Kompetencija ir ryžtas – svarbiausi lyderio bruožai

 

Straipsnį taip pat galite rasti 2013 m. vasario 25 d. žurnalo „Veidas“ numeryje >>> 

20 metų sėkmingai veikiančios įmonių grupės „Penki kontinentai“ produkcija šiandien prekiaujama daugiau nei 65 šalyse, įmonė turi antrinių įmonių devyniose valstybėse. Su įmonių grupės valdybos pirmininku Idraku Dadašovu kalbamės apie tai, kokie yra svarbiausi sėkmingai veikiančios kompanijos vadovo bruožai.

Jūsų vertinimu, kokiomis savybėmis turi pasižymėti šiuolaikinei kompanijai vadovaujantis lyderis?

Lyderiais ne gimstama – lyderystę reikia išsiugdyti. Atkaklus tikslo siekimas, visiškas atsidavimas savo darbui ir mokėjimas prognozuoti įvykius – tai savybės, be kurių neįmanoma to pasiekti. Vis dėlto labiausiai išskirčiau kompetenciją, ryžtą ir intuiciją. Kai žmogus tikslingai ir atkakliai siekia rezultato, susitapatina su savo darbu, yra užtikrintas ir ryžtingas – jis turi visas galimybes tapti lyderiu.

Šiuolaikinis lyderis sau turi kelti tikslius uždavinius ir būtinai atsižvelgti į savo paties klaidas. Nekomunikabilus ir uždaras žmogus negali paskui save vesti komandos. Lyderis yra matomas, aplinkiniai juo turi pasitikėti. Pavaldiniams imponuoja vadovas, prisiimantis atsakomybę, gebantis suburti bei uždegti komandą ir sąžiningai pripažįstantis klaidas. 

Lyderis – pagrindinė visos hierarchijos grandis, kontroliuojanti visus kompanijos procesus bei atsakanti ir už savo, ir už kitų komandos narių klaidas. Jis savo patirtimi turi įrodyti, kad tik kartu galima pasiekti sėkmės. Ir tai daryti reikia paprastai bei natūraliai.

Ir versle, ir gyvenime vadovaujuosi sąžiningumo ir teisingumo principais: pradėjai ėjimą – eik. Sąžiningumas ir teisingumas labai svarbu. Kai užsiimi tuo, kas tau iš tiesų labai įdomu, kai visa siela atsiduoti mėgstamai veiklai, negali būti neprincipingas. Ne visiems patinka, kai jiems nurodomi jų trūkumai, ypač aukštesnio ir vidutinio lygio vadovams. Tačiau lyderis privalo būti objektyvus, bet kartu reikia išsaugoti pagarbą žmonėms. Jei tavimi pasitiki, neabejoja tavo sąžiningumu ir objektyvumu, kritika ne taip žeidžia.

O kokie vadovavimo tarptautinei kompanijai, kurioje dirba įvairių tautybių ir kultūrų žmonės, ypatumai?

Tarptautinėje rinkoje dirbančios kompanijos vadovas turi išmanyti tokio vadovavimo principus, suvokti skirtingų tautybių žmonių ypatumus – tik taip jis galės priimti optimalius vadovavimo sprendimus.

Dėl kompanijų siekių plėsti savo veiklą, tapti stambiomis daugiatautėmis korporacijomis, ir dėl pasaulinės ekonomikos globalizacijos iš esmės iškilo naujų su skirtingomis kultūromis susijusio organizacinio elgesio problemų. Viena vertus, plečiantis tarptautiniams ekonominiams ryšiams, daugiau bendradarbiaujant ekonomikos ir visuomeninio gyvenimo srityse, šalys vis labiau suartėja, panašėja organizacijų vystymosi strategijos, technologijos, gamyba ir inovacijos. Kita vertus, išlieka kultūrinės šalių vertybės ir joms būdingi vadovavimo ypatumai.

