Asmeninių finansų tvarkymo seminaruose gyventojai labiausiai domėjosi investavimu ir atsakingu skolinimusi

Trijuose miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – Lietuvos banko rengtuose seminaruose apsilankė daugiau nei 1 000 Lietuvos gyventojų. Didelio susidomėjimo sulaukė ir „Pinigų bitės“ organizuoti jaunimui skirtos savaitės renginiai, kurių metu studentai buvo kviečiami diskutuoti apie asmeninius finansus, verslo pradžią, dalyvauti kūrybiniame konkurse „Mano studentiškas biudžetas“.  

 „Šiemet seminaruose sulaukėme daug jaunų žmonių. Nenuostabu, kad šiai amžiaus grupei asmeninių finansų valdymo, skolinimosi (studijoms, būstui) klausimai yra labai aktualūs. Dažnas nustebdavo sužinojęs, kokia svarbi skolinantis yra kiekvieno asmens kredito istorija ir kaip sunku, bet būtina iš anksto įvertinti būsimą gyvenimo kokybės, įpročių pasikeitimą atėjus laikui mokėti paskolos įmokas“, – sakė diskusijas vedęs Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka.

Lapkričio ir gruodžio mėn. vykusių seminarų dalyviai išgirdo išsamius paaiškinimus, į ką reikia atkreipti dėmesį sudarant paskolos sutartį, kokios yra kliento ir finansinių paslaugų teikėjo teisės ir pareigos, kaip elgtis, jei nebepavyksta laiku mokėti įmokų. Dar vienas aktualus ir seminarų dalyvius itin dominęs klausimas – alternatyvios ilgalaikio taupymo ir investavimo priemonės.

„Šiuo metu šalies bankų siūlomos indėlių palūkanos yra mažos, todėl dauguma ieško alternatyvų indėliams. Pirmiausia žvilgsnis krypsta į Vyriausybės platinamus skolos vertybinius popierius ar kredito unijas, daugiau dėmesio sulaukia ir po krizės vis dar atsargiai vertinamos investicijos į akcijas ir fondus“, – sakė V. Šapoka.

Lietuvos banko rengtuose seminaruose patirtimi dalijosi finansų ekspertai dr. Aušra Maldeikienė, Simonas Krėpšta ir Lukas Macijauskas. Didelio dalyvių susidomėjimo sulaukė ir rašytojos Ilzės Butkutės pranešimas apie tai, kurios mūsų pačių nuostatos padeda siekti finansinių tikslų, o kurios trukdo.

Absoliuti dauguma seminarų dalyvių tvirtino, kad įgytas žinias panaudos tvarkydami asmeninius finansus ir investuodami.

Seminarai ir kiti renginiai organizuojami vykdant Lietuvos banko finansinio švietimo programą, kurios tikslas – didinti šalies gyventojų finansinį raštingumą, skatinti domėtis asmeninių finansų valdymu ir priimti racionalius finansinius sprendimus. 2012 m. pradžioje šalies finansų rinkos priežiūrą sutelkus Lietuvos banke, finansinis švietimas tapo viena iš prioritetinių veiklos sričių.