Šviesolaidiniam tinklui „Skynet“ jau 19 metų!
Daugelis interneto vartotojų jau nebežino, ką reiškia iš tikrųjų lėtas internetas, kai tekdavo laukti keletą minučių, kol monitoriuje pasirodys interneto svetainė, vėliau – dar keletą, kol atsidarys pasirinkta nuotrauka, o ką jau kalbėti apie filmuko peržiūrą internete ar didesnio failo atsisiuntimą.
Viskas pasikeitė prieš 19 metų, kai Lietuvoje atsirado pirmasis šviesolaidinis tinklas. Jis iš esmės pakeitė supratimą apie ryšio kokybę, spartą ir panaudojimo galimybes. Optiniais kabeliais duomenys perduodami naudojant šviesą, o ne elektros impulsus. Dėl šios priežasties interneto sparta padidėjo dešimtį kartų, o interneto naudotojams nebereikia apsišarvuoti kantrybe, norint per internetą klausytis muzikos, žiūrėti aukštos kokybės vaizdo įrašus ar parsisiųsti didelį kiekį duomenų.
„Spalio 28 d. pirmasis šviesolaidinis tinklas Lietuvoje „Skynet“ mini savo 19 metų gimtadienį. Tai ne tik „Skynet“ tinklo gimtadienis, tai ir šviesolaidinio interneto gimtadienis, todėl kviečiame visus švęsti kartu sparčiojo interneto atsiradimą Lietuvoje. Jis iš esmės pakeitė mūsų požiūrį į interneto greitį ir patogumą“, – džiaugiasi „Skynet“ produkto vadovas Povilas Keburis.
Prieš penkerius metus „Skynet“ tinklo naudotojams namuose tapo prieinama didžiausia interneto sparta Lietuvoje – 1 Gb/s, o šiemet „Skynet“ tinklu iki namų naudotojų buvo pasiekta net iki 10 Gb/s sparta! „Tokiu greičiu perduodamos informacijos dar nepajėgia apdoroti kompiuteriai, tokiu greičiu nesugeba įrašyti netgi greičiausi diskai, tačiau kažkada ateityje net ir tokia sparta nebestebins, nes visa technika tobulėja“, – sako Povilas Keburis.
Anot jo, greitojo interneto poreikis Lietuvoje auga. Per penkerius metus besinaudojančių 1 Gb/s internetu klientų skaičius kasmet vidutiniškai augo 5 kartus. Vien per 2017 m. pirmąjį pusmetį užsisakiusiųjų greitąjį interneto ryšį skaičius išaugo 10 kartų, palyginti su 2016 m. tuo pačiu periodu.
Tokio greičio, kokį galima pasiekti šviesolaidžiu, neįmanoma pasiekti jokiomis kitomis technologijomis. „Šviesolaidinis tinklas pranašesnis už visus kitus informacijos perdavimo būdus netgi fizikos požiūriu, nes informaciją perduoda šviesos signalas, kurio dažnis yra daugybę kartų didesnis nei radijo bangų, o kuo didesnis dažnis, tuo daugiau duomenų galima perduoti, – pasakoja P. Keburis. – Įprastos radijo bangos sklinda megahercų dažniu (pvz. 101,5 MHz), mobiliojo 4G ryšio, „Wi-Fi“ – gigahercų dažniu (pvz. „Wi-Fi“ veikia 2,4 ir 5 GHz ruože), o šviesos bangos – terahercų dažniu (pvz., raudonos šviesos – 400 THz), taigi atitinkamai tiek kartų daugiau galima perduoti informacijos.
Svarbiausi „Skynet“ istorijos faktai
1996 m. UAB „Penki kontinentai“ pradėjo teikti vilniečiams interneto, interneto svetainių kūrimo ir saugojimo serveryje, el. pašto dėžučių paslaugas.
1998 m. spalio 28 d. antrinė grupės įmonė „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ Lietuvoje pradėjo tiesti šviesolaidinį tinklą „Skynet“.
2001 m. vasario 14 d., panaudojant IPTV technologiją, pirmą kartą Lietuvoje per internetą buvo įgyvendinta tiesioginė transliacija iš Vilniaus profsąjungų kultūros rūmų, kur vyko „Techno Valentino“ šventė.
2005 m. šviesolaidinis tinklas „Skynet“ įvertintas Lietuvos pramonininkų konfederacijos konkurso „Lietuvos gaminys“ sidabro medaliu.
2006 m. IPTV paslauga tapo prieinama visiems „Skynet“ tinklo naudotojams.
2007 m. ir 2012 m. „Skynet“ IPTV gavo „Lietuvos gaminio“ aukso medalį.
2012 m. TV vartotojo sąsaja „IPTV.iQ“ pateko į tarptautinio konkurso „Connected Content Technology Awards“ finalą.
2012 m. „Skynet“ klientams pasiūlytas 1 Gb/s spartos Lietuvoje internetas.
2017 m. kovą „Skynet“ 1 Gb/s sparta tapo prieinama ir Lietuvos, ir užsienio tinkluose.
2017 m. liepą „Skynet“ pirmą kartą Lietuvoje išbandytas 10 Gb/s greitis.