Kaip įmonių grupei „Penki kontinentai“ pavyksta rinkoje išsaugoti lyderės pozicijas?

Mūsų sėkmės garantas – kruopšti rinkos ir savo veiklos analizė, taip pat nuolatinė naujų galimybių paieška, o ne bandymas išspausti naudos iš esamos padėties.

Ne mažiau svarbu ir dinaminė verslo procesų valdymo modelio kaita, nuoširdus požiūris į savo klientus ir, žinoma, stiprių vadovų komanda. Ir dar – jokiu būdu negalima užmigti ant laurų. Tik klaidų analizė padeda judėti pirmyn ir išsaugoti lyderio pozicijas.

Kokia inovacijų reikšmė kompanijos plėtrai?

Inovacijos yra ne dėl inovacijų. Tai žinių, kūrybiškumo ir talento reikalaujantis darbas. Norint išgyventi milžiniškos konkurencijos sąlygomis svarbiausia didinti kuriamos produkcijos ir teikiamų paslaugų konkurencingumą.

Svarbu išlaikyti balansą, užtikrinantį optimalų kokybės ir kainos santykį, leidžiantį sutelkti dėmesį į kokybę, mažinti išlaidas ir gerinti aptarnavimą. Jei neturi konkurencinio pranašumo – neturi ateities. Kompanija privalo realiai bei objektyviai įvertinti savo konkurencingumą ir suprasti, kad inovacijos reikalauja talento, kūrybiškumo bei nuolatinės naujų idėjų turinčių žmonių paieškos.

Jūsų nuomone, kodėl verta plėsti bendradarbiavimą su užsienio partneriais?

Kai tik Lietuva atgavo nepriklausomybę, įmonių grupė „Penki kontinentai“ buvo viena pirmųjų privačių lietuviško kapitalo įmonių, pradėjusių megzti ryšius su užsienio kompanijomis. Tarptautinių kompanijų patirtis, partnerystės reikalavimai, atestacijos, su užsienio partneriais bendraujančių kvalifikuotų darbuotojų sertifikatai – labai svarbi varomoji jėga, verčianti perprasti tokių pasaulinių lyderių kaip „Wincor Nixdorf“, „Cisco“, „Microsoft“, „Motorola“, „Unisys“ standartus.

Mūsų apie 20 metų trunkantis bendradarbiavimas su didelėmis tarptautinėmis kompanijomis suteikia pasitikėjimo savo jėgomis. Norint dirbti tarptautinėje rinkoje labai svarbu išmanyti tarptautinius standartus ir išlaikyti aukštą produktų bei paslaugų kokybės lygį. Darbas su užsienio kompanijomis skatina nuolat siekti pažangos, suteikia pasitikėjimo ir padeda didinti savo verslo nepriklausomybę.

Jūsų įmonės sėkmingai dirba, jose sukurti produktai pelno tarptautinius apdovanojimus, kokie Jūsų ateities siekiai?

Duomenų apdorojimo srityje esu jau daugiau nei 40 metų, tad man ateitis – tai, kas bus jau šį vakarą. Ateitį reikia planuoti ir dalyti atkarpomis.

Prieš kelias dienas su didžiuliu pasididžiavimu pakviečiau sertifikuotus mūsų kompanijos inžinierius kartu nusifotografuoti. Norėjau, kad jie suprastų, jog pasaulinio lygio kompanijų sertifikatai yra svarbus jų biografijos etapas. Apdovanojimas už vieną ar kitą produktą man yra tiesioginis mano komandos narių įvertinimas. Pelnę apdovanojimą jie pamato savo darbo rezultatus, suvokia savo vaidmenį tame procese, ima kurti naujus pažangius produktus ir siekti dar aukštesnių tikslų.

Pabaigoje norėčiau pridurti, kad gyvenime labai svarbu žinoti, ko nori, tiksliai ir aiškiai reikšti nuomonę bei siekti, kad tavęs ne tik klausytų, bet ir tave suprastų.