Naujas įstatymas sumažins kliūtis profesionalų judumui

Europos profesinė kortelė suteiks galimybę 5 profesijų atstovams pagreitinti ir supaprastinti profesinių kvalifikacijų pripažinimą, kai profesionalai vyksta dirbti į kitas ES valstybes. 2016 m. ši kortelė įsigalios vaistininkams, kineziterapeutams, bendrosios praktikos slaugytojams, kalnų gidams ir nekilnojamojo turto agentams. Ūkio ministerijos parengtame ir Vyriausybės patvirtintame Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo pakeitimo projekte įtvirtinta nuostata dėl Europos profesinės kortelės įvedimo, skatinamas tęstinis specialistų kvalifikacijos tobulinimas, apsaugoma nuo medikų ir pedagogų, kuriems uždrausta užsiimti profesine veikla.

„Įstatymo projekte įtvirtinama svarbi nuostata dėl Europos profesinės kortelės įvedimo. Minėta kortelė padės pagreitinti specialistų, norinčių dirbti kitose valstybėse narėse pagal reglamentuojamą profesiją, profesinių kvalifikacijų pripažinimą. Ji bus išduodama per vidaus rinkos informacinę sistemą ir prilygs profesinės kvalifikacijos pripažinimo dokumentui“, – sako ūkio ministras Evaldas Gustas.

Bus sudarytos sąlygos specialistams greitai ir lengvai gauti visą dominančią informaciją apie profesinių kvalifikacijų pripažinimą. Tokias paslaugas teiks pagalbos centras, kurio funkcijas atliks Ūkio ministerija ir kontaktinis centras. Lietuvoje kontaktinio centro paslaugas teiks VšĮ „Versli Lietuva“ administruojamas Paslaugų ir gaminių bei statybos srities gaminių kontaktinis centras.

Teikiamame įstatymo projekte yra atnaujinami būtiniausi rengimo reikalavimai gydytojams, odontologams, slaugytojams, akušeriams, veterinarijos gydytojams ir architektams, atsižvelgiant į reikalavimų šių profesijų atstovams pokyčius.

Įstatymo projektu siūloma įtvirtinti įspėjimo apie sveikatos priežiūros ir farmacijos profesionalus (gydytojus, slaugytojus, vaistininkus ir kt.) ir kai kuriuos švietimo specialistus, kuriems valstybėje narėje veikla buvo sustabdyta ar apribota kompetentingos institucijos ar teismo, mechanizmą. Taip siekiama išvengti atvejų, kai gydytojai ar su vaikais dirbantys mokytojai, kuriems uždrausta verstis gydytojo ar pedagogo praktika vienoje ES valstybėje narėje, išvyksta dirbti į kitą ES valstybę, kur apie jiems taikomą draudimą nežinoma.

Kartu su įstatymo pakeitimo projektu taip pat teikiamos Advokatūros įstatymo pataisos, suteikiančios teisę Lietuvos advokatūrai pripažinti advokato padėjėjo kitoje valstybėje narėje atliktą profesinę praktiką.

Įstatymo projektai parengti atsižvelgiant į naujos ES profesinių kvalifikacijų pripažinimo direktyvos nuostatas ir konsultuojantis su Europos Komisija bei tuo tikslu sudaryta tarpinstitucine darbo grupe. Planuojamas abiejų teisės aktų įsigaliojimo laikas – 2016 m. pradžia.