema itin aktuali. Dalis dėl piratavimo prarastos sumos, žinoma, priklauso muzikos ir kino industrijai: atlikėjai ir autoriai priversti ieškoti įvairių būdų kaip užsidirbti iš savo kūrybos, nes klasikinis laikmenų pardavimas sumenkęs, o skaitmeniniai kūrinių pardavimai nei iš tolo nekompensuoja patiriamų praradimų. Ekonomistų paskaičiavimai rodo, kad intelektinė nuosavybė Lietuvoje sukuria 5,4 proc. BVP, o jos produktų eksportas sudaro net 6 proc. – tai beveik dvigubai daugiau nei pieno produktų eksportas.

Dėl mažėjančių pajamų kūrėjai ir intelektinės nuosavybės teisių turėtojai turi ieškoti kitų būdų, kaip uždirbti iš savo produkcijos, o tai dažniausiai jų intelektinius kūrinius pabrangina. Lietuvoje kol kas neveikia pasaulinio lygio kino ir TV įrašų bibliotekos, o vietinis verslas nemato prasmės investuoti į skaitmeninio turinio platformas, kol jis yra laisvai pasiekiamas neteisėtais kanalais.

Apklausos duomenimis, atitinkamai net 11 ir 10 procentų apklaustųjų naudoja tik nelegaliu būdu įgytus filmus ir muzikos įrašus. Tačiau šie skaičiai yra labai sąlyginiai, nes žmonės nėra linkę atvirauti šia tema. Kita vertus, pastaruoju metu Lietuvoje sparčiai daugėja legalių muzikos transliavimo ir įsigijimo portalų: didžiausia pasaulio įrašų parduotuvė „iTunes“, populiariosios tiesioginio srauto paslaugos „Spotify“ bei „Deezer“, didžiausia lietuviškos muzikos biblioteka „Pakartot.lt“. Galimybių įsigyti muzikos įrašus ar teisėtai juos atkurti tikrai daugėja ir praktinio poreikio juos naudoti nelegaliai nebelieka. Labai iš lėto, bet visuomenės sąmoningumas didėja, o intelektiniai kūriniai imami traktuoti kaip bet kuris kitas produktas ar paslauga.“

Specialisto žodžius atkartoja ir 23 proc. „Spinter tyrimai“ apklausos respondentų, kurie teigia nelegalias kopijas iškeičiantys į legalių svetainių sukauptą turinį. Būtent alternatyvų turėjimas pirmiausiai leistų sumažinti neteisėto įrašų atkūrimo mastą: 34 proc. apklaustųjų pagrindine priežastimi įvardija didelį nelegalių IN gaminių prieinamumą, 30 proc. nurodė, kad tai – būdas sutaupyti pinigų, 24 proc. teigia nerandantys patogių būdų naudoti legaliai.

Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija 2000 m. pradėjo švęsti pasaulinę IN dieną, šiemet balandžio 26 d. ją minės ir Lietuva. Speciali 2015 m. Pasaulinės intelektinės nuosavybės dienos tema – „Susivienykime vardan muzikos“ (angl. „Get Up, Stand Up for Music).

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Suimti du vyrai, pavogę 8 mln. vartotojų duomenis

Kaip praneša Pietų Korėjos policija, sekmadienį buvo suimti du vyrai, įtariamai pavogę 8 mln. vienos telekomunikacijų bendrovės vartotojų duomenis. skaityti »

IT ekspertai įspėja: artėjant Londono olimpiadai suaktyvėjo sukčiai

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad per pastaruosius tris mėnesius net 59 proc. padaugėjo pranešimų apie klastojimo (angl. Phishing) atvejus. skaityti »

Muzikantai prašo aktyviau kovoti su piratais

Britų muzikantai parašė laišką, kuriame reikalauja, kad interneto paslaugų teikėjai, paieškos sistemų savininkai ir šalies valdžia aktyviau kovotų su piratavimu. skaityti »

Nemokamas sūris, arba Kas slypi už loterijų internete šydo

Apie tipines apgavystės schemas, įvairias kenkėjų gudrybes, taip pat apie būdus, kaip atskirti apgaulingus pranešimus nuo tikrų, pasakoja „Kaspersky Lab“ internetinių šiukšlių analitikė Marija Rubinštein. skaityti »

Mokslininkas papasakojo apie „muzikinę“ Irano branduolinės programos ataką

Irano atominės energetikos organizacijos (AEOI) mokslininkas pranešė apie dar vieną programišių ataką, nukreiptą į šalies branduolinę programą. Mokslininko laiškus savo tinklaraštyje publikavо Mikko Hypponenas, antivirusinės kompanijos „F-secure“ tyrimų direktorius. skaityti »

Amerikiečių žvalgybos vadovas dalyvaus programišių konferencijoje

JAV nacionalinio saugumo agentūros vadovas Kitas Aleksanderis (Keith B. Alexander) skaitys pranešimą programišių konferencijoje „Defcon“, liepos 26–29 dienomis vyksiančioje Las Vegase. skaityti »

Kovotojai su brukalais uždarė trečią pagal dydį zombių tinklą

JAV, Rusijos ir Didžiosios Britanijos kompiuterinio saugumo ekspertai uždarė kompiuterių-zombių tinklą „Grum“, per kurį išplatinta 18 proc. pasaulinio brukalų kiekio. skaityti »

Pirmadienį dėl viruso vartotojai liks be interneto

Ekspertų teigimu, liepos 9 dieną dėl viruso „DNS Changer“ daugiau kaip 350 tūkst. kompiuterių gali prarasti interneto prieigą. skaityti »

Europarlamentas balsavo prieš antipiratinį susitarimą ACTA

Europarlamentas balsavo prieš antipiratinį susitarimą ACTA (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Prieš susitarimo pasirašymą balsavo 478 deputatai, už jo priėmimą – 39, 146 susilaikė. skaityti »

FTB areštavo 24 programišius

JAV valdžios institucijos pranešė areštavusios 24 įtariamuosius iš tarptautinio programišių tinklo. Jie įtariami pavogę plastikinių kortelių ir bankų rekvizitų duomenis bei organizavę machinacijas. skaityti »