Lietuvos bankas kredito unijų atstovams šalies regionuose pristato sektoriaus stiprinimo priemones
Lietuvos bankas pradėjo kredito unijų sektoriaus stiprinimo priemonių pristatymų ciklą kredito unijų vadovams ir atstovams šalies regionuose. Iš viso numatyti susitikimai su penkių regionų kredito unijų atstovais visoje Lietuvoje.
„Viešoje diskusijoje dėl kredito unijų ateities dalyvavusios šalys iš esmės sutinka, kad sektoriui būtini pokyčiai. Todėl siekiame, kad apie siūlomas priemones iš pirmų lūpų išgirstų ten, kur kredito unijos yra itin svarbios – šalies regionuose“, – po susitikimo su Panevėžio regiono kredito unijų atstovais sakė Gediminas Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius.
Lietuvos bankas, apibendrinęs viešos diskusijos dėl kredito unijų ateities rezultatus, Seime sudarytai darbo grupei dėl kredito unijų sektoriaus struktūrinės reformos praėjusį mėnesį pristatė konkrečias priemones, kurios sustiprintų kredito unijų veiklą.
Siekiant užtikrinti tvarią ir efektyvią kredito unijų veiklą, reikalingi pakeitimai, kurie apimtų tris pagrindines sritis: kapitalą, sektoriaus kooperaciją ir kredito unijų valdymą.
Kredito unijų sektoriaus kapitalą siūloma stiprinti kaupiant kapitalo atsargą iš pelno arba formuojant jį iš stabilių pajinių įnašų. Šiuo metu didžiąją kapitalo dalį sudaro nepastovus ir nepakankamai nuostolius absorbuojantis kapitalas iš paskolas paėmusių narių papildomų pajinių įnašų.
Vienas iš esminių siūlymų yra įdiegti kryžminių garantijų sistemą pagal principą „vienas už visus, visi už vieną per privalomą kredito unijų narystę centrinėse kredito unijose (CKU). Taip atsirastų paskatų kredito unijų grupės nariams daug atidžiau prižiūrėti ir kontroliuoti unijų veiklą.
Kredito unijų grupėse galiotų visapusiška narių finansinė atsakomybė, konsoliduota finansinė apskaita ir priežiūra, profesionali vadyba ir išplėtota vidaus kontrolė.
Anot G. Šimkaus, prieš įgyvendinant tokią garantijų sistemą, būtų atliktas išsamus ir nepriklausomas į CKU grupę besijungiančių kredito unijų turto kokybės vertinimas.
Įgyvendinus siūlomas priemones, kredito unijų sektorių būtų galima grąžinti į efektyvaus skolintojo smulkiam ir vidutiniam verslui gretas.