Kodėl lietuviai piratauja?

Publikuota: 2015 m. balandžio 21 d. antradienis

Tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidė, kad nelegaliais būdais įvairią intelektinę  nuosavybę (IN) naudoja net 60 proc. apklaustųjų. Panašus skaičius žmonių mano, kad retkarčiais nelegaliai atsisiunčiamas filmas ar muzikos kūrinys niekam nepadaro žalos, tačiau ekspertų skaičiavimais, vien 2013 metais Lietuvos IN kūrėjai dėl nelegalios veiklos prarado 34 mln. eurų.

„Baltic Software Alliance“ (BSA) duomenimis, Rytų Europa, taip pat ir Lietuva, nuolat įvardijama kaip viena iš piratavimo lyderių pasaulyje, tad nenuostabu, kad mūsų šalyje ši problema itin aktuali. Dalis dėl piratavimo prarastos sumos, žinoma, priklauso muzikos ir kino industrijai: atlikėjai ir autoriai priversti ieškoti įvairių būdų kaip užsidirbti iš savo kūrybos, nes klasikinis laikmenų pardavimas sumenkęs, o skaitmeniniai kūrinių pardavimai nei iš tolo nekompensuoja patiriamų praradimų. Ekonomistų paskaičiavimai rodo, kad intelektinė nuosavybė Lietuvoje sukuria 5,4 proc. BVP, o jos produktų eksportas sudaro net 6 proc. – tai beveik dvigubai daugiau nei pieno produktų eksportas.

Dėl mažėjančių pajamų kūrėjai ir intelektinės nuosavybės teisių turėtojai turi ieškoti kitų būdų, kaip uždirbti iš savo produkcijos, o tai dažniausiai jų intelektinius kūrinius pabrangina. Lietuvoje kol kas neveikia pasaulinio lygio kino ir TV įrašų bibliotekos, o vietinis verslas nemato prasmės investuoti į skaitmeninio turinio platformas, kol jis yra laisvai pasiekiamas neteisėtais kanalais.

Apklausos duomenimis, atitinkamai net 11 ir 10 procentų apklaustųjų naudoja tik nelegaliu būdu įgytus filmus ir muzikos įrašus. Tačiau šie skaičiai yra labai sąlyginiai, nes žmonės nėra linkę atvirauti šia tema. Kita vertus, pastaruoju metu Lietuvoje sparčiai daugėja legalių muzikos transliavimo ir įsigijimo portalų: didžiausia pasaulio įrašų parduotuvė „iTunes“, populiariosios tiesioginio srauto paslaugos „Spotify“ bei „Deezer“, didžiausia lietuviškos muzikos biblioteka „Pakartot.lt“. Galimybių įsigyti muzikos įrašus ar teisėtai juos atkurti tikrai daugėja ir praktinio poreikio juos naudoti nelegaliai nebelieka. Labai iš lėto, bet visuomenės sąmoningumas didėja, o intelektiniai kūriniai imami traktuoti kaip bet kuris kitas produktas ar paslauga.“

Specialisto žodžius atkartoja ir 23 proc. „Spinter tyrimai“ apklausos respondentų, kurie teigia nelegalias kopijas iškeičiantys į legalių svetainių sukauptą turinį. Būtent alternatyvų turėjimas pirmiausiai leistų sumažinti neteisėto įrašų atkūrimo mastą: 34 proc. apklaustųjų pagrindine priežastimi įvardija didelį nelegalių IN gaminių prieinamumą, 30 proc. nurodė, kad tai – būdas sutaupyti pinigų, 24 proc. teigia nerandantys patogių būdų naudoti legaliai.

Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija 2000 m. pradėjo švęsti pasaulinę IN dieną, šiemet balandžio 26 d. ją minės ir Lietuva. Speciali 2015 m. Pasaulinės intelektinės nuosavybės dienos tema – „Susivienykime vardan muzikos“ (angl. „Get Up, Stand Up for Music).

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Microsoft“ rado naują būdą kovoti su piratavimu

Nauja operacinė sistema, skirta „Xbox 360“, užkirs kelią daugeliui piratinių diskų. skaityti »

Piratavimas internete – bausti ar pasigailėti?

Autorių teises ginančios organizacijos jau kelerius metus tęsia kovą su nelegaliai muziką, filmus, programinę įrangą platinančiomis interneto svetainėmis bei jų paslaugomis besinaudojančiais interneto vartotojais, kurie vadinami XXI a. piratais. skaityti »

Vokietijos tinklalapiams kas dvi sekundes gresia kibernetinė ataka

Balandžio 1 dieną Bonoje pradėjo veikti Nacionalinis kibernetinės apsaugos centras (vok. Сyber–Abwehrzentrum), vadovaujamas Federalinės informacinės technikos apsaugos žinybos. skaityti »

Policija stoja į kovą su interneto teršėjais

„Kasperskio laboratorijos“ ekspertų vertinimu, pasaulinio brukalų srauto mažėjimas 2010 metų pabaigoje tiesiogiai susijęs su teisėsaugos organų veikla. skaityti »

„Kaspersky“: 4 iš 5 elektroninių laiškų yra brukalai

Šiandien maždaug 4 iš 5 siunčiamų laiškų yra brukalai, skelbia pasaulinė antivirusinės programinės įrangos gamintoja „Kaspersky Lab.“. skaityti »

„Microsoft“ siūlo kompiuteriams išduoti saugumo sertifikatus

Praėjusiais metais bendrovės „Microsoft“ „Trustworthy Computing“ padalinio viceprezidentas Skotas Čarni pasiūlė įvesti naujus kovos su kompiuteriniais virusais būdus. skaityti »

Kijeve vyks saugumo paroda KIPS 2011

2011 metų vasario 23–26 dienomis Ukrainos sostinėje Kijeve vyks pirmoji tarptautinė saugumo paroda konferencija KIPS 2011, kurios šūkis „Apsaugos niekada nebus per daug!“. skaityti »

„Smart House“ – saugiam gyvenimui

Saugumas – vienas svarbiausių dalykų šiuolaikinio žmogaus gyvenime. Intelektinio būsto sprendimus (angl. Smart House) diegianti bendrovė „Penki kontinentai“ pristato išskirtines IP vaizdo kameras. skaityti »

„BakuTel“ lankytojai domisi saugos sprendimais, HD transliacijomis ir intelektiniu būstu

„BakuTel“ lankytojai domisi saugos sprendimais, HD transliacijomis ir intelektiniu būstu skaityti »

Intelektinis būstas – patogumo ideologija

Spalio 12–15 dienomis Minske rengiamo XV Baltarusijos energetinio ir ekologinio forumo metu vyks VI tarptautinė specializuota paroda „Eksposvet 2010“ (angl. Expolight 2010). skaityti »