Jauno lietuvio architekto rankose – pasaulinis apdovanojimas už inovaciją tvarios architektūros srityje
Viename svarbiausių pasaulyje tvarios architektūros ir statybos apdovanojimų „Holcim Awards 2012“, lietuvio architekto Povilo Čepaičio ir jo bendramokslių išrasta plastiškų betono elementų gamybos sistema apdovanota trečiąja vieta kategorijoje „Už inovacijas“.
Šveicarijos betono gamintoja kompanija „Holcim“ apdovanojimų už tvarią architektūrą konkursą organizuoja nuo 2005 m. Kas 3 metus vykstančio konkurso tikslas – išrinkti projektus, kurie praplečia supratimą apie tvarią statybą, propaguoja fizinės, socialinės aplinkos kokybę bei ekonominį racionalumą, o tuo pačiu architektūros estetinę kokybę. Konkurse apdovanojami tvarios architektūros projektai, realizuoti pastatai, o specialioje kategorijoje – technologinės inovacijos. Šiemetiniam „Holcim“ konkursui buvo pateikta apie 6000 projektų iš 146 šalių.
Trečiosios vietos apdovanojimą ir 15 000 JAV dolerių premiją Architektūros Asociacijos Architektūros mokykloje (AA School of Architecture), Londone magistro studijas baigęs P.Čepaitis kartu su bendramoksliais LLuis Enrique, Diego Ordoñez ir Carlos Piles gavo už savo baigiamąjį magistro darbą – efektyvią sistemą „Cast on Cast“ sudėtingos geometrijos betoniniams elementams gaminti.
Pasak P.Čepaičio, šiuolaikinėje architektūroje itin dažnai naudojamos plastiškos kompiuterinėmis programomis sukurtos formos, kurias, deja, iki šiol įgyvendinti yra sudėtinga ir brangu. P.Čepaičio ir jo bendramokslių komanda, vadovaujama dėstytojų Yusuke Obuchi (Japonija) ir Rob Stuart–Smith (Australija) ėmėsi iššūkio sukurti efektyvų, tvarų ir universalų metodą netradicinių formų architektūrai realizuoti.
Sistemą „Cast on Cast“ sudaro 2 dalys: analitinė–matematinė ir realizacijos. Pirmojo – parametrizavimo – proceso metu, naudojantis suprogramuoti algoritmu, architekto suprojektuotas trimatis paviršius suskaidomas į smulkius analogiško dydžio komponentus (paneles, plyteles, fasadines plokštes) taip, kad juos būtu galima sudėti vieną ant kito į kompaktiškus „bokštus“.
Komponentus apibrėžiančios koordinatės persiunčiamos kompiuteriu valdomam robotui mašinai. Pagaminus pirmąjį elementą, ant jo liejama klampi medžiaga (cementas, molis, polimerai ar pan.) ir formuojamas antrasis, ant kurio – trečiasis ir t.t. Visi išlieti komponentai kompaktiškais bokštais gabenami į statybos aikštelę ir joje surenkami.
Tarptautinei žiuri imponavo ne tik sistemos „Cast on Cast“ suteikiama galimybė įgyvendinti ambicingų formų dizainą, bet ir tai, jog projektavimo, gamybos ir statybos proceso metu itin racionaliai naudojami medžiagų ir ekonominiai resursai.
Metodas „Cast on Cast“ jau išbandytas ir realybėje – bendradarbiaujant su Ispanijos architektais „GGLab“, 2011 m. rudenį buvo sukurtos ir pagamintos lenktos keraminės plytelės paviljono podiumui.