Urbanistinės analizės mokslo laboratorijos dešimtmečio darbai – parodoje

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Urbanistinės analizės mokslo laboratorija šiemet švenčia veiklos dešimtmetį. Šia proga VGTU Saulėtekio rūmų centrinio korpuso penktame aukšte atidaryta paroda, eksponuojami reikšmingiausi laboratorijos moksliniai ir kūrybiniai darbai.

Parodos darbai atskleidžia platų VGTU Urbanistinės analizės mokslo laboratorijos veiklos spektrą: eksponuojami teritorijų planavimo dokumentai, urbanistinių parametrų galimybių studijos, architektūrinių-urbanistinių konkursų projektai. Dauguma jų nagrinėjo miestų ar jų dalių ilgalaikės plėtros galimybes ir nesiekė greito sprendimų realizavimo, tačiau dalis mokslininkų pasiūlymų vis dėlto buvo įgyvendinti praktikoje.

Paroda taip pat atspindi, kaip per dešimtmetį keitėsi praktinis urbanistikos mokslo taikymas – nepaisant reikšmingų ekonominių svyravimų miesto raidoje, urbanistinių sprendimų poreikis išaugo. Tą įrodo besikeičiantis teritorijų planavimo teisinis reglamentavimas – į miestą vis dažniau žvelgiama ne kaip į žemės nuosavybės ir paskirčių rinkinį, bet kaip į urbanistinę erdvę, turinčią konkrečius kokybinius ir kiekybinius parametrus.

„Keičiantis technologijoms, per pastarąjį dešimtmetį išryškėjo specializacijų poreikis, neišskiriant ir architekto profesijos. Todėl rengiant vieną ar kitą urbanistinį projektą įvertinamas jo sudėtingumas, ir reikalui esant į projekto komandą kviečiami konkretūs specialistai,“ – apie VGTU Urbanistinės analizės mokslo laboratorijos veiklos specifiką pasakojo mokslo darbuotoja doc. dr. Inesa Alistratovaitė-Kurtinaitienė.

Kadangi visi laboratorijos darbai netilpo į vieną parodą, ilgametis padalinio vedėjas prof. Algis Vyšniūnas rengia leidinį, kuriame planuojama sudėti išsamią informaciją ne tik apie nuveiktus darbus, bet ir apie laboratorijos įsikūrimą bei veiklos principus